Nauji tyrimai, paskelbti šių metų Europos kardiologų kongreso metu (ESC Congress 2016), rodo, kad išlaikoma mažesnio MTL (mažo tankio lipoproteinai) cholesterolio ir sistolinio kraujo spaudimo kombinacija ženkliai sumažina asmens riziką kada nors gyvenime susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, – rašo escardio.org.
„Paskelbtieji rezultatai rodo, kad MTL cholesterolis ir sistolinis kraujo spaudimas yra nepriklausomi, besisumuojantys ir didinantieji kardiovaskulinių ligų riziką veiksniai. Tai veda prie paprastos išvados – pastangos palaikyti sumažėjusią 1 mmol/l MTL cholesterolio koncentraciją ir 10 mmHg mažesnį sistolinį kraujospūdį potencialiai pašalina (sumažina iki 90 proc.) asmens riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis“, – sakė vienas iš tyrimo iniciatorių gydytojas Brian Ference iš Wayne State universiteto medicinos fakulteto (Wayne State University School of Medicine, Detroit).
Studija atlikta remiantis genetinių ir kardiovaskulinių rizikos faktorių tyrimų, į kuriuos iš viso įtraukti 102773 asmeny, duomenimis. Tyrėjai individualiai skaičiavo kiekvieno dalyvio paveldėtą polinkį sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, pagal turėjimą genų, galinčių lemti didesnes MTL cholesterolio ir sistolinio kraujo spaudimo reikšmes.
Dalyviai suskirstyti į 4 grupes: kontrolinę, turinčią genetiškai lemtą mažesnį MTL cholesterolio lygį kraujyje, turinčią mažesnį sistolinį kraujo spaudimą ir turinčią mažesnių abiejų minėtų rodiklių kombinaciją. Tuomet analizuotos skirtingos paveldėtos rizikos, kaip pirminės priežasties (genetinis polinkis buvo pirminis veiksnys, lemiantis kardiovaskulinių ligų atsiradimą, 14 368 tiriamųjų), sąsajos su staigia koronarine mirtimi, išgydomų miokardo infarkto ir insulto atvejais.
Lyginant su referentine grupe, asmenys, turėję mažesnę MTL cholesterolio koncentraciją, turėjo 54,2 proc. mažesnę riziką, turėję mažesnį sistolinį kraujo spaudimą – 44,7 proc. mažesnę riziką, turėjusieji mažesnės MTL cholesterolio koncentracijos ir mažesnio sistolinio kraujo spaudimo derinį – 86,1 proc. mažesnę riziką.
„Rezultatai įrodo, kad kardiovaskulinių ligų galima išvengti, o paprasčiausia tai padaryti laikantis ilgalaikio gydymo plano, skirto mažinti MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje bei sistolinį kraujo spaudimą. Tiesa, dar reikia nustatyti, koks gydymas būtų pats naudingiausias“, – apibendrino tyrimo iniciatorius B.Ference.