Pastaruoju metu žiniasklaidos priemonėse ir interneto erdvėje pasigirsta neatsakingai reiškiamų nuomonių apie vakcinas ir imunizaciją,- pastebėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Skleidžiama mokslu nepagrįsta informacija apie vakcinų sukeliamas nepageidaujamas reakcijas. Kadangi žiniasklaida ne tik informuoja, bet ir formuoja nuomonę, vis daugiau tėvų atsisako skiepyti savo vaikus, tikėdamiesi, kad infekcinės ligos juos aplenks.
Lietuvoje veikia vakcinų saugumo stebėjimo sistema. ULAC ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje nėra užregistruota nė vieno atvejo, kai po skiepų būtų kilę rimtų sveikatos sutrikimų ar negrįžtamų pakenkimų.
ULAC specialistai ragina žiniasklaidos priemonių atstovus, skaitytojus, klausytojus ir žiūrovus nepasiduoti emocijoms, remtis tik mokslu pagrįsta informacija, o kilus klausimams konsultuotis su specialistais.
„Ar tėvai ir globėjai supranta, kad atsisakydami ar atidėliodami skiepus, prisiima ir vakcinomis valdomų ligų riziką? Juk neseniai jau patyrėme skaudžių netekčių, kai mirė nuo kokliušo nepaskiepytas kūdikis. Daugėjant nepaskiepytų vaikų, didėja rizika susirgti visiems vaikams“, – aiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius dr. doc. Saulius Čaplinskas. Jis priminė, kad siekiant suvaldyti vakcinomis valdomas ligas ir išvengti epidemijų Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad šalyje būtų išlaikytos ne mažesnės kaip 95 proc. skiepijimų apimtys ir neturi likti rajonų, kur skiepijimų apimtys būtų mažesnės negu 90 proc. Skiepijimų apimtys Lietuvoje kol kas atitinka PSO rekomendacijas.
„Liūdna, kai mokslu pagrįstus dalykus – skiepus viešai paneigia ir mitais vadovaujasi žinomi visuomenės atstovai. Taip jie duoda klaidingą pavyzdį savo gerbėjams. Stebina, jog kai kada skiepų reikšme žmogaus sveikatai leidžia suabejoti ir Hipokrato priesaiką davę medikai“, – sakė dr. doc. S.Čaplinskas.
Vakcina yra vienintelė ir efektyviausia apsaugos priemonė nuo daugybės užkrečiamųjų ligų. Dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. PSO duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių. ES šalyse infekcinės ligos kasmet nusineša dešimtis tūkstančių gyvybių. Infekcijos buvo ir yra viena iš pagrindinių mirties, ypač vaikų ir jaunuolių, priežastis.
Vykdant ilgalaikes skiepijimų programas, kaip didžiausi laimėjimai visuomenės sveikatos srityje įvardijamas raupų išnaikinimas pasaulyje ir Europos regiono, kaip „laisvo“ nuo poliomielito sukėlėjo, sertifikavimas. Šiuo metu vykdant profilaktinius skiepijimus ir užkrečiamųjų ligų priežiūrą iki 2015 m. Europos regione siekiama likviduoti tymus ir raudonukę.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras