Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Didelės vitamino D dozės saugo nuo kaulų lūžių

2012-07-20 00:03:26

Nustatyta, kad vartojant didesnes - 800 TV ir daugiau - vitamino D dozes per dieną, žymiai sumažėja kaulų lūžių rizika. Vyresnio amžiaus žmonėms tai veiksminga tol, kol vitaminas vartojamos reguliariai kartu su kalcio papildais.

 Vitaminas D svarbus įvairioms būklėms

 Yra žinoma, kad norint pasiekti optimalią vitamino D koncentraciją kraujuje, reikia suvartoti nuo 800 iki 1 000 TV (tarptautinių vienetų)  šio vitamino per dieną. Daliai senyvo amžiaus žmonių tokia dozė per maža, nors ir priklauso nuo daugelio veiksnių: pradinio vitamino D lygio kraujuje, odos pigmentacijos, kūno masės indekso, sąlyčio su saulės spinduliais ir kitų.

 Apie 75  proc. lūžių patiria 65 m. ir vyresni žmonės.

 Seniai yra pripažinta vitamino D įtaka kaulinio audinio struktūrai, tačiau pateikiami vis nauji duomenys apie jo svarbą kitų ligų etiologijai bei organizmo būklėms: onkologinių, psichikos ligų, depresijos, savižudybių, imuninio atsako būklei. Vitaminas D, dabar vadinamas hormonu, dalyvauja medžiagų apykaitoje ir yra papildomas būnant saulėje, vartojant daugiau tam tikrų produktų: žuvies taukų, pieno, grūdų, apelsinų sulčių ar šio vitamino papildų. Tačiau su maistu gaunama tik 10 proc. šio svarbaus vitamino. Dar mažiau jo gauna vyresnio amžiaus žmonės, dėl odos vėžinių ligų rizikos mažiau būnantys saulėje.

 Didesnės dozės – mažesnė lūžių rizika

Žana Antonova
Žana Antonova. Asmeninio archyvo nuotr.

 Šveicarų mokslininkai metaanalizėje apibendrino visus klinikinius tyrimus, atliktus peroralinio vitamino D papildų, vartojamų 65 metų ir vyresnių žmonių, klausimais. Tyrimas apėmė apie 30 tūkst. žmonių. Buvo vertinamas jų amžius, lytis, vartojamo vitamino D kiekis ir dažnis, įvairių lokalizacijų lūžių rizika. Visų pirma, šlaunikaulio ir nestuburinių lūžių, kuriuos sudaro kulkšnies, rankos, raktikaulio, alkūnės, kelio ir kiti lūžiai, rizika. Duomenys buvo lyginami su placebu, taip pat su atvejais, kai kalcis vartojamas  vienas.

 Buvo nustatyta, kad 65 metų ir vyresni žmonės, vartojantys dideles dozes vitamino D, turi mažesnę riziką patirti kaulų lūžius. Vartojant 792 - 2000 TV (vidutiniškai 800 TV ir daugiau)  vitamino D dozes kasdien, šlaunikaulio lūžių rizika sumažėja 30 proc., ne stuburo lokalizacijos lūžių - 14 proc. Rezultatai nepriklausė nuo paskirtos terapinės dozės, amžiaus grupės, lyties.

 Apibendrinant visų tyrimų rezultatus, patvirtinta dominuojanti teoriją, kad kaulų lūžių prevencijai reikia suvartoti mažiausiai 800 TV vitamino D per dieną. Jauni žmonės vitaminu D pasipildo būdami saulėje, tuo tarpu vyresniems žmonėms ar tiems, kurių kaulų sistema yra gana trapi, vitamino kasdieninė dozė turėtų būti mažiausiai 1000 – 2000 TV.

 Pabrėžtina, kad visų kombinuotų su kalciu papildai reikšmingi tiek, kiek gali padidinti vitamino D kiekį organizme. Iki šiol vykdytos studijos neįvertino vitamino D dozės reikšmės tada, kai jis vartojamas su kalciu.

 Ypač naudingi galėtų būti kalcio papildai -1000 mg per dieną, kombinuojami su didelėmis dozėmis vitamino D - 800 TV ir daugiau, - teigia autoriai. Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad kalcio papildai be vitamino D tik padidina šlaunikaulio lūžio riziką.  

 Svarbu būti saulėje

 Gydytoja dietologė Žana Antonova „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog  Lietuvoje vitamino D skiriama nuo vaikystės:  išnešiotiems vaikams jau nuo trečios gyvenimo  savaitės po 1000 TV iki pusantrų metų,  vyresniems – iki 1000 TV per dieną.  Suaugusiems skirtina dozė - 5 µg (mikrogramai), arba  200 TV, o nėščiosioms ir žindyvėms – 400  TV per dieną.

 Ar žmogui reikalinga papildomai vartoti vitamino D papildų, galima nustatyti ištyrus jo kraują. Šis tyrimas yra mokamas ir atliekamas ne visose laboratorijose.

 Per vitamino D kiekį kraujuje turi žmonės, kurie daugiau laiko praleidžia patalpose. Šie turėtų vartoti vitamino D papildus. Šio vitamino esama daugelyje polivitaminų.

 Vartojant vitaminą D svarbu jo neperdozuoti – perdozavus gali sumažėti apetitas, išsivystyti  anoreksija,  užkietėti viduriai, išsausėti, pagelsti oda, sutrikti inkstų, kepenų, kasos veikla,  kankinti troškulys.

 Jei vitamino D organizme trūksta, jaučiamas silpnumas, nuovargis, mieguistumas, osteomaliacija. Saulėtu oru šis žmogus pralinksmėja.

 „ Kad gautum pakankamą kiekį vitamino  D, rekomenduojama 20 min. per dieną nuo 11 iki 14 val. nuo balandžio iki spalio mėnesio būti saulėje.  Kita vertus, dermatologai tuo laiku rekomenduoja nesideginti. Tad ieškant kompromiso tiktų išeiti į saulę kiek vėliau ir pabūti ilgiau nei 20 minučių. Esama tvirtinimų, kad jei žmogus apnuogina savo veidą ir rankas prieš saulę po 15 minučių tris kartus per savaitę, tai užtikrina pakankamą vitamino D kiekį organizme. Nėščios ir maitinančios moterys turi dvigubą vitamino D poreikį“, - pasakojo Ž. Antonova.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Bischoff-Ferrari HA, et al "A pooled analysis of vitamin D dose requirements for fracture prevention" N Engl J Med 2012; DOI: 10.1056/NEJMoa1109617.

Heaney RP "Vitamin D -- baseline status and effective dose" N Engl J Med 2012; DOI: 10.1056/NEJMe1206858.

                                           

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų