Pirmadienis, 2025.01.13
Reklama

Atlikta inksto naviko šalinimo operacija be pjūvio

Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-05 16:20:10

Nacionaliniame vėžio institute (NVI) pirmą kartą Vilniuje sėkmingai atlikta laparoskopinė operacija – inksto navikas pašalintas per natūralią organizmo angą.

Operuoja gydytojas onkourologas Paulius Bosas (dešinėje) su kolegomis. NVI nuotr.

Dar keturiasdešimt metų nesulaukusiai jaunai pacientei buvo atlikta vadinamoji laparoskopinė operacija per natūralias angas. Laparoskopinės operacijos metu inksto piktybinis navikas kartu su kiaušidės cistiniu dariniu buvo pašalintas per makštį. Operacija atlikta NVI Onkourologijos skyriuje, operavo gydytojas onkourologas Paulius Bosas ir onkoginekologas dr. Kastytis Žilinskas.

Pacientė nenorėjo, kad atsirastų pjūvis šalinant inksto naviką. Multidisciplininė gydytojų komanda aptarė individulų pacientės gydymo planą ir pirmą kartą Vilniuje buvo atlikta tokio tipo laparoskopinė operacija – per užpakalinį makšties skliautą buvo pašalintas inkstas su naviku, kiaušidės cistinis darinys ir dalis šlapimtakio.

„Nustačius 8 cm inksto naviką centrinėje inksto dalyje, kito pasirinkimo nebuvo – reikėjo šalinti inkstą, – sako NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Inkstų navikas tokiame jauname amžiuje nėra labai dažnas atvejis. Iki 40 m. amžiaus gyventojų grupėje 2012 m. ši diagnozė buvo nustatyta 10 vyrų ir 4 moterims.“

„Šiuo atveju su kolegomis labai kruopščiai aptarėme pacientės būklę ir operacijos apimtį, – pasakė gydytojas onkourologas P. Bosas. – Atliekant laparoskopiją per natūralias angas labai svarbu ir trokarų įvedimas, ir organo pašalinimas. Mes laparoskopiškai atliekame mažai traumuojančias operacijas ir tada iškyla klausimas, kaip pašalinti tą organą su naviku. Ar galime panaudoti natūralias angas? Taip, bet labai svarbu yra laikytis visų onkologinei operacijai keliamų reikalavimų, kad navikinės ląstelės neišsisėtų po organizmą. Anksčiau galima būdavo pjūvį daryti bikinio zonoje, o šios sėkmingai atliktos operacijos metu buvo pašalintas inkstas su naviku iš viso be jokio matomo pjūvio.“

NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. NVI nuotr.

Pasak operavusio gydytojo onkourologo P. Boso, aiškiai pagerinti funkciniai rodikliai. „Maždaug 2,5 val. trukusios operacijos akivaizdūs privalumai visi yra pacientės naudai, – sako gydytojas onkourologas P. Bosas. – Šiuo atveju neabejotinas kosmetinis laimėjimas – rando nematyti iš viso ir tikrai niekas net negalės įtarti, jog jaunai moteriai atlikta inksto pašalinimo operacija. Taip pat sutrumpėjo pooperacinis periodas, nereikėjo malšinti po operacijų būdingo skausmo.“

Laparoskopinę operaciją per natūralias angas atlikęs gydytojas onkourologas Paulius Bosas yra sukaupęs nemažą laparoskopinių operacijų patirtį – yra atlikęs daugiau nei pusę tūkstančio laparoskopinių prostatos, inksto pašalinimo operacijų.

NVI Onkourologijos skyriuje per pusmetį padaryta didžiulė pažanga laparoskopinėje chirurgijoje. Labai geri laparoskopijos metodu atliktų 45 radikalių prostatektomijų rezultatai, pradėtos daryti ypač sudėtingos inksto rezekcijos. „Gruodžio 1 d. atlikta pirmoji Lietuvoje cistoprostatektomija suformuojant ortotopinę šlapimo pūslę“, – pasakė dr. A. Ulys.

Pasaulyje šiuo metu vystoma vadinamoji NOTES laparoskopijos sritis. Tai laparoskopinės per natūralias organizmo angas atliekamos operacijos, kai į pilvo ertmę patenkama punktuojant makštį, skrandį, tiesiąją žarną, šlapimo pūslę. Atlikus tokias operacijas nelieka į akį krentančių randų, šios operacijos mažiau traumuoja pacientą, mažiau skausmingas pooperacinis periodas.

Pasaulyje tokios operacijos yra atliekamos. Europoje pirmoji tokia operacija šalinant inkstą su naviku atlikta 2009 m. Ispanijoje. Lietuvoje pirmąsias laparoskopines operacijas per natūralias angas atliko LSMU Kauno klinikose prof. Mindaugas Jievaltas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatos apsaugos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją
Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaisti...
Už nuovargio, prasto virškinimo ir nugaros skausmo gali slėptis rimtos sveikatos problemos
Jaučiatės pavargę, trinka virškinimas, skauda nugarą? Moksliniai tyrimai rodo, kad tai gali būti lėtinio uždegimo požymi...
Būsimiems medikams planuojama skirti daugiau valstybės finansuojamų studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) 2025–2026 mokslo metais į valstybės finansuojamas medicinos rezidentūros stud...
Fridricho ataksija – reta liga šimto lietuvių genuose. Tik kaip ją aptikti?
Fridricho ataksija – genetinė liga, būdinga europiečiams. Vakarų Europoje atlikti skaičiavimai ir tyrimai leidžia...
Obsesinis-kompulsinis sutrikimas apsunkina reabilitaciją po išeminės širdies ligos
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų tyrimas atskleidė naujų įžvalgų apie obsesinės-kompulsinės asm...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų