Šeštadienis, 2024.04.13
Reklama

Botoksas – ne tik raukšlėms naikinti

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-10-09 00:01:41

Išgirdus žodį botoksas prieš akis nejučia iškyla botulino injekcijų „perdozavusių“ įžymybių nuotraukos: bejausmiai veidai, padvigubintos ar patrigubintos lūpos, išsišovę skruostikauliai ir kiti perkreipti veido bruožai. Iškyla ir aiškus suvokimas, kad „kažkas čia ne taip“. Tačiau botulino toksinas (botoksas –prekės ženklas) ne pirmus metus panaudojamas ne tik grožio industrijoje, bet ir medicinoje. Ir kuo toliau – tuo labiau.

Injekcija
Botulino toksinas ne pirmus metus panaudojamas ne tik grožio industrijoje, bet ir medicinoje. © Fotolia.com

Botulino toksinas – bakterijos Clostridium botulinum išskiriamas toksinas. Yra ne vienas ir ne du šios medžiagos prekės ženklai. Įdomu tai, kad tos pačios Clostridium botulinum bakterijos natūraliai išskiriami kelių rūšių botulino toksinai sukelia sunkią infekcinę ligą – botulizmą. Tai reta, pavojinga, nervų sistemą pažeidžianti liga. Tačiau labai mažomis dozėmis ir tinkama forma (yra trys pramoniniu būdu gaminamos botulino toksino A formos ir viena forma botulino toksino B) jie jau senokai naudojami kosmetinėse ar medicininėse procedūrose.

Medicininiams ir kosmetiniams tikslams jau 25 metus naudojamas botoksas– ne tik raukšlių naikintojas. Jis gelbsti ir esant akių spazmams, žvairumui, vaikų cerebriniam paralyžiui, sąnarių problemoms, neurodegeneracinėms ligoms. Apskritai jau patvirtinta 12 botokso ar kitų botulino toksinų panaudojimo indikacijų ir atliekami tolesni tyrimai dėl dar 20 medicininių panaudojimų. Štai kad ir skrandžio vėžys. Nustatyta, kad botoksas gali pažaboti šią vėžio formą, o klinikiniai tyrimai jau pakeliui.

Taigi palikime nuošalyje raukšles ir norą atrodyti amžinai jaunam – kokie dar botokso panaudojimo būdai vyrauja medicinos pasaulyje?

Sąnarių, pėdų, nugaros skausmai

Nustatyta, jog botoksas malšina kelių, pečių, klubo sąnarių skausmą. Ypač jei tą skausmą sukelia osteoartritas, reumatoidinis ar psoriazinis artritas. Vienų klinikinių tyrimų metu įrodyta, jog botokso injekcijos pagerino 38 proc. pacientų, kentusių sąnarių skausmus, būklę, efektyviai malšino skausmą. Rezultatai palyginti su placebo grupe. Joje placebas pagerino tik 9 proc. pacientų būklę.

Vienas profesorius iš Šefyldo universiteto (Jungtinė Karalystė) sukūrė sąnarių skausmą malšinantį preparatą, sudarytą iš botulino toksino, dargi pasitelkiant kitą bakteriją - Clostridiumtetani. O štai botulino toksinų pramoninės gamybos pradininkė - kompanija Allergan atlieka klinikinius tyrimus ir siekia įrodyti, jog botulino toksinas gali gydyti reumatoidinį artritą. Tačiau kol galimai efektyviausi vaistai nuo sąnarių skausmo ir uždegimo tik pakeliui, specialistai išlieka prie tokios nuomonės: geriausiai padeda mankšta, svorio metimas ir geriamieji preparatai nuo skausmo ar uždegimo.

Kodėl botoksas pasirodė besąs veiksmingas sąnarių skausmui malšinti? Todėl, kad ši medžiaga blokuoja nervinius skausmo signalus, keliaujančius į smegenis. Taip pat botoksas sušvelnina raumenų spazmus ir tempimą aplinkinėse sąnarių srityse.

Botulino toksinas malšina ir lėtinius pėdų skausmus. Štai, pavyzdžiui, yra tokia liga - plantarinisfascitas, arba „kulno pentinai“. Iš esmės tai - uždegiminė būklė, kurią lydi mėnesių mėnesius vaikščiojant patiriamas skausmas. Tačiau Meksikoje atliktų tyrimų metu paaiškėjo, jog botoksas gali padėti palyginus greitai numalšinti uždegimą ir skausmą, sergant šia liga. Tyrimai atlikti botokso injekcijas lyginant su steroidinių priešuždegiminių vaistų injekcijomis. Po šešių mėnesių pastebėtas greitesnis gijimas, uždegimo ir skausmo slopinimas, audinių atsistatymas. Tiesa, tam, kad botokso injekcijos būtų oficialiai pripažintos naudingos šiai sveikatos problemai išspręsti, tokių tyrimų dar reikia atlikti ne vieną ir ne du.

Dar viena skausmo rūšis – nugaros skausmas - yra dažnai pasitaikanti nedarbingumo priežastis ir didelis diskomfortas paciento gyvenime. Pagrindinė šio skausmo priežastis – raumenų spazmai, sustingimas. Kelių nedidelių tyrimų metu atrasta, kad botoksas gali pasitarnauti ir čia. Nugaros skausmai sumažėjo 60 proc. tyrimuose dalyvavusių pacientų.

Botokso injekcijos slopina nervų ir raumenų tarpusavio sąveiką ir raumuo nebesusitraukia. Nors botokso, kaip vaisto nugaros skausmui malšinti, dar nepatvirtinto amerikiečių Maisto ir vaistų administracija ar britųMedicinos ir sveikatos produktų priežiūros agentūra, jį Jungtinėje Karalystėje gali paskirti privačiai dirbantys bendrosios praktikos gydytojai.

Prakaitavimui „gydyti“

Itin gausaus prakaitavimo, arba hiperhidrozės, paprastais antiperspirantais, dezodorantais ir kitomis kosmetikos priemonėmis neįveiksi. Tačiau daugkartinės paviršinės botokso injekcijos teigiamų rezultatų šioje srityje davė. Dažniausiai atliekama 12-20 injekcijų labiausiai prakaituojančiose vietose: pažastyse, ant rankų, ant veido, pėdų. Nustatyta, jog daugiau nei 50 proc. hiperhidroze besiskundžiančiųjų tokios injekcijos padėjo, o rezultatai išliko ilgiau nei septynis mėnesius.

Kodėl šį prakaitavimo mažinimo metodą lydėjo tokia sėkmė? Todėl, kad botoksas laikinai blokuoja cheminių medžiagų, atsakingų už per didelį prakaitavimą, per stiprią prakaito liaukų veiklą, sekreciją.

Nemažai šalių jau patvirtino botokso injekcijas prakaitavimui mažinti, tačiau toks malonumas ganėtinai brangus. Beje, tokios procedūros atliekamos ir Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas – dažna tiek jaunų, tiek vyresnio amžiaus moterų, ir ne tik moterų problema. Ši problema moterims ypač paūmėja po gimdymo, menopauzės laikotarpiu. Nevalingai šlapimas gali išsiskirti ir po didesnio fizinio krūvio ar net juokiantis. Kai kuriais atvejais šlapimo nelaikymas tampa tikra katastrofa. Stiprus noras šlapintis pajuntamas taip staiga, kad žmogus net nepasiekia tualeto. Čia ir vėl gali pasitarnauti botoksas, pagerinantis situaciją daugiau nei 90 proc. šią bėdą turinčių asmenų.

Jungtinėje Karalystėje botokso injekcijos – patvirtintas gydymas šlapimo nelaikymui, jei kiti geriamieji cheminiai vaistai nepadeda. Šios cheminės medžiagos injekcija į šlapimo pūslės sieneles sumažina šlapimo pūslės aktyvumą visiškai jos neparalyžiuojant, dargi padidina šlapimo pūslės talpumą. O juk staigus noras šlapintis atsiranda būtent dėl šlapimo pūslės lygiųjų raumenų spazmo.

Randai

Randai – ne tik odos pakitimas po pažeidimo, operacijos. Kartu tai - psichologinis diskomfortas. Ypač odą ir išvaizdą sudarko vadinamieji keloidiniai randai: ryškūs, stori, it susipynusios linijos. Jau ne pirmą kartą pastebėta, kad botokso injekcija aplink randinį audinį gydo ir sumažina patį randą, skatina sveikos odos regeneraciją. Taip vyksta todėl, kad sumažinamos tempimo jėgos, veikiančios žaizdą ar pažeidimą, slopinamas ir mažinamas randinio audinio formavimasis.

Tyrimai atlikti ir mėgintuvėlyje. Iš randiniokeloidinio audinio paimtose ląstelėse sumažėjo specifinio augimo faktoriaus išskyrimas. Šis faktorius atsakingas už randinio audinio susidarymą. Tokios randų gydymo operacijos pasaulyje jau atliekamos. Tačiau kaina kaip visada - didelė.

Migrenos gydymas

Tai – vienas netikėčiausiai skambančių botokso panaudojimo būdų. Tyrime dalyvavo tie lėtine migrena sergantys pacientai, kuriems per mėnesį galvą stipriai skaudėdavo bent 20 dienų. Botokso injekcijos suleistos į tam tikras vietas galvos ir kaklo srityse. Praėjus metams, 70 proc. pacientų patirdavo 50 proc. mažiau migrenos priepuolių.

Tiesa, toks botokso veikimo mechanizmas iki šiol nėra visiškai aiškus. Gali būti, kad botoksas sumažina migreną sukeliančių neurotransmiterių išsiskyrimą. Botoksas, kaip vaistas lėtinei migrenai gydyti, patvirtintas dar 2010 metais amerikiečių Maisto ir vaistų administracijos ir britų Medicinos ir sveikatos priežiūros produktų agentūros. Dažniausiai šis vaistas skiriamas esant stipriems ir dažnai pasikartojantiems migrenos priepuoliams bei galvos skausmams, kai kiti vaistai negydo.

Dantų griežimas

Dantų griežimą, dar vadinamą bruksizmu, sukelia nevalingas žandikaulio judėjimas miego metu. Manoma, kad stresas – vienas iš pagrindinių veiksnių bruksizmui išsivystyti. Bruksizmas ne tik kenkia dantims, pažeidžia juos, bet gali tapti ir žandikaulio, galvos skausmų priežastimi.

Nustatyta, jog botoksas sumažina nevalingus ir sveikatai žalingus žandikaulio judesius efektyviau nei placebas. Botoksas šiuo atveju suleidžiamas į pagrindinį už kramtymą atsakingą raumenį. Tokia injekcija suveikia jau po kelių dienų ir padeda daugeliui pacientų. Pakartotinė injekcija rekomenduojama po kelių mėnesių, tuomet poveikis tampa ilgalaikis. Ši paslauga atliekama odontologijos klinikose JAV ir Jungtinėje Karalystėje.

Taigi universalusis botulino toksinas toliau skinasi kelią į įvairias medicinos sritis ir tampa ne tik „antiraukšline injekcija“. Kita vertus – tai nepigus gydymo metodas, kaip ir visos medicininės priemonės turintis savų trūkumų.

Šaltiniai

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/botox.html

https://www.webmd.boots.com/a-to-z-guides/botox-medical-uses

https://www.webmd.com/beauty/botox/cosmetic-procedures-botox

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647.php


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Suvaldyti kokliušą gali skiepai bei kosėjimo ir čiaudėjimo higiena
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, šiemet Lietuvoje užregistruota kur kas daugiau kokliušo atve...
Santaros klinikų bendruomenė gedi dėl ligos netekusi doc. dr. Editos Kazėnaitės
„VUL Santaros klinikų bendruomenė neteko ilgametės kolegės, svarbios mūsų komandos narės, centro vadovės, profesio...
Pirmą kartą Lietuvoje vaikui atlikta sudėtinga procedūra po kepenų transplantacijos
Šešerių metukų Vytis – Kauno klinikų pacientas, kurio gyvybę išgelbėjo jį prižiūrinčių medikų profesionalumas ir g...
Vaistų nuo skausmo vartojimo klaidos ir galimas šalutinis poveikis
Vaistai nuo skausmo yra dažnas medikamentas kiekvieno žmogaus vaistinėlėje. Jų populiarumą didžiąja dalimi lemia univers...
Lošimų priklausomybė: kaip atpažinti, spręsti ir išlipti iš duobės?
Didžiausia šalies istorijoje kazino pralošta suma paskatino psichologų ir psichoterapeutų diskusiją apie lošimų priklaus...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų