Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Bariatrinė embolizacija - naujas išsigelbėjimas nuo nutukimo epidemijos

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-09 00:01:07

Rodos, nutukimas nėra neišsprendžiama bėda: galima griebtis dietos, mankštos, vaistų ir chirurginių procedūrų. Tačiau kiekvienas būdas turi savo pliusų bei minusų. Nauja procedūra bariatrinė arterinė embolizacija galėtų būti nauja alternatyva, – praneša medicalnewstoday.com

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Nutukimas - vis labiau opėjanti Vakarų problema. Pavyzdžiui, JAV Sveikatos departamento duomenimis, du iš trijų amerikiečių turi antsvorio, apytiksliais skaičiavimais, vienas iš trijų suaugusiųjų yra nutukęs, vienam iš 20 diagnozuojamas sunkus (III°) nutukimas. Turint tai galvoje, dabar pats laikas ieškoti naujų galimybių, padėsiančių įveikti šiuolaikinę epidemiją.

Neseniai atliktas pilotinis naujos procedūros – bariatrinės arterinės embolizacijos – tyrimas, kuris įžiebė galimybę tolesniam darbui.

Vienas iš tyrimo autorių gydytojas C. Weiss iš Johns Hopkins universiteto medicinos fakulteto neseniai pristatė gautus rezultatus kasmetiniame intervencinės radiologijos draugijos susirinkime Vankuveryje.

Bariatrinė arterinė embolizacija (skrandžio arterijos embolizacija) yra seniai žinoma procedūra, atliekama stabdant kraujavimą skubios pagalbos reikalaujančiose situacijose. Jos esmė – pagrindinės skrandžio arterijos, teikiančios kraują skrandžio dugnui, užblokavimas. Blokada sukeliama į šią arteriją per kirkšnies ar riešo arteriją kateteriu įstumiant mikroskopinį „karoliuką“, kuris uždaro kraujagyslę.

Kyla klausimas – kokia viso to prasmė?

Atsakymas slypi endokrininėje reguliacijoje: grelinas, pramintas alkio hormonu, yra gaminamas specializuotose skrandžio dugno endokrininėse ląstelėse ir skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, motoriką bei sužadina apetitą.

Iš viso žinoma 40 hormonų, kurie susiję su mityba, tačiau grelinas yra vienintelis, kuris skatina alkio atsiradimą.

Taigi bariatrinė embolizacija, sutrikdydama skrandžio kraujotaką, sumažina grelino išsiskyrimą, todėl nuslopinamas alkio jausmas.

Tyrime dalyvavo šešios moterys ir vienas vyras, kurių amžius buvo 31-59 metai. Visų dalyvių KMI buvo 40-50 kg/m2, jie neturėjo jokių gretutinių ligų.

Mokslininkai vertino, kiek svorio neteko tiriamieji, stebėjo grelino lygį, šalutinius reiškinius, susijusius su procedūra, ir alkio jausmą pirmą, trečią, šeštą mėnesį.

Nė vienam dalyviui nepasireiškė jokie šalutiniai reiškiniai, jie visi neteko svorio ir pastebėjo alkio jausmo sumažėjimą.

Vienas iš pagrindinių tirtų parametrų – netekto nereikalingo svorio vidurkis, t.y. apskaičiuota, kokia turėtų būti normali tiriamojo kūno masė ir kiek procentų perteklinio svorio jis neteko. Po 1, 3 ir 6 mėnesių vidurkiai buvo atitinkamai 5,9 proc., 9,5 proc., ir 13,3 proc. Taip pat, pateikus klausimyną, antrą savaitę, pirmą ir trečią mėnesį buvo vertintas alkio jausmas – tiriamieji pažymėjo prieš tai buvusio alkio jausmo sumažėjimą atitinkamai 81 proc., 59 proc. ir 26 proc. Po 3 mėn. grelino lygis sumažėjo vidutiniškai 17,5 proc.

Tyrėjų nuomone, gauti rezultatai įrodo bariatrinės arterijos embolizacijos saugumą ir efektyvumą siekiant per trumpą laiką atsikratyti nemažai nereikalingos kūno masės. Lyginant su kitomis procedūromis, bariatrinė arterinė embolizacija nereikalauja didelės invazijos, ją atlikus organizmo atsistatymo laikotarpis nėra ilgas. Planuojama išplėsti tyrimą ir patvirtinti rezultatus įtraukiant daugiau pacientų.

Tikimasi, kad ši minimaliai invazinė, saugi ir, rodos, efektyvi procedūra ateityje atliks reikšmingą vaidmenį kovojant su didėjančia šiuolaikinio pasaulio problema – nutukimu.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų