Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Anglijoje vizito pas gydytoją traumuotas lietuvis laukia mėnesį

anglija.lt | 2015-01-27 15:12:02

Britanijos sveikatos sistema – kritinėje padėtyje. Beveik kasdien Anglijos spauda rašo apie ilgas laukimo valandas ligoninių priėmimo skyriuose. Apkrautos ir šeimos gydytojų klinikos. Tą pajuto ir lietuvis, nuo sausio pradžios laukiantis vizito pas gydytoją. Anglija.lt domėjosi dabartine situacija britų sveikatos sistemoje.

Laukia
Algirdo Kubaičio nuotr.

Gydytojų apžiūros laukti tenka ilgai

Visą sausį netyla kalbos apie NHS ištikusią krizę – pacientų srautas per didelis, jiems neužtenka vietos, trūksta medicinos darbuotojų, finansavimo taip pat nepakanka.

Tai pajuto ir Londone gyvenantis Dalius, po Naujųjų metų iš slidinėjimo kelionės grįžęs su sužalota koja. Italijos kalnuose susižeidęs vaikinas buvo apžiūrėtas vietos medikų. Jam buvo suteikta pirmoji pagalba, kojai atliktas rentgeno tyrimas. Kadangi kaulai nelūžo, italų gydytojas patarė dėl kelio traumos – galimai pažeistų raiščių ir menisko, kreiptis į medikus jau savo šalyje.

Grįžęs į Britaniją, Dalius pirmiausia kreipėsi į Lewishamo ligoninės priėmimo skyrių (angl. „accidents and emergency“ – A&E). Ten jam buvo pasakyta, kad laukti, kol jį apžiūrės slaugė, reikės apie keturias valandas. „Grįžęs po 3,5 val., dar laukiau apie valandą, kol priėmė. Slaugas apžiūrėjo, palankstė koją ir pasakė, kad turbūt nieko baisaus, bet jokių tyrimų neatliko. Patarė, jei skausmas nesumažės per 7 dienas, kreiptis pas savo šeimos gydytoją ir gauti siuntimą MRI „skanui“. Padarę tą „skaną“, pamatytų, kiek pažeisti raiščiai, ar yra problemų su menisku ir panašiai. Dar pasakė, kad reguliariai gerčiau paracetamolį arba ibuprofeną“, – pasakojo pašnekovas.

Per tą laiką skausmas nesumažėjo, kelias vis dar patinęs, vaikinas kojos visiškai ištiesti bei sulenkti negali. Tad po savaitės jis pabandė gauti vizitą pas savo šeimos gydytoją (angl. „general practitioner“ – GP). „Anksčiausias pasiūlytas vizitas buvo sausio pabaigoje – po dviejų su puse savaičių. Arba galima skambinti ryte 8 valandą, kad gaučiau vizitą tai dienai“, – tačiau pabandžius skambinti ryte dvi dienas iš eilės, klinikos telefonas buvo nuolat užimtas. Abi dienas, kai pagaliau pavyko prisiskambinti, apie pusę 9 ryto, laisvų vietų vizitams jau nebuvo.

Turėdamas laisvą dieną, Dalius nusprendė apsilankyti „Walk-in“ centre, kurie priima pacientus be išankstinės registracijos. Tačiau ir ten pagalbos nesulaukė. „Užpildžiau formą, komentaruose reikėjo įrašyti, kuo skundžiuosi. Perskaitė formą ir pasakė, kad nieko negalės padaryti ir pasiūlė išgerti paracetamolio skausmui numalšinti. Net neleido su gydytoju susitikti, administratorė taip pasakė“, – atsainiu medicinos sistemos darbuotojų požiūriu stebėjosi Dalius.

NHS konstitucija – neveikia?

Nors pagal britų sveikatos tarnybos NHS (angl. „National Health Service“) konstitucijoje iškeltus tikslus pacientai turėtų turėti galimybę su savo GP pasimatyti per 48 val., tačiau atrodo, kad realiai šie nuostatai neveikia. Šiuo metu vaikinas laukia vizito pas savo gydytoją, kuris bus vasario 2 dieną. Sausio viduryje paskambinus ir paprašius pirmojo laisvo vizito, bet kokiu metu, buvo pasiūlyta data po daugiau kaip dviejų savaičių. Tai kur kas ilgiau nei NHS tikslas – vizitas per 48 valandas.

Tačiau tuo laukimas nesibaigs – juk šeimos gydytojas geriausiu atveju parašys siuntimą (angl. „referral“) reikalingiems tyrimams, šiuo atveju – magnetinio rezonanso nuotraukai (angl. „magnetic resonance imaging“ – MRI), o tada teks laukti vizito pas specialistą, kuris atliktų tyrimą.

Gali būti, svarstė Dalius, kad gavęs siuntimą, tyrimo turės laukti keletą mėnesių. Pagal NHS konstituciją, gavus siuntimą, laukimas turėtų būti ne ilgesnis kaip 18 savaičių, tačiau šiuo metu, kai sveikatos sistema nebesusitvarko su pacientų srautu, šis laikas taip pat gali išsitęsti.

Todėl keliauti ir gydytis į kitą Europos šalį gali pasirodyti geresnė išeitis, nei laukti, kada bus paskirtas tyrimas ir gydymas Anglijoje.

Britų sveikatos sistema neįvykdo tikslų

Pagrindo abejoti, ar per 18 savaičių būsi užregistruotas tyrimams ar gydymui ligoninėje, turi kiekvienas NHS pacientas. Pagal Nacionalinio audito biuro (angl. „National Audit Office“) tyrimą, paskelbtą šių metų sausį, kai kurios ligoninės Britanijoje klastoja duomenis, kiek laiko pacientai laukia tyrimų ir gydymo. Tai, anot NAO, daroma tam, kad ligoninė parodytų, kad neva įvykdo tikslą, jog 95 proc. pacientų, gavę siuntimą, su specialistu susitinka per 18 savaičių.

Ligoninės, priklausančios Šiaurės Vakarų Londono NHS fondui (angl. „North West London Hospitals NHS Trust“), laukimo laiko neužregistravo 2 700 pacientų bylose. Šiaurės Londono Barnet ir Chase Farm ligoninėse taip pat aptikta pažeidimų – neužregistruotas 2 000 pacientų laukimo laikas paskirtam gydymui, bei išsiaiškinta, kad 651 pacientas gydymo laukia ilgiau nei 18 savaičių.

Ilgai laukti tenka ne tik gydymo, bet ir skubios apžiūros ligoninių priėmimo skyriuose (angl. „Accident and Emergency Department“). Nors NHS įstaigų tikslas yra apžiūrėti 95 proc. pacientų per keturias valandas, tačiau priėmimo skyriuose jie laukia gerokai ilgiau. NHS duomenys rodo, kad per paskutinius tris mėnesius daugiau kaip 90 tūkst. sergančiųjų A&E skyriuose skubaus gydymo laukė nuo keturių iki 12 valandų.

Nori sužinoti, kiek teks laukti savo vietiniame priėmimo skyriuje? Laukimo laiką ir pacientų priėmimo per keturias valandas procentus gali pamatyti įvedęs savo pašto kodą čia.

Jolanta Terminaitė


Logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų