Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Bėgant skauda šoną. Ką būtina žinoti prieš pradedant bėgioti?

vlmedicina.lt | 2015-09-18 14:00:32

„Dvi valandas prieš bėgdamas 10 km distanciją suvalgiau porą bananų. Bėgant pradėjo skaudėti dešinįjį šoną. Ar tai elementariausia organizmo reakcija į padidėjusį fizinį krūvį, ar tai mitybos (šiuo atveju 2 val. prieš fizinį krūvį) ir netaisyklingo kvėpavimo pasekmės? Neseniai atlikta organų echoskopija nieko blogo neparodė“ – portalui VLMEDICINA.LT rašo skaitytojas Dovas. Į jo klausimus atsako portalo konsultantas sportavimo klausimais Egidijus Tutkus.

Bėgikė
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Dažniausia priežastis yra banali - pradedate pernelyg greitai bėgti.

Tokio skausmo priežasčių gali būti kelios, tačiau jos nėra gąsdinančios: kepenų ir kitų vidaus organų spazmai; netaisyklingas kvėpavimas; trigerinių taškų aktyvacija; netipinė priežastis. Plačiau apie kiekvieną jų:

Skausmo priežastis – kepenų ir kitų vidaus organų spazmai

Sportuojantys raumenys savo kraujotaką gali padidinti iki 32 kartų. Tiek kraujo organizme staiga neatsiranda, todėl išaugus kraujotakos poreikiui raumenyse jis atitraukiamas iš kitų organizmo vietų: nedirbančių raumenų (kraujotaka sumažėja dvigubai), kraujo depo kepenyse (atitraukiamas maždaug 1 litras deponuoto kraujo), kai kurių vidaus organų (kraujotaka sumažėja iki 5 kartų). Atitraukiant kraują labai intensyviai kraujagyslės gali spazmuoti ir sukelti aštrų skausmą. Kepenų kraujagyslių spazmo metu jaučiamas skausmas dešinėje ties šonkaulių lanku.

Egidijus Tutkus
Egidijus Tutkus. Asmeninio archyvo nuotr.

Reikia sumažinti judėjimo tempą, akcentuotai iškvėpti (jokiu būdu neatkišinėjant lūpų, kaip moko kai kurie treneriai, nes tai kvėpavimą padaro paviršutinišką) ir kelioms sekundėms sulaikyti kvėpavimą. Vėliau įkvėpti minimaliai, iškvėpti akcentuotai (giliau) ir kelioms sekundėms sulaikyti kvėpavimą. Besikaupiantis organizme anglies dioksidas veikia kaip raumenų relaksantas, sumažėja kraujagyslių spazmas ir skausmas. Išnykus skausmui vėl galima normaliai sportuoti. Jeigu skausmas kartojasi, ypač jeigu sportuoti pradedate lėtai ir skausmas vis tiek atsiranda, reikia pirmiausiai ištirti sveikatą. Negalima galvoti, jog pakentėsite ir praeis. Toks skausmas gali būti rimtų ligų, pavyzdžiui, akmenligės signalas.

Retesniais atvejais skausmas būna dėl vidaus organų ar žarnyno (dažniau tulžies pūslės ar dvylikapirštės žarnos) pažeidimų.

Skausmo priežastis – netaisyklingas kvėpavimas

Netaisyklingas kvėpavimas mechaniškai dirgina diafragmą, perkrauna kvėpavimo raumenis. Kartu su neoptimalia laikysena ir bėgimo technika tai dažna skausmų viršutinėje kūno dalyje priežastis. Tokios kilmės skausmas gali būti subjektyviai jaučiamas po šonkauliais, po mentimi.

Kvėpuoti reiktų ritmingai. Derinti su žingsniais nebūtina, svarbiausia kvėpuoti ritmingai, normaliai iškvėpti.

Skausmo priežastis - trigerinių taškų aktyvacija

Netaisyklinga laikysena stovint, sėdint bei judant yra pati dažniausia sąnarių bei raumenų skausmų priežastis. Neoptimali laikysena reiškia, jog tam tikri organizmo segmentai yra perkraunami. Pavyzdžiui, jeigu žmogus kūprinasi, vadinasi, jo svorio centras pasislenka pirmyn, nugaros ir kaklo raumenys priversti nuolat patirti didesnį krūvį, nes reikia papildomai prilaikyti galvą ir viršutinę kūno dalį. Perkrautuose minkštuosiuose audiniuose (raumenyse, raiščiuose, fascijose, antkaulyje) formuojasi trigeriniai taškai - padidėjusio jautrumo zonos. Trigerinių taškų sąlygoti skausmai gali būti nuo maudimo iki labai aštraus ir ilgalaikio skausmo, intensyvėjančio didėjant krūviui ar didėjančio dienos eigoje.

Tokie skausmai gydomi koreguojant laikyseną ir bėgimo techniką, parenkant tinkamą avalynę bei aprangą. Bėgti reiktų nesigūžiant, žiūrėti ne po kojomis, o pirmyn, nekelti pečių. Bėgimo technikos neišmoksi savarankiškai.

Netipinė priežastis

Bet kurio skausmo priežastis gali būti patys įvairiausi sutrikimai. Jeigu skausmas kartojasi nuolat, ypač jeigu nepraeina sustojus, reikia ištirti sveikatą.

Prieš bėgdami pasitikrinkite sveikatą

Prieš pradedant bėgioti reiktų pasitikrinti sveikatą, atlikti visapusišką kraujo ir kepenų fermentų tyrimą, širdies tyrimą su krūviu. Netgi širdies elektrinės sistemos sutrikimai, tokie kaip širdies ritmo sutrikimai, nėra jaučiami per skausmą, vadinasi, persitempti yra labai lengva. Neretai širdies darbo sutrikimai subjektyviai jaučiami kaip nerimas, lėtinis nuovargis ir šiuos pojūčius lengva suversti buitinėms ir profesinėms problemoms, greitam gyvenimo ritmui ir panašiai.

Naudokite pulsometrą

Sportuojant reikia naudoti pulsometrus. Daugiausiai problemų sukelia ne sportavimo apimtis (trukmė), bet intensyvumas. Netgi naujokui dviejų ar trijų valandų nedidelio intensyvumo fizinis krūvis nesukels sveikatos sutrikimų (žinoma, jeigu žmogus sveikas), tačiau pusvalandžio trukmės intensyvus sportavimas pajėgus pridaryti daug bėdos, pirmiausiai sukelti širdies perkrovimus, kurie gali išsilieti į rimtus sveikatos sutrikimus, jeigu nuolat sportuojama intensyviai, nors ir trumpai.

Tik bėgiojant ar tik važinėjantis dviračiu užtenka paprasčiausio pulsometro, kuris rodo tik širdies susitraukimų dažnį per minutę. Optimalus pasirinkimas yra pulsometrai su GPS. Jie pajėgūs rodyti ne tik širdies susitraukimų dažnį, bet ir įveiktą atstumą, greitį bei reljefą. Jais galima sekti organizmo reakcijas kintant reljefui ir formuoti vidinį pojūtį, koks yra realus krūvis organizmui vienose ar kitose aplinkybėse.

Daugelis pradedančiųjų ir didelė dalis ilgiau bėgiojančių žmonių orientuojasi pagal greitį, t.y. per kiek laiko nubėga kilometrą. Tai didelė klaida. Orientyras yra organizmo atsakas į krūvį. Lengviausia orientuotis pagal pulsą su sąlyga, jeigu atliktas širdies tyrimas su krūviu.

Be tyrimo pulso reikšmės turi mažai vertės. Organizmas į krūvį atsako kompleksiškai. Žinant tik pulsą, bet nežinant, pavyzdžiui, kraujospūdžio reakcijų lengvai galima prisidaryti bėdos.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų