Kol žmonija ginčijasi dėl vakcinų efektyvumo, kelia klausimus, ar tikrai jų reikia, mokslininkai toliau dirba savo darbą ir kuria naujas vakcinas. Prieš naujus virusus, naujas jų mutacijas, atmainas ir taip toliau.
Beje, dėmesys krypsta ne tik į pačios vakcinos sudėtį, bet ir į vaistinę formą. Ne paslaptis, kad leidžiamos vakcinos sukelia ne tik skausmą, bet kartais gali palikti ir tam tikrų žymių odos paviršiuje (tiesa, tas labai priklauso ne tik nuo vakcinos, bet ir nuo ją suleidžiančiojo asmens įgūdžių).
Šiaurės Karolinos universiteto (JAV) mokslininkų komanda apie tai ilgai galvojo ir nusprendė, kad tokiame inovatyviame pasaulyje reikia inovacijų ir pačioms vakcinoms. Kokių inovacijų? Mokslininkų grupė susibūrė tam, kad sukurtų ne leidžiamą, bet inhaliuojamą vakciną su nanodalelėmis, patenkančiomis į kvėpavimo takus. Apie inovatyvų ir daug žadantį atradimą rašoma Proceedings of the National Academy of Sciences.
Naujos vakcinos mechanizmas užkoduotas mažose nanodalelėse, kurios daug pažangesnės nei odos badymas adata. Be to, tokios vakcinos sukeltų mažiau neigiamų emocijų pacientui, ypač vaikams. Maža to, tokios vakcinos būtų lengviau tiekiamos į nepasiturinčias šalis ir lengviau prieinamos nepasiturinčių šalių gyventojams, pigesnės.
Pažangumas čia pasireiškia ir kitoje srityje. Inhaliuojama vakcina nueitų tokį patį kelią, kaip organizme nueina virusai ir bakterijos. Tai yra patogeno (pvz. Influenza virusas, pneumonijos bakterija ir t.t.) kelio, patekus į organizmą, imitavimas. Neaplenkiant daugybės limfmazgių, kurie skatina imuninį atsaką ir padeda mūsų organizmui kovoti su patogenais. Ir priešingai, injekuojama vakcina paliečia tik aplinkinius limfmazgių audinius, patenka daugiausia į kraują. Inhaliuojant būtų galima užtikrinti net didesnį vakcinos efektyvumą ir mažiau šalutinių poveikių.
Pacientams vaisto tereiktų įkvėpti. Įkvepiama vakcina organizmą veiktų dvejopai – ne tik patektų į kraują, bet ir iš karto veiktų ir kvėpavimo takus. Svarbu ir tai, kad veikiant dvejopai, tokiai vakcinai reikėtų mažiau veikliosios medžiagos. Vadinasi, galėtų sumažėti ir vakcinos kaina, ji būtų prieinama mažiau pasiturintiems žmonėms.
Taigi jokio skausmo ir badymo, galimai didesnis efektyvumas, greitesnis pasveikimas ir prieinamumas pacientui – visi šie privalumai gali būti įgyvendinti, jei iki galo bus sukurta inhaliuojama vakcinos forma.
Šaltinis
Fromen C, Robbins G, Shen T, Kai M, Ting J, DeSimone J. Controlled analysis of nanoparticle charge on mucosal and systemic antibody responses following pulmonary immunization. PNAS. 2015.