Sekmadienis, 2025.05.25
Reklama

Planuojantiems savaitgalį vykti į gamtą: ką daryti, jei įsisiurbė erkė?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-03-21 10:22:48

Savaitgalį prognozuojami pavasariškai orai ir šviečianti saulė gali paskatinti praleisti daugiau laiko gamtoje. Jau suaktyvėjo erkės, todėl reikėtų leisti laiką gamtoje atsargiai. Erkės gali pernešti pavojingas ligas, tokias kaip erkinis encefalitas ar Laimo liga, todėl svarbu žinoti, kaip tinkamai pašalinti įsisiurbusią erkę ir ką daryti po to.

Erkė ant rankos
Erkė / iStock.com

Dažniausios klaidos

„Eurovaistinės“ vaistininkė Elvyra Ramaškienė pastebi, kad žmonės dažnai padaro keletą klaidų šalindami erkes, o tai gali padidinti infekcijos riziką:

„Nuo senų laikų žinome mitą, kad įsisiurbusią erkę reikia traukti pagal prieš arba pagal laikrodžio rodyklę. Iš tiesų sukioti erkės galvutės negalima, nes ji gali nutrūkti ir likti mūsų odoje. Taip pat žmonės per stipriai spaudžia erkę pirštais arba pincetu. Kiti, prieš traukdami įsisiurbusią erkę, bando ją „uždusinti“ aliejais. Tačiau tiek per stiprus galvutės spaudimas, tiek aliejai gali priversti erkę išskirti daugiau seilių, kurios gali pernešti pavojingas ligas“, – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

Kaip ištraukti erkę?

„Jeigu įsisiurbė erkė, naudokite specialias priemones kaip pincetas joms traukti. Suimkite erkę kuo arčiau odos paviršiaus, kad nepažeistumėte jos kūno. Traukite ją staigiu ir tiesiu judesiu į viršų, nesukiodami, kad išvengtumėte galvutės nutrūkimo. Ištraukę erkę, dezinfekuokite įkandimo vietą antiseptiku“, – pataria vaistininkė E. Ramaškienė.

Jei erkės galvutė liko odoje, vaistininkė pataria neliesti jos pincetu – palikite organizmui ją pašalinti natūraliai.

„Įkandimo vietą reikėtų stebėti bent 30 dienų. Jei atsiranda paraudimas, kuris plečiasi, formuojasi žiedinė dėmė ar jaučiate peršalimui būdingus simptomus – karščiavimą, silpnumą, galvos skausmus – būtinai kreipkitės į gydytoją, kuris įvertintų, ar nesergate Laimo liga arba erkiniu encefalitu“, – įspėja vaistininkė E. Ramaškienė.

Vaistininkė priduria, kad įtariant Laimo ligą, reikia apsižiūrėti ne tik erkės įkandimo vietą, bet ir visą kūną, nes raudona dėmė gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepas

Pirmosios erkės jau prabudo, o balandį jų aktyvumas turėtų pasiekti piką. Vaistininkė primena, kad pasiskiepijus šiandien, po pusantro mėnesio jau galima turėti susiformavusį imunitetą erkiniam encefalitui.

„Net pasiskiepijus nuo erkinio encefalito, vis tiek svarbu saugotis erkių, nes jos nešioja Laimo ligą. Paprastas, bet labai veiksmingas būdas išvengti erkės įsisiurbimo – tinkama apranga. Rinkitės uždarus drabužius – ilgas kelnes, marškinėlius ilgomis rankovėmis, kepurę, užsagstomą apykaklę. Taip pat naudokite repelentus, tačiau rinkitės tuos, kurie skirti būtent apsaugai nuo erkių – juose yra didesnė veikliųjų medžiagų koncentracija“, – pataria E. Ramaškienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vitaminai ir papildai atšilus orams: kurių vitaminų nereikia vartoti ištisus metus
Kompleksiniai vitaminai, vitaminas C ir D, Omega-3, magnis, cinkas – šiuos ir kitus vitaminus bei maisto papildus...
Pataria specialistas: kaip gydytis migreną racionaliai ir saugiai
Migrena – viena dažniausių neurologinių lėtinių ligų, paveikianti milijonus žmonių visame pasaulyje, taip pat ir L...
Miegas ir nutukimas: glaudus ryšys, apie kurį verta žinoti
Vis daugiau tyrimų rodo, kad miegas ir kūno svoris – glaudžiai susiję. Miego trukmė ir kokybė turi reikšmingą pove...
Genetiniai tyrimai gali sumažinti mirštamumą nuo onkologinių ligų net 60 proc.
Lietuvoje mirštamumas nuo onkologinių ligų viršija Europos vidurkį, tačiau gyventojai neskuba tikrintis prevencinėse pro...
 Kodėl kraujo donorystę reikia ruošti kritiniams atvejams?
  Ukrainos kraujo donorystės sistema atlaikė Rusijos karo sukeltus išbandymus, nes laiku ir tinkamai aprūpino kr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas