Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Daugelis žmonių nesugeba pastebėti odos vėžio simptomų

vlmedicina.lt | 2015-06-14 00:01:20

Odos vėžys galėtų būti ne toks jau dažnas, jei žmonės būtų linkę greičiau pastebėti gana nesunkiai pastebimus „įspėjamuosius ženklus“ ant kūno. Tačiau, anot Britų dermatologų asociacijos, kol kas pastebėti odos vėžio ženklų negali daugiau nei du trečdaliai šia liga susirgusiųjų. Net nepaisant to, kad 77 proc. iš šių dviejų trečdalių paminėjo, kad per pastaruosius metus buvo smarkiai nudegę saulėje.

Pajūris
Laukdami, kol saulės vonių sukelti pokyčiai praeis savaime, žmonės net nenutuokia, kad jie gali būti ilgalaikiai. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Štai vien 2011 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose melanoma diagnozuota beveik 70 tūkst. žmonių. Iš jų veik 10 tūkst. mirė. Ne ką mažesni sergamumo ir mirtingumo skaičiai ir kituose pasaulio regionuose. Tačiau šiuos rodiklius būtų įmanoma sumažinti, jei tik žmonės būtų atidesni.

Britų dermatologų asociacijos atstovas teigia, kad žmonės neturi pakankamai informacijos apie deginimosi saugumą, poveikį odai ir dažniausiai rimtus odos pakitimus, kurie gali būti susiję su vėžiu, traktuoja kaip švelnius pakitimus, kuriuos sukėlė ilgesnis ar stipresnis pasideginimas. Laukdami, kol saulės vonių sukelti pokyčiai praeis savaime, žmonės net nenutuokia, kad jie gali būti ilgalaikiai ir atnešti ne ką kita, bet mirtį.

Tam, kad žmonėms būtų lengviau identifikuoti gyvybei pavojingus odos pakitimus, dermatologai siūlo atkreipti dėmesį ne tik į tokius odos pakitimus, kaip niežėjimas, šašai, kraujavimas iš susidariusių darinių nemažiau kaip mėnesį, bet ir prisiminti keturis kitus svarbius dalykus.

Pirma, kokia susidariusių darinių, apgamų simetrija. Dažniausiai pavojingiems dariniams būdinga asimetrija.

Antra, svarbu apžiūrėti darinių kraštus – dažniausiai jie būna netolygūs, kai kada skiriasi ryškumas, atsiranda ranteliai.

Trečia, labai svarbi darinių spalva. Dažniausiai gyvybei pavojingi dariniai būna nevienodos spalvos – varijuoja juodi, rudi ar rausvi atspalviai.

Galiausiai darinių dydis ir apimtis: dažniausiai ant odos atsiradusių gyvybei pavojingų darinių skersmuo būna ne mažesnis nei 6 mm.

Mokslininkai priduria, kad dėmesio verti ir kiti, mažiau pastebimi ženklai ant odos – iškilimai, lopinėliai, uždegimo paveiktos odos ploteliai.

O pastebėjus bent vieną iš minėtų pakitimų, neverta delsti ir laukti, kol situacija praeis ar pagerės. Savo sveikatos ir ramybės dėlei kuo greičiau vykite pas gydytoją ir galbūt užkirsite kelią pavojingai ligai. Ligai, kurią išties efektyviai galima išgydyti laiku pastebėjus pirmuosius ženklus.

Šaltiniai:

https://www.cdc.gov/cancer/skin/statistics/

https://www.bad.org.uk/media/news


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų