Klausimas. Norėčiau plačiau sužinoti apie širdies aortos I laipsnio fibrozę. Ar įmanoma ją sekti, ar būtina operacija? Kokia šios ligos galima tolesnė eiga? Viktorija, 63 m.
Atsako gydytojas kardiologas med. dr. Arūnas Maksvytis
Klausimas suformuluotas taip, kad atsakyti galima tik spėjant, apie ką kalbama. Paaiškinu: aorta ir yra aorta, ir kai kalbama apie širdies aortą - darosi nebeaišku, ar turima galvoje pati širdis, ar būtent aorta. Aorta - pati stambiausia kūno arterija, išeinanti iš širdies kairiojo skilvelio ir savo šakomis aprūpinanti arteriniu krauju visą organizmą.
Greičiausiai kalbama apie krūtinės aortą (anatomiškai dar skiriama ir pilvo aorta - pavadinimas priklauso nuo to, kurioje kūno dalyje tos pačios aortos dalis yra). Taip pat tikslumo dėlei reiktų paaiškinti, kad terminas „fibrozė“ siejamas su histologiniu aortos ištyrimu - kai mikroskopuojant aortos gabalėlį (dažniausiai tai atliekama tiriant lavoną) randamas padidėjęs vadinamųjų fibrocitų kiekis. Paprastai fibrocitų kiekis aortos sienelėje didėja vystantis aterosklerozei ir esant kitiems uždegiminiams procesams.
Manyčiau, kad šiuo atveju aortos fibrozė galėjo būti nustatyta atliekant ultragarsinį širdies tyrimą. Be abejo, tai tik prielaida, nes echoskopuojant fibrozę galima tik įtarti (kai randama echoskopiškai intensyvesnė aortos sienelė), labiau tikslesnis būtų „kalcinozės“ terminas. Kalcinozė - toli pažengusi aterosklerozės stadija, kuomet aortos sienelėje kaupiasi kalcis, ir tai galima patikimai nustatyti ultragarsu.
Iki šiol neteko girdėti, kad fibrozė būtų skirstoma laipsniais, ir jei tai buvo padaryta, tai būtų pats lengviausias šio pakitimo laipsnis.
Manau, kad šią diagnozę užrašęs specialistas galėjo paaiškinti pacientei, kodėl tai yra nustatoma ir ką tai reiškia. O tai, mano nuomone, reiškia, kad nieko ypatingo nėra, ir nustatomi tik standartiniai, su amžiumi susiję pakitimai, dėl kurių nereikia jaudintis, niekaip nereikia gydyti, o tuo labiau operuoti. Sekimas taip pat nereikalingas, nes greičiausiai kitas gydytojas net neužrašytų tokios išvados.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.