Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Atgauti jėgas po žiemos gali padėti vietiniai augalai

www.lrt.lt | 2015-05-20 15:00:15

Maisto papildus gali atstoti aplink mus žaliuojantys augalai ir jų žaliavos, teigia specialistai. „Matome įvairių maisto papildų, kurių nereikia pirkti. Mes turime unikalių gamtos sukurtų produktų, t. y. augalų, jų žaliavų, tad juos reikia naudoti“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sodo mokslininkė profesorė Ona Ragažinskienė.

Pieva
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Aplink mus gausiai suvešėję augalai – puikus, visokius maisto papildus atstojantis energijos šaltinis. Dažna šeimininkė žiūrėdama į žydinčią pievą galvoja, kiek ir kokių žolynų atsargų paruošti žiemai. VDU Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vadovės O. Ragažinskienės teigimu, vartoti reikia ir šviežius augalus, pavyzdžiui, didžiąsias ar mažąsias dilgėles. Jų lapelius galima dėti į omletus, sriubas ar salotas. Vartodami dilgeles, organizmą per dešimt dienų galime papildyti natūraliais vitaminais.

Tiesa, dilgėlių negalima padauginti, nes jos turi kraujo krešėjimą didinančių savybių. Profesorė įspėja, kad dilgėlių sultis reikia vartoti labai saikingai – ne daugiau nei 6 ml, daugiausia – 10 ml grynų sulčių.

Dar vienas naudingas žolynas – liaudyje šventojo Jono rakteliais vadinama pavasarinė raktažolė. Mokslininkai pataria vartoti šviežius raktažolės lapelius, o žiedus sudžiovinti ir, jei kamuoja kosulys, gerti jų arbatą. Dėl ypatingo polifenolių ir vitamino C poveikio šios žolelės, pasak profesorės, atstoja farmacijos pramonėje žinomą preparatą askorutiną. Anot mokslininkės, penkių šios žolės lapelių per dieną pakaks visai šeimai.

Susigrąžinti jėgoms taip pat puikiai tinka intensyvų agurkų kvapą smulkinant beskleidžianti mažoji kraujalapė ir „liubistru“ liaudyje vadinama vaistinė gelsvė. Pastaroji priklauso skėtinių-salierinių augalų šeimai, kurie dažnai sukelia alergiją. Tai pačiai šeimai priklauso ir petražolės.

Mokslininkai primena – saikingas augalų ar jų produktų vartojimas pagerins savijautą, tačiau piktnaudžiavimas jais gali sukelti nepageidaujamą poveikį.

Loreta Mačiulienė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų