Šeštadienis, 2024.10.12
Reklama

Balandžio 25-oji – Pasaulinė maliarijos diena

vlmedicina.lt | 2014-04-25 09:18:32

Pažymint pasaulio maliarijos dieną (balandžio 25 d.), Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai besiruošiantiems keliauti primena išlikti budriems ir nepamiršti saugotis nuo šios uodų platinamos ligos.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį (2004-2013) Lietuvoje užregistruoti 37 įvežtinės maliarijos susirgimo atvejai, iš kurių vienas asmuo nuo maliarijos mirė.

Maliarija
Įvežtinės maliarijos atvejai Lietuvoje pagal gyventojų grupes 2004–2013 m. (n=37). ULAC duomenys

Plečiantis turizmui, maliarija kelia vis daugiau sunkumų keliautojams. Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose.

Didėja maliarijos sukėlėjų atsparumas vaistams, todėl kelionės į kai kurias subtropines šalis darosi vis pavojingesnės. Kiekvienais metais maliarija suserga daugiau kaip 10–30 tūkst. turistų, iš kurių apie 1 proc. miršta nuo tropinės maliarijos.

Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją. 2004–2013 m. įvežtine maliarija Lietuvoje susirgo 37 asmenys, iš kurių vienas mirė (priežastis – tropinė maliarija). Daugiausiai žmonių užsikrėtė Afrikoje (30 asmenų), Azijoje (4), Pietų Amerikoje (3). Jei anksčiau į Lietuvą maliariją įveždavo tik jūreiviai ir kariai, pastaraisiais metais daugėja maliarijos atvejų tarp turistų bei išvykusių dirbti asmenų. 

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra apie 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet šia liga suserga 250 mln. žmonių, iš kurių 1-3 mln. miršta. Didelę jų dalį sudaro vaikai iš subtropinės Afrikos. Šiame žemyne nuo maliarijos kas minutę miršta vienas vaikas.

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium vivax, P.ovale, P.malariae, P.falciparum), pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais (dar vadinamus drugio priepuoliais). Paprastai maliarijos sukėlėjas perneša Anohpeles genties uodai. Retai, tačiau sukėlėjai gali būti perduoti per kraują (donoras – parazitų nešiotojas), per užkrėstus instrumentus. Endeminėse vietovėse pasitaiko ir įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių per pažeistą placentą ar gimdymo metu.

Uodai užsikrečia įkandę sergantį maliarija žmogų ir kartu su krauju įsisiurbę maliarijos sukėlėjų.

ULAC duomenimis, pagrindinės mūsų tėvynainių susirgimo maliarija priežastys yra  – nereguliariai ar visai nenaudojama chemoprofilaktika nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų.

ulac.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Maliarija
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų