Ketvirtadienis, 2025.05.08
Reklama

Minint Euromelanomos mėnesį kviečia nemokamai pasitikrinti odos darinius

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-05-07 09:51:31

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 400 naujų melanomos (odos vėžio) atvejų. Siekiant atkreipti dėmesį į prevencijos svarbą bei užkirsti kelią odos vėžiui ateityje šių metų gegužės 14 d. Lietuvos dermatovenerologų draugija kartu su Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centru, Vilniaus visuomenės sveikatos biuru „Vilnius sveikiau“ ir partneriais organizuoja nemokamą akciją. Jos metu gyventojai galės pasitikrinti odos darinius bei gauti profesionalią gydytojo konsultaciją.

Odos darinio tikrinimas / Archyvo (Kauno klinikų) nuotr.

Odos vėžio rizikos veiksniai ir melanomos prevencija

Odos vėžio profilaktika prasideda nuo saulės apsaugos, rizikos veiksnių vengimo ir profilaktinės apgamų patikros pas gydytoją dermatovenerologą, kurią gydytojai rekomenduoja atlikti kartą per metus.

Ypač vertėtų atkreipti dėmesį, jeigu Jūsų oda dažnai veikiama UV spindulių (daug laiko praleidžiate lauke arba lankotės soliariumuose), yra labai šviesi arba strazdanota, lengvai nudega, tačiau neįdega, jeigu turite daugiau nei 50 apgamų, jeigu jums daugiau nei 50 metų, vaikystėje esate nudegę arba daug laiko praleidote saulėje, lankotės soliariumuose, per atostogas daugiau laiko praleidžiate saulėje, Jūsų šeimoje buvo odos vėžio atvejų ar vartojate imunosupresinius vaistus.

Kaip atpažinti piktybinius darinius odoje ir kaip dažnai tikrintis

Odos vėžį galima pastebėti atidžiai apžiūrint savo kūno odą. Bent kartą per tris mėnesius reikėtų prieš veidrodį nuo galvos iki kojų apžiūrėti viso savo kūno odą, taip pat labai svarbu nepraleisti tokių kūno sričių kaip pažastys, kirkšnys, tarpupirščiai, padai ir nagai, o sunkiai matomas sritis, kaip pvz. galvos oda, ausys, galėtų apžiūrėti artimieji.

Ypač atkreipkite dėmesį į apgamus ir darinius, kurie yra nesimetriški, nelygiais kraštais, nevienodos spalvos, didesni nei 6 mm arba tuos, kurie atrodo kitaip negu dauguma, kitaip tariant, yra „negražūs“ ir vadinami „bjauriojo ančiuko“ simptomu arba kurie pastaruoju metu augo, keitėsi jų spalva, forma, kraujavo arba pastebėjote žaizdelę, kuri ilgą laiką nesugyja.

Svarbu paminėti, kad melanoma gali atsirasti ne tik iš pakitusio apgamo, tačiau dažnesniu atveju melanoma vystosi sveikoje odoje. Ir jeigu pastebėjote bent vieną iš minėtų požymių, tai yra signalas, kad reikalinga gydytojo dermatovenerologo konsultacija darinio kilmei įvertinti.

Odos tipas, plaukų ir akių spalva turi reikšmės saulės poveikio keliamai rizikai

Daugiausiai rizikos kyla itin šviesią odą, mėlynas/žalsvas akis ir šviesius plaukus turintiems žmonėms. Tai pirmo odos fototipo savininkai – jų oda visada nudega ir nėra linkusi įdegti. Antrą fototipą turintys žmonės įprastai turi šviesą odą ir melsvas akis, jie taip pat lengvai nudega. Trečiam ir ketvirtam tipui būdinga tamsesnė, šviesiai ruda odos spalva, jų nudegimo rizika vidutinė. Penktą ir šeštą odos fototipus (ruda, tamsiai ruda ar net juoda odos spalva) turintys žmonės sunkiai nudega saulėje, tačiau tai nebūdinga Lietuvos populiacijai.

Ar įdegis ir sveika oda yra suderinama?

Deja ne, sveikas įdegis neegzistuoja. Odos pigmento patamsėjimas po buvimo UV spinduliuose yra odos pažaidos išraiška. Mūsų akys mato tik įdegį, tačiau molekuliniame lygmenyje UV spinduliuotė gali paskatinti vėžinius procesus odoje. Norint išgauti „sveiką“ įdegį, reikėtų pasitelkti savaiminio įdegio priemones, kurios nudažo mūsų odą dirbtiniu pigmentu ir ilgainiui nusiplauna, jų pasirinkimas šiuo metu itin didelis.

Būdai apsaugoti odą nuo ultravioletinių spindulių

Daug laiko praleidžiant vandenyje reikėtų po kiekvienų maudynių pakartotinai pasitepti odą apsauginiu kremu nuo saulės, net jei ir gamintojas deklaruoja, kad priemonė atspari vandeniui.

Apsiniaukusiomis dienomis mus pasiekia UV spinduliai, nors debesys dalį jų sulaiko. Dėl šios priežasties apsaugos priemonės nuo saulės, tokios kaip kremai su ultravioletinių spindulių filtrais, yra reikalingos. Pasak gamintojų, apsaugą nuo saulės vertėtų pakartotinai pasitepti kas 2 valandas. Svarbu, jog apsauginis kremas saugotų tiek nuo UVA, tiek nuo UVB tipo spindulių.

Papildomai galima vadovautis UV indeksu, kurį galite rasti savo mobilaus įrenginio orų programėlėje. Net apsiniaukusiomis dienomis UV indeksui esant didesniam negu 2 reikėtų naudoti apsaugą nuo saulės, tokią kaip rūbai arba apsauginis kremas.

Bet kokiu atveju, gydytojai dermatovenerologai rekomenduoja saulės spindulių saugotis visus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Taip sumažinsite ne tik odos vėžio išsivystymo riziką, bet ir stabdysite odos fotosenėjimą.

Melanomos sergamumo tendencija Lietuvoje

Pati pavojingiausia ir agresyviausia odos vėžio forma yra melanoma. Odos melanoma – tai
piktybinis odos navikas, atsirandantis iš ląstelių – melanocitų. Nerimą kelia tai, kad visame
pasaulyje sergamumas melanoma pastaruosius kelis dešimtmečius yra augantis. 2022 m. visame pasaulyje buvo diagnozuota apie 330 000 naujų melanomos atvejų ir virš 57 000 žmonių mirė nuo šios ligos.

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 400 naujų melanomos atvejų (2023 m. melanoma viso sirgo 3 482 gyventojai, iš jų 1 127 Vilniaus apskrities gyventojai). Prie augančio sergamumo rodiklio prisideda neatsakingas žmonių laisvalaikio leidimas atvirame ore mėgaujantis saule, piktnaudžiaujant soliariumais ir nepakankamai saugojantis nuo ultravioletinių (UV) spindulių. Įvertinus tai, kad sergamumas odos melanoma kasmet vis didėja, labai svarbi yra šios ligos prevencija ir ankstyva diagnostika.

Kviečia nemokamai pasitikrinti

Kasmet, minint Euromelanomos mėnesį, organizacijos siekia kuo plačiau skleisti informaciją apie odos vėžio prevenciją. Šių metų šūkis – „Išmok apsisaugoti nuo odos vėžio dar vaikystėje“.

Gegužės 14 d. Vilniaus miesto gyventojai yra kviečiami atvykti į Lietuvos dermatovenerologų draugijos, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro ir „Vilnius sveikiau“ vykdomą akciją ir nemokamai pasitikrinti odos darinius bei gauti profesionalią gydytojo dermatovenerologijos konsultaciją, kuri vyks Vingio parko Estradoje („Vilnius sveikiau“ patalpose). Patikros taip pat bus vykdomos Sapiegos klinikoje (Aukštaičių g. 4C, Vilnius) ir Širvintų rajono savivaldybės sveikatos centre (Parko g. 13, Širvintos).

Taip pat gyventojai kviečiami gegužės 13 d. prisijungti į „Vilnius sveikiau“ organizuojamą paskaitą „Džiaukis saulės spinduliais saugiai“. Registracija: https://euromelanoma.lt/paskaitos

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Masažas – gydymas prisilietimu: kada padeda, o kada gali pakenkti?
Kai skauda nugarą ar sustingsta pečiai, daugelis intuityviai ieško masažo specialisto. Tačiau ne visi masažai vienodi, o...
Minint Euromelanomos mėnesį kviečia nemokamai pasitikrinti odos darinius
Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma apie 400 naujų melanomos (odos vėžio) atvejų. Siekiant atkreip...
Reta akių liga sirgusi pacientė vėl mato pasaulį
Prieš ketverius metus 37 metų vilnietė Milda pajautė, kad kažkas nutiko akims. Problemų su regėjimu neturėjusiai moteria...
Kai pilvas tarsi balionas: kaip sumažinti dujų kaupimąsi?
Nuolatinis pilvo pūtimas ne tik vargina fiziškai, bet ir kartais gali sumažinti pasitikėjimą savimi. Šį pojūtį dažnai su...
Melatonino papildai: kada juos vartoti ir kokios galimos rizikos?
Kai kuriomis dienomis, vos pramerkę akis, galime jaustis lyg nemiegoję visą parą. Kitais rytais pabundame kupini energij...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų