Cukrinis diabetas, kaip ir daugelis kitų lėtinių, nepagydomų ligų, reikalauja iš paciento nuolat domėtis savo liga, sekti naujausias gydymo ir technologijų pritaikymo tendencijas bei kaupti patikimų, moksliškai pagrįstų žinių bagažą. Deja, šiais Google laikais žmogus susiduria su informacijos atrinkimo problema: kuo tikėti, kai internete galima rasti tokią kontraversiškų nuomonių, pseudomokslinių teorijų ir abejotino patikimumo žinių pasiūlą?
Žinoma, visada yra galimybė gilintis į mokslinę literatūrą, tačiau tam reikalingos specialios kompetencijos, užsienio kalbų mokėjimas ir papildomas laikas, o cukrinis diabetas ir be viso to reikalauja iš paciento didelių fizinių bei psichologinių pastangų, siekiant valdyti ligą ir gyventi kokybiškai.
Vasaros pabaigoje pasirodęs pirmasis periodinio leidinio „Diabeto IQ“ numeris atspindi siekį užpildyti šią informacinę spragą. Tai šiuolaikiškas, į skaitmeninę visuomenę orientuotas leidinys, kuriame pateikiama naujausia, moksliškai pagrįsta ir pacientams suprantamai išdėstyta informacija apie cukrinį diabetą, jo gydymo ir kontrolės principus bei tam naudojamas išmaniąsias technologijas. Žurnalą leidžia vaikų, sergančių cukriniu diabetu, klubas „Smalsučiai“, leidybą finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Sveikatos apsaugos ir darbo ministerijos, remia UAB „Novo Nordisk Pharma“.
Šiais metais iš viso bus išleisti 4 žurnalo numeriai, kurie nemokamai bus platinami ligoninėse, poliklinikose, vaistinėse, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos padaliniuose, visuomenės sveikatos biuruose, bibliotekose, mokyklose, taip pat „Smalsučių“ klube (Herkaus Manto g. 47, Klaipėda). Tikimasi, kad projektas bus tęsiamas ir 2020 metais.
Jau pirmajame numeryje „Diabeto IQ“ redakcinė kolegija (projekto vadovė Ina Juotkienė, redaktorė Laura Gedgaudaitė, kalbos redaktorė Inga Augustinienė) skaitytojams siūlo susipažinti su tuo, kas šiuo metu yra viso pasaulio diabetologų dėmesio centre: Closed Loop technologija ir dirbtine kasa. Pateikiama ne tik komercinių dirbtinės kasos projektų apžvalga, bet ir alternatyvių – Pasidaryk Pats – sistemų atsiradimo istorija ir perspektyvos. Išmaniųjų technologijų, galinčių neatpažįstamai pakeisti diabetu sergančių žmonių kasdienio gyvenimo kokybę, Lietuvoje oficialiai įsigyti dar beveik neįmanoma, todėl daugelis pacientų apie jas menkai ir žino. Tačiau globaliame pasaulyje už galimybę tiesiog nueiti ir nusipirkti daug svarbiau yra būtent žinios apie produktą, o įsigijimo klausimai tikrai išsprendžiami. Todėl pirmajame žurnalo numeryje ypač daug dėmesio skiriama technologijų apžvalgai – 2019 m. naujienoms ir ateities planams – bei jų teikiamos informacijos analizei ir interpretacijai.
Vasara yra atostogų, pramogų ir nuotykių metas, todėl pirmajame „Diabeto IQ“ numeryje, pasirodžiusiame vasaros pabaigoje, pasakojama apie tarptautinę „Smalsučių“ vasaros stovyklą Šventojoje. Ši stovykla išties unikali – joje dalyvavo daugiau kaip 70 vaikų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš karo alinamos Ukrainos, taip pat Estijos, Norvegijos ir Turkijos atstovai.
Skiltyje „Pažvelkime giliau“ aptarti populiarūs mitai apie cukrų ir saldiklius, o valgių receptų skyrelyje pateikti keli mažai angliavandenių turinčių gardumynų receptai.
Sergantys cukriniu diabetu (tiek I, tiek II tipo) Lietuvoje gali gauti valstybės kompensuojamas gydymo ir kontrolės priemones (gliukomačių juosteles, insulino pompų dalis, injektorių adatas), be to, Darbo kodekse numatytos garantijos ir lengvatos, kuriomis gali pasinaudoti patys sergantys asmenys arba tėvai, auginantys diabetu sergančius vaikus. Tačiau įstatymų labirintuose nėra lengva susigaudyti, todėl „Diabeto IQ“ pateikta susisteminta informacija apie šiuos teisinius aspektus.
Jau netrukus visose platinimo vietose pasirodys ir antrasis žurnalo numeris. Jo tema – cukrinis diabetas, mokykla ir karjera. Belieka tikėtis, kad šis vertingas projektas susilauks didelio skaitytojų dėmesio ir pateisins visus lūkesčius.
Reklama