Pastaruoju metu spaudoje nuolat pasirodo straipsnių apie „sveiką“ mitybą. Vieną dieną vieno maisto produkto vartojimas turi stebuklingą įtaką sveikatai, kitą dieną – „mokslininkai nustato“, kad šis maistas jau ne panacėja nuo visų ligų. Net ir daug išmanantys apie mitybą gali pasimesti, tad ką jau kalbėti apie tėvus.
Pirmiausia noriu pasakyti, kad sveiko ar nesveiko maisto nėra. Maistas negali gydyti ar neleisti mums susirgti – tai juk mūsų imuninės sistemos darbas. Bet maisto dėka mes turime gauti visas naudingas medžiagas, kad mūsų organizmas, o kartu ir imuninė sistema, tinkamai funkcionuotų – augtų, vystytųsi ir atsinaujintų. Tų maistinių medžiagų yra ne tiek jau ir daug. Pagrindinės medžiagos – baltymai, angliavandeniai, riebalai bei mineralinės medžiagos ir vitaminai. Nėra nė vieno maisto produkto, kuriame būtų visos reikalingos maistinės medžiagos – tinkamu santykiu ir sudėtimi. Todėl ir rekomenduojama valgyti kuo įvairesnį maistą, kad mūsų mityba būtų visaavertė. Net ir sveikiausias maisto produktas gali kenkti, jei bus vartojamas dideliais kiekiais. Juk kas per daug, tas nesveika.
Kreipti dėmesį į tai, ką valgome, pradėjome visai neseniai. Mūsų seneliai ir tėvai daugiau galvojo, iš kur gauti maisto, o ne ką čia pasirinkus, kad būtų skaniau. Dėl dešrelių ar bananų vykdavo įnirtinga kova. Tais laikais apie tinkamą ligų profilaktiką nelabai ir galvojome. Atgavus nepriklausomybę parduotuvėse pradėjo daugėti įvairiausių maisto produktų. Be abejo, visiems knietėjo paragauti visko, kas anksčiau buvo prieinama tik turtingiesiems. Ne tik ragauti, bet ir kaupti: tiek savo namų sandėliukuose, šaldytuvuose, tiek ir savo pačių organizmuose. Kaupimas visko, net ir nereikalingo, pas mus, matyt, jau genuose įrašyta. Maža ką, gal vėl blokada ar karas prasidės. Ir neduok Dieve neturėsim atsargų. Deja, įpročius labai sunku pakeisti, todėl vyresnio amžiaus žmonės turi namuose prikaupę begalę daiktų. Deja, prikaupę jie ir begalę nereikalingų cheminių medžiagų savo organizmuose. Mes, tėvai, vis dar kaupiame, nes mus taip mokė mūsų tėvai. Deja, ir vaikams kai kurie šie įprotį diegiame. Kaipgi taip vaikas bus nepavalgęs? Gi nusilps ir susirgs… O jei užsinorės valgyti ir nebus ką? Betgi aplinkui pilna visur maisto – užsinorėjus pakanka tik ranką ištiesti. Ko tik norime gali įsigyti. Na, jei ne patys taip mąstome ir elgiamės, tai „močiučių sindromą“ tikrai esame ne kartą pastebėję, o gal net ir pajutę nepageidaujamus šio sindromo reiškinius.
Beveik kas dieną konsultuodama tėvus girdžiu posakį „Mano vaikas nieko nevalgo“. O tuo tarpu mažylis pūstais žandais laksto po žaidimų kambarį.
Beveik kas dieną konsultuodama tėvus girdžiu posakį „Mano vaikas nieko nevalgo“. O tuo tarpu mažylis pūstais žandais laksto po žaidimų kambarį ir visai neatrodo kaip badaujantis ar išsekęs vaikas. Tuomet klausiu tėvų – ar tikrai jis visiškai nieko nevalgo? Gal nemokame įvertinti, kiek tam mažyliui reikia suvalgyti? Ne vieną kartą paprašius papasakoti, ką jis dienos metu valgo, išaiškėja, kad jis ne tik kad gauna per didelį kiekį kalorijų su maistu, bet ir tas maistas nėra itin tinkamas mažyliui. Bet vos tik užsiminus apie tai, išgirstu mamos piktus žodžius „kad jis nieko daugiau nevalgo, tik…“. Na vietoje daugtaškio galima prirašyti visko: nuo picų, skrudintų bulvyčių ar saldainių iki pieno produktų. Skamba panašiai kaip „manęs mano vaikas neklauso“. Tuomet pažiūrėjus į suaugusius žmones – mamą ir tėtį, ir į trimetį mažylį, man norisi paklausti kaip gali būti, kad tokie suaugę žmonės nesusitvarko su savo pačių vaiku. Šiandien nesigilinsiu į tai, kaip reikia auklėti vaikus, bet, mano nuomone, jei vaikas neklauso, gal vietoje to, kad jam pataikautumėm ar bartumėm, tiesiog paklaustumėt savęs, kodėl vaikas taip elgiasi ir kaip mums geriau jį suprasti. Bet jei vaikas atsisako valgyti, dažnai arba jį barame ir priverčiame viską suvalgyti, arba nuvarome nuo stalo, bet po to vis duodame užkandžių – neva jei jis nepavalgė pietų, jis iš karto nusilps, pradės sirgti ar net numirs nuo bado. O gal taip raminame savo nerimą, kad barėme vaiką?
Kaip visada aš siūlau tinkamai įvertinti situaciją, o tai padeda pamąstymas, kaip mes elgtumėmės savo vaiko vietoje. Tikrai būna ir mums dienų, kai nenorime valgyti, būna situacijų (pageidautina itin retų), kai nespėjame papusryčiauti ar papietauti. Ar kas nors mums atsitinka? Žinoma, kad ne. Kodėl tuomet manome, kad vaikai kitokie? Jei vaikas sėdės visą dieną namie prie kompiuterio, jo apetitas tikrai bus ne toks, kaip grįžusio iš lauko. Žinoma, būna ir atvirkščiai – neretas sėdėdamas prie kompiuterio nuolat užkandžiauja, o tinkamo maisto nebenori.
Daugeliui tėvų nerimą kelia ir tai, kad sergantis vaikas nevalgo. Bet mes, suaugę, lygiai taip pat elgiamės – kai sergame, nenorime valgyti.
Gana dažnai tenka girdėti ir nerimaujančių, sergančių vaikų mamų skundus, kad vaikai nieko negeria. Vaikui naktį sukarščiavus, ryte atbėgusi pas gydytoją motina skundžiasi, kad vaikas nenori gerti – neva būtina lašinė. Betgi jis tik naktį susirgo. Kas gi valgo ir geria naktimis? Tam yra diena. Taip, sergančiam, ypač karščiuojančiam, vaikui, reikia gerti daug skysčių, kad pasišalintų toksinai ir būtų pakankamas skysčių kiekis organizme. Bet kodėl vaiką pratiname prie įpročio gerti daug vandens tuomet, kai jis serga ir mokytis jis nepajėgus? Kodėl neugdomas šis įprotis, kai vaikas yra sveikas ir pasiruošęs mokytis sveikai gyventi? Be abejo, būna situacijų, kai jau tikrai reikia vaikui lašinti skysčius į veną, pavyzdžiui kai gausiai vaikas vemia ar viduriuoja, bet ne taip dažnai, kaip tėvai to reikalauja. Įmanoma vaikui sugirdyti tinkamą kiekį skysčių, bet tėvams reikia gerokai pasistengti. Deja, tėvai per daug užsiėmę ir neturi laiko pamąstyti, kaip įdomiau sugirdyti skysčius vaikui.
Daugeliui tėvų nerimą kelia ir tai, kad sergantis vaikas nevalgo. Bet mes, suaugę, lygiai taip pat elgiamės – kai sergame, nenorime valgyti. Jei yra gausi sloga, neužuodžiame maisto skonio, tad jis atrodo beskonis. Jei karščiuojame ir mums silpna, pats organizmas parodo mums, kad neturi laiko virškinti mūsų suvalgytų gausių patiekalų. Organizmas yra užsiėmęs kova su infekcija. Tad kodėl pergyvename dėl vaikų? Kelios „nevalgymo“ dienos ne tik kad nepakenks, bet ir neapkraus papildomai vaiko organizmo. Be abejo, nekalbu apie bado dietą, bet apie tai, kad klausytumėm vaiko ir duotumėm jam valgyti mažomis porcijomis, tik gal kiek dažniau. Primenu, maža porcija - tai ne vienas cepelinas… Kai vaikas jau pats pasiprašo valgyti, pagerėja jo nuotaika – tai rodiklis, kad vaikas sveiksta ir imuninė sistema gali jau „atleisti vadeles“. Priešingai elgdamiesi, versdami vaiką gausiai valgyti ligos metu, mes daugiau kenkiame vaikui nei padedame. Taip, ligos metu reikia pasistengti ir duoti vaikui valgyti tai, ką jis labiau mėgsta. Liūdna, kai sergame, tad nedidelis skanaus maisto kąsnelis nuotaiką tikrai pakeltų. Bet tai tikrai nereiškia, kad reikia lėkti į greito maisto restoranus ir pripirkti vaikui įvairių mėsainių. Deja… Peržvelgus ligoninėje spinteles dar ne tokių „skanumynų“ galima rasti.
Mityba prasideda nuo valgio gamybos (kai užuodžiame maisto kvapą), nuo garso (girdint kai mama barškina puodus, pradedame galvoti, ką tokio skanaus šį kartą ji pagamins), nuo skanaus maisto vaizdo ir malonaus bendravimo.
O ką iš tiesų daryti, kai vaikas nevalgo? Vėlgi, labai prašau tėvelių atsižvelgti į vaiką ir pasistengti jį suprasti. Tinkama mityba jau nebėra vien tik tai, ką mes dedame į burną. Mityba prasideda nuo valgio gamybos (kai užuodžiame maisto kvapą), nuo garso (girdint kai mama barškina puodus, pradedame galvoti, ką tokio skanaus šį kartą ji pagamins), nuo skanaus maisto vaizdo ir malonaus bendravimo prie stalo valgio metu su visa šeima. Deja, neretoje šeimoje nėra net didelio stalo, kur visa šeima galėtų susėsti. Valgom kiekvienas atskirai – pagal tai, kada, pavyzdžiui, grįžtama vakare namo ir keliamasi rytais. Jei vaikas nemato, kaip tėvai valgo ir ką valgo, jam maistas nesukels gerų emocijų – paskubomis pavalgys ir nubėgs žaisti.
Tad siūlau kuo dažniau įtraukti vaikus į maisto gaminimo procesą – paprašyti jų supjaustyti daržoves, pamaišyti sriubą, paserviruoti stalą ar kt. Vaiko organizmas, matydamas ruošiamą maistą, jau pradės ruoštis ir to maisto priėmimui į kūną. Deja, dažnai situacija būna priešinga – vaikui giliai įsitraukus į kokį žaidimą, mes liepiame jam tuojau pat ateiti valgyti. Paprastai po kelių garsių šaukimų jis ateina ir nenoriai tik šį bei tą pakramsnoja, tuo sukeldamas mamos pyktį, kad ir vėl nieko nevalgė. Bet pabandykite jį suprasti. Visų pirma jo visas kūnas ir mintys buvo žaidime, jis visai negalvojo, ar jaučia alkį, ar ne. Juk kai mes esame labai užsiėmę, tikrai ne maistas mums galvoje. O jei ir prisiverčiame valgyti tokioje situacijoje, tai arba greitai maistą „susigrūdame“ ir lekiame toliau dirbti, vėliau keikdami save, kad skauda pilvą ir „nevirškina“, arba save įtikiname, kad pavalgysime vėliau, kai turėsime laiko. Bet,mūsų manymu, kažkodėl vaikai turėtų visada būti pasiruošę valgyti, kai tik mes liepiame.
Siūlau kuo dažniau įtraukti vaikus į maisto gaminimo procesą – paprašyti jų supjaustyti daržoves, pamaišyti sriubą, paserviruoti stalą ar kt.
Kitas aspektas, apie kurį gan retai susimąstome, yra klausimas, ką vaikas nori valgyti tą dieną. Vakare po darbo grįžusi mama ar tėtis nusprendžia, ką jie patys nori valgyti. Vaiko retai kada paklausia. Akivaizdu, kad nuomonės gali skirtis. Be abejo, tai nereiškia, kad reikia pataikauti tik vaikui. Bet jei per pusryčius visa šeima nuspręstų, ko jie norėtų vakarienei, tuomet visą dieną galvotumėm, kaip tą patiekalą mes valgysime vakare. O jei dar visi kartu gamintumėme… Manau, rezultatas būtų puikus. Net jei ir pagaminus vakarienę vaikas nelabai norės valgyti, supraskime. Juk ir namų šeimininkės gana dažnai sėsdamos prie vakarienės stalo nebebūna alkanos.
Na, o kas gi sveika valgyti, kas ne? Mano nuomone, viskas yra sveika, jei valgoma su saiku ir įsigilinant į savo organizmą ir klausiant, ar suvalgytas maistas mums tinka. Juk gabalėlis šokolado gali mums pakelti nuotaiką, bet visas jo gabalas – sukelti geroką savigraužą. Neretai tėvai ateina ieškoti pagalbos, kai jų vaikai skundžiasi pilvo skausmu praėjus nedaug laiko po valgio. Atrodo, pakaktų tik pamąstyti, ką vaikas valgė, ir jau turėtumėm įtariamą maisto produktą kaltininką. Deja, dažna situacija, kai bėgame pas gydytoją ar vaistininką prašydami vaikui vaistų nuo skausmo. Juk taip lengviau ir greičiau. Bet tikrai ne pigiau ar sveikiau. Dažnai kreipiamasi dėl vidurių užkietėjimo ir iš karto, net nepradėjus gydytojui klausinėti, tėvai griežtai pasako „jis nevalgo daržovių“. Tuomet mano viduje kyla klausimas, ko iš manęs, kaip gydytojos, nori tėvai? Kad liepčiau valgyti vaikui daržoves? Kad jį daržovėmis pati maitinčiau? Be abejo, gydytojams lengviausia paskirti vidurius laisvinančius vaistus. Tik šioje situacijoje mano klausimas būna: „Ar tėvai pasiruošę keisti savo mitybos įpročius dėl vaikų sveikatos?“. Jei tėvai valgys tokį maistą kaip valgė, o vaikui gamins maistą, praturtintą skaidulomis, atskirai, kaip manote, ar vaikas ilgai taip valgys?
Ta pati situacija būna ir su įvairiais odos bėrimais, dermatitais. Apie nepageidaujamas reakcijas į maistą pasakosiu kituose straipsniuose, bet jei tėvai akivaizdžiai mato, kad vaiką beria nuo šokolado ir įvairiausių saldainių, kam tada eiti pas alergologą ir tirti, ar vaikas alergiškas? Kas iš to, kad atsakymas bus – ne, vaikas nėra alergiškas, bet jo viduje tiek daug „chemijos“ prisikaupė, kad organizmas nebesusitvarko ir mums rodo akivaizdžius ženklus su bėrimo pagalba. Kai patariu neduoti bėrimą provokuojančių maisto produktų, kokie dažniausiai būna atsakymai? „Nuėjus į parduotuvę jis tol verkia, kol nuperku jam saldainių". Keista. Gal geriau iš anksto kaip nors su vaiku susitarti, o gal įprasti pirkti kokią spalvojimo ar lavinimo knygutę, kuri kainuoja panašiai? Pasiteisinimas - kad jis pats pasiima nuo stalo. O ką ant jūsų namų stalo veikia kokakola, guminukai ir bulvių traškučiai? Skanu? Tuomet, deja, niekuo negaliu padėti – jūsų vaikui negaliu užrišti akių, kad jis jūsų nekopijuotų. Ir dažniausiai girdimas pasiteisinimas – kad močiutė jį primaitino. Na, čia jau bet koks gydytojas yra bejėgis.
Ką ant jūsų namų stalo veikia kokakola, guminukai ir bulvių traškučiai? Skanu? Tuomet, deja, niekuo negaliu padėti – jūsų vaikui negaliu užrišti akių.
Tradiciškai pabaigoje mano patarimas. Mėgaukimės maistu kartu su artimiausiais žmonėmis. Neskubėkime valgyti, matykime, ką valgome, bendraukime prie stalo ir šypsokimės. Nepamirškime, kad gimus vaikui, mes esame pavyzdys jam. Jei kyla bėdų dėl valgymo, pasistenkime suprasti mažylį ir bendrai, su specialisto pagalba ar be, suraskime sprendimo būdą. Neretai pakanka tik leisti mažyliui pačiam pasiimti tai, ką jis nori valgyti. Belieka tik tinkamai pasiūlyti.
www.vaikugydytoja.wordpress.com
Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin
Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š
2016 m. vasario 26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,
Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &
Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo
Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron
Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i
Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje
Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok
Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &
Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr
Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac
Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč
Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at
Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose „Ultragarsu kontroliuojamos skydlia
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostik
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas pagelbėti šeimoms, auginančioms neįgalius vaikučius, organizuoja
Asociacija „Demetra“ gegužės 14-ąją prie Baltojo tilto Vilniuje nemokamai ir anonimiškai tirs dėl ŽIV
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Elgesio medicinos institutas kviečia dalyvauti 10-ajame sveikatinimo renginyje
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
„Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus. Junkis prie akcijos ir tu“, - skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS c
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos Onkologijos instituto, Onkologijos ir hematologi
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Visuomenėje yra įprasta manyti, kad sveikata yra gera savijauta, kai niekuo nesergame ir nesiskundžiame, valgome sveiką
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Onkohematologinius ligonius vienijanti bendrija „Kraujas“ gegužės mėnesį jau ketvirtą kartą kviečia minėti K
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Birželio 1 d. 14 val. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), prasideda 2-oji jungtinė LSMU Kardiol
Liepos 13 d. Kauno Pažaislio vienuolyno prieigose įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ antrus metus
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos ultragarso asociacija kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje “Ultragarsin
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje (M.K. Čiurlionio g. 12) liepos 15 d. nuo 11.00 val. vyks
VšĮ Ligos paliestųjų psichologinės pagalbos centras kartu su Kauno klinikomis vykdo projektą „Psichinės sve
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos širdies asociacija ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras rugs
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos ir Lietuvos infektologų draugijos or
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Spalio 8-ąją bus minima Organų donorystės diena ir šiai dienai paminėti pirmą kartą Lietuvoje organizuojama sutik
„Aš bėgu už organų donorystę“ – toks užrašas puoš kiekvieno bėgiko, dalyvausianči
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federa
41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdie
Spalio 26 d. 18 val. Salotų bare “Mano guru” (Vilniaus g. 22/1, Vilnius) vyks dailininko Simo Skrabulio darb
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ spalio 25-ąją, antradienį, jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2016 metų spalio 25-ąją, antradienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą padė
Atėjus rudens sezonui dažnas žmogus mini rudeninę depresiją, mintyse turėdamas prislėgtumo jausmą, kuris aplanko tamsesn
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia darbingo amžiaus žmones paminėti Europos sveikos mitybos dieną kartu. Lapkr
Kviečiame dalyvauti mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Pulmonologijos naujienos“, kuri vyks 2016
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Kviečiame dalyvauti mokymuose „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos“, kurie vyks š. m. gruod
Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos g. 99C) didžiojoje salėje gruodžio 9 d. 10.00 va
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Niekas nesiginčys – geros sveikatos siekia kiekvienas. Todėl Antakalnio poliklinika kviečia į nemokamą paskaitą ap
Kviečiame į mokslinę konferenciją „Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką ak
Kiekvienų metų sausio 1-ąjądieną visi pasaulio "ruoniai" rengia simbolinį susitikimą vandenyje. Kiekvienas ats
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta:šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaun
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija organizuoja tarptautinę mokslinę praktinę konfe
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
2017 m. vasario 24–26 dienomis Aukštaičių g. 51, Kaune vyks 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medi
Maloniai kviečiame dalyvauti Tarptautinei retų ligų dienai skirtoje konferencijoje „Mokslo pažanga – viltis
Lietuvos infektologų draugija, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, Sveikatos apsaugos ministerijos ESSC apsinuo
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Širdies nepakankamumas – plačiai paplitęs ir brangiai kainuojantis susirgimas, reiškiantis didžiulę
Balandžio 21 d. vyks kasmetinė, jau VII organizacinės psichologijos konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „priklausomybė“?Kokia yra riba tarp įpročių, eksperimenta
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Gegužės 31 d. 16.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėda) vyks projekto ir kn
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai drauge su UAB „Vakarų pramogos“, BĮ „Klaipėdo
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Tik 14 proc. europiečių laikosi saulės apsaugos patarimų, nors 91 proc. žino apie gresiantį pavojų. Pristatoma sąm
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Daugelio kauniečių jau puikiai atpažįstamas ir laukiamas nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ nusp
Gegužės 21 dieną Klaipėdoje startuos tradicinis jubiliejinis – šiemet dešimtasis – Vilties bėg
Aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba, poilsis – geros fizinės sveikatos receptą žino kiekvienas. Tačiau Lietuvoje
Nacionalinio vėžio instituto Didžiojoje salėje birželio 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino k
2017 m. birželio mėn. 7-10 d. Vilniuje vyks 14-asis Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongresas EURAPAG 2017.
Trečiadienį, birželio 14 d., 17:30 val. Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ bus iškilmingai atidaro
Kviečiame trims dienoms pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti, atgauti jėgas, pasikrauti teigiamos energijos la
Šv. Pranciškaus onkologijos centras (Savanorių g. 4, Klaipėda) 2017 m. birželio 26 d., 13.00 val., pirmadi
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau sk
Rugsėjo 2 d. 13 valandą Savicko sporto klube („SEB arena, II aukštas) vyks seminaras „Kaip fizinis ak
Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) atidaroma paroda &bdq
Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu
Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) forumas TransForm - jau spalio 13 - 15 d.! Čia nuoširdžia
„Gyvenimas sulėtėja, tarsi sapne“. „Eiti negali, bėgti negali, valgyti negali“. „Sėdi ir l
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras prisijungdamas prie Europos judriosios savaitės iniciatyvos kviečia į nemoka
Minėdamas Pasaulinę širdies dieną Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus panevėž
Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija (LEPTA) yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias t
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos rengiamas Atviros psichiatrijos mėnuo miesto gyventojus kv
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus vyresnio amžiaus žmones kartu paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pag
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaul
Gera jaunimo lytinė sveikata – visuomenės, kuri siekia gyvuoti ir klestėti interesas, tai ypač svarbu mūsų &scaron
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos (Darželio g. 10), Administracijos salėje (2 aukšte) s
Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Respublikinės Šiaulių ligonin
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Pirmą kartą Klaipėdoje lapkričio 16 dieną vyks nemokamas renginys "Tu – mano gyvenimo herojus“, skirtas
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Ketvirtą kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgim
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Prasidėję nauji Geltonojo šuns metai nemokamų treniruočių projektui „Judėk sveikai“ atnešė dau
2018 m. vasario 23 d. (penktadienį) 12.30 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėd
Nepraleiskite progos! Jau kovo 2 – 4 d. „Hacker Games“ kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Sudomi
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai drauge su Lietuvos sveikatos m
Spalio 4 d. 17 val. Inovatyvios medicinos draugija kviečia susitikti Gyvybės mokslų centre, pirmajame šio sezono
Šeštą kartą rengiama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ &scaron
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika kartu su Europos Ginekologinės chirurgijos akademija bei su vie
2011 metų rudenį palangiškei Rasai Rojienei buvo nustatyta ketvirtosios stadijos sarkoma, Rasai buvo 27-eri, o li
Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga
Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra priein
Gegužės 30 d. 15 val. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks Klai
Rugsėjo 19-oji yra Pasaulinė aortos diena. Rugsėjo 20 d. šia proga Vilniuje, Katedros aikštėje bus įrengta
Šį šeštadienį (rugsėjo 21 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyks žygis pėsčiomis pajūriu - žinutę apie or
Asociacijos „Gyvastis“ organizuojama iniciatyva organų donorams atminti kasmet sulaukia vis daugiau susidomė
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dvi
Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks
Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (se
VUL Santaros klinikų medikai kviečia rugsėjo 19 d. nuo 11 iki 17 val. prie Mo muziejaus (Vilniuje, Pylimo g. 17) į Pasau
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga ka
Lapkričio 11 d. vyks tradicinė konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“. Šia
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa