Sekmadienis, 2024.10.13
Reklama

Ar senėjimas gali būti sveikas?

Šaltinis: vlmedicina | 2017-03-28 14:19:51

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) nuo 2015 m. vykdo nacionalinę mokslo programą „Sveikas senėjimas“. Jos tikslas – kompleksiškai analizuoti ir spręsti Lietuvos visuomenės sveiko senėjimo biomedicinos bei socialinės medicinos klausimus, pasitelkiant mokslo ir technologijų plėtrą, fundamentinių ir taikomųjų mokslinių tyrimų rezultatus.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Šia programa siekiama gauti naujų mokslo žinių, reikalingų pailginti sveiko ir kokybiško gyvenimo trukmę Lietuvoje.

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) teigimu, nauji diagnostikos ir gydymo metodai ilgina gyventojų, sergančių įvairiomis ligomis, gyvenimą. Tai yra susiję su papildomomis išlaidomis sveikatos priežiūrai ir socialinei apsaugai. Todėl pažangios valstybės siekia ilginti kokybiško gyvenimo, t. y. gyvenimo be ligų ir neįgalumo, trukmę. Kokybiško (sveiko) gyvenimo trukmės pailginimas mažintų sveikatos priežiūros kaštus, nes užkirstų kelią ligoms, kurių rizikos veiksnys – senėjimas.

„Senėjimui būdingos patologijos yra kompleksiniai dinaminiai procesai, kuriems suprasti būtini tolesni tyrimai, moksliniai darbai ir diskusijos, todėl naujų technologijų taikymas yra bei artimiausioje ateityje bus svarbūs senėjimo biologijos ir su senėjimu susijusių ligų patogenezės mechanizmams atskleisti, naujoms diagnostinėms bei terapinėms priemonėms kurti“, – sakė LSMU Mokslo centro vadovė prof. Ingrida Ulozienė.

Nacionalinės mokslo programos „Sveikas senėjimas“ vykdymo grupė inicijuoja pirmąją ataskaitinę konferenciją „Nacionalinė mokslo programa Sveikas senėjimas“. Konferencija vyks 2017 m. balandžio 28 d. (penktadienį) Lietuvos mokslo tarybos Mažojoje salėje (Gedimino pr. 3, Vilnius).

Konferencijoje pasisakys, diskutuos ir sveiko senėjimo galimybes aptars Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai prof. Ingrida Ulozienė, prof. Abdonas Tamošiūnas, prof. Auksė Mickienė, Ugnė Rumelaitienė, doc. Rasa Liutkevičienė, prof. Algimantas Tamelis, prof. Birutė Žilaitienė, prof. Rimantas Benetis, dr. Vacis Tatarūnas, prof. Romaldas Mačiulaitis, prof. Jūratė Macijauskienė, prof. Vaiva Lesauskaitė, prof. Vita Lesauskaitė ir kiti LSMU bei VU mokslininkai.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2016 m. Lietuvoje gyveno 548,5 tūkst. vyresnių nei 65 m. žmonių, iš jų: 80 m. ir vyresnių – 151,9 tūkst., 100 m. ir vyresnių – 349. Nuo 2010 m. šis skaičius išaugo nuo 17,3 iki 18,4 proc.

ES statistikos tarnyba (EUROSTAT) prognozuoja, kad 2030 m. trečdalis (28,9 proc.) Lietuvos gyventojų bus pagyvenę žmonės. Pagyvenusiais vadinami 60-75 m., senyvais – 75-90 m., ilgaamžiais – virš 90 m. žmonės.

Planuojama, kad 2050 m. vyresnių nei 65 m. gyventojų Europoje padaugės 70 proc., vyresnių nei 80 m. – 170 proc. 2020 m. Lietuvoje siektina vidutinė gyvenimo trukmė – 76 m.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų