Nuo Alzheimerio ligos galima apsisaugoti, o silpstančias pažintines funkcijas atkurti. Taip teigiama leidyklos „Tyto alba“ išleistoje dr. Dale E. Bredesen knygoje „Įveikti Alzheimerį. Pirmoji veiksminga prevencijos ir gydymo programa“.
Dr. Dale Bredesen (Deilas Bredesenas) – pasaulinio garso neuromokslininkas, pripažintas Alzheimerio ligos tyrimų lyderis, daugiau nei tris dešimtmečius paskyręs šios ligos prevencijai ir gydymui, M. S. Easton Alzheimerio tyrimų centro prie Kalifornijos universiteto Los Andžele direktorius.
Šioje knygoje jis išsamiai pasakoja apie tyrimų centre sukurtą revoliucingą programą ReCODE.
Tai kognityvinių funkcijų atkūrimo protokolas, kurio laikantis ne tik atgaunamos Azheimerio liga ir ją pranašaujančiais sutrikimais sergančiųjų pažintinės funkcijos, bet pacientai šį pagerėjimą netgi gali išsaugoti.
Alzheimerio liga priskiriama prie neišgydomų ligų. Kasmet ji pakerta vis daugiau žmonių. Sunku rasti šeimą, nepaliestą šios ligos, – ir sergančiųjų vis daugėja. Prognozuojama, kad 2050-aisiais pasaulyje ja sirgs 160 milijonų žmonių.
Tačiau dabar visiems sergantiesiems sušvito viltis. Ši knyga – nuoseklus praktinis vadovas, iš kurio sužinosite, kaip prasidėjus Alzheimerio ligai ar pasireiškus ją pranašaujantiems sutrikimams neleisti toliau silpti pažintinėms funkcijoms ir kaip jas atkurti bei išsaugoti. Joje pasakojama, kaip liga atrodo „iš vidaus“, kaip ji vystosi ir kodėl taip plačiai paplitusi. Sužinosite, kaip žmonės patys sau sukelia Alzheimerio ligą.
Jūsų dėmesiui – šios knygos ištrauka
Oi, kaip sunku– alternatyvios ir pagalbinės priemonės
Plaksime, kol moralė pagerės.
(Priskiriama „Bounty“ kapitonui Bligh)
Spėjamas kapitono Bligh posakis atskleidžia paradoksą, panašų į tą, su kuriuo susiduriame norėdami pagerinti Alzheimerio ligos, LKS ir SKS gydymą. Sužinoję, kad stresas yra svarbus demencijos patofiziologijos veiksnys, turite jo vengti– o tai jau sukelia nemenką stresą, ar ne? Pridėkite prie to ir patarimą atsisakyti mėgstamo maisto, ir stresas dėl to, kad reikės laikytis ReCODE programos, tik padidėja.
73-ejų Steve’ui dviejuose sveikatos priežiūros centruose buvo nustatytas pažintinių funkcijų sutrikimas, apimantis atminties ir dėmesio trūkumus, o per pastaruosius septynerius metus dar pablogėjo. Jam pasakė, kad tikriausiai serga Alzheimerio liga, nors smegenų skysčio tyrimo ir PET nebuvo atlikta, tačiau paaiškėjo, kad jis yra monozigotinis ApoE3 (E3/3), buvo aiškių žarnyno pralaidumo, jautrumo glitimui, kraujo ir smegenų barjero pralaidumo požymių ir daugybė autoantikūnų (iš jų ir prieš jo paties smegenų audinius). Kai visa tai paaiškinau, jis paklausė: „Norite pasakyti, kad turiu atsisakyti picos?!?“
Na, taip. Gal ne amžiams, bet ji tikrai neturėtų būti jūsų mitybos pagrindas. Patikėkite, tikrai žinau, kad šis ir kiti ReCODE elementai kai kuriems žmonėms gali būti sunkūs. Tačiau atminkite, jei ir nuoširdžiausiai stengiantis programa nepadeda, paaiškinimas veikiausiai labai akivaizdus: žmonės mėgina kurias nors programos dalis praleisti ir neįtraukia būtinų elementų. Laimei, per tuos metus, kai dirbau su pacientais padėdamas jiems prisitaikyti programą, daugeliui elementų, su kuriais jie grumiasi, radau pakaitalų ir pagalbinių priemonių.
• „Nenoriu atsisakyti ledų.“
Kadangi geriausia vengti uždegimą skatinančių pieno produktų ir cukraus, kurių dedama į ledus, paragaukite kokosų pieno ledų, kuriuose pieno nėra, o glikeminis indeksas mažesnis.
• „Man bus labai liūdna be šokolado.“
Ne bėda, tiesiog rinkitės ekologišką juodąjį šokoladą, kuriame daug kakavos (daugiau kaip 70 procentų) ir mažas glikeminis indeksas. Tačiau nepersistenkite: mano pacientai sako, kad gabaliukas ar du po pietų šią bėdą panaikina. Kai kuriose šokolado plytelėse esama priedų, tokių kaip kokosų drožlės, mėtos, riešutai, kurie glikeminį indeksą dar sumažina. O jei tikrai labai norite karšto šokolado šaltą žiemos vakarą, retkarčiais galite pasilepinti.
• „Man labai reikia cukraus.“
Ypač dažnai jo reikia, kai kamuoja stresas, ir pirmosiomis dienomis pakeitus angliavandenių pagrindo mitybą geraisiais riebalais paremta mityba. Labai geras būdas malšinti cukraus potraukį– vartoti vidutinės grandinės trigliceridų (VGT) aliejų– po 1000mg ar net po arbatinį šaukštelį. Turėtumėte vengti dirbtinių saldiklių– aspartamo (parduodamo žydruose „Equal“ pakeliuose), sacharino (rožiniai „Sweet’N Low“ pakeliai) ir sukralozės (geltoni „Splenda“ pakeliai). Stevija– saugesnis saldiklis.
• „Vidutinės grandinės trigliceridų aliejus ir kokosų aliejus yra sotieji riebalai– ar galiu vartoti dar ką nors, kas paskatintų vidutinę ketozę?“
Taip, vidutinės grandinės trigliceridų aliejus ir kokosų aliejus yra sotieji riebalai. Tokie riebalai kelia bėdų, jei kartu vartojami cukrus ar kitokie paprastieji angliavandeniai, o skaidulų trūksta. Jei padidinate skaidulinio maisto vartojimą ir sumažinate paprastųjų angliavandenių, sotieji riebalai paprastai– ne bėda. Bet jei norite sumažinti sočiųjų riebalų vartojimą, pirmąsias kelias programos savaites vartokite VGT aliejų, nes jis padeda sužadinti vidutinę ketozę, kurios siekiate; paskui pakeiskite jį kitokiais riebalais, pavyzdžiui, itin tyru alyvuogių aliejumi, riešutais, avokadais. Tai palaikys sveiką LMTL dalelių kiekį, sveiką MTL kiekį ir normalų oksiduotų MTL kiekį. Taip nušausite du zuikius– sužadinsite vidutinę ketozę, pereisite prie riebalais paremtos medžiagų apykaitos ir lipidų profilis bus tinkamas.
• „Ar svarbu, kiek geriu vandens? Ir kokio?“
Gerai gerti filtruotą vandenį, ypač jei sergate 1.5 (glikotoksinio) ar 3 (toksinio) tipo liga, nes filtruotas vanduo padeda mažinti diabeto grėsmę ir šalinti toksinus. Pasistenkite išgerti maždaug du litrus per dieną. Žolelių arbatos taip pat puikus būdas hidratacijai pagerinti, o pirmiau aptartų žolelių galima pridėti ir į arbatžolių arbatas.
• „Neturiu laiko mankštintis.“
Gal geriau sektųsi su treneriu ar su grupe, arba vaikščioti, važinėti dviračiu vienam arba kartu su draugais. Eksperimentuokite, kol rasite tai, kas labiausiai patinka. Jei laikas– ribojantis veiksnys, įterpkite mankštą į įprastą savo veiklą, tarkim, laiptais bėkite, į darbą važiuokite dviračiu arba mankštinkitės namuose žiūrėdami televizorių.
• „Negaliu savo gyvenime sumažinti streso.“
Pasiimkite šiek tiek išeiginių, nueikite į spa saloną, išmėginkite meditaciją, pasinaudokite „Neural Agility“ programa („pagreitinta meditacija“), paklausykite mėgstamos muzikos, ramiai pasivaikščiokite, pasimėgaukite menu, kuris jums patinka– atsipūskite ir atsipalaiduokite!
• „Tiesiog viskas perdėm sudėtinga; negaliu nė prisiminti, ką turėčiau daryti.“
Laukiu tokios dienos, kai iš tiesų atsiras paprastas būdas įveikti visus galimus pažintinių funkcijų sutrikimą sukeliančius veiksnius. Tačiau nors ReCODE sudaro daug komponentų, tai kol kas veiksmingiausia priemonė užkirsti atminties praradimą ir ją atkurti, nes programa nukreipta į visus mechanizmus, kurie sukelia sutrikimą. Nepaisant to, mes stropiai dirbame toliau, kad programa nebūtų tokia sudėtinga, nors jos sudėtingumą lemia sudėtinga kognityvinio sutrikimo biochemija. Tyrinėdami toliau turėtume tiksliai nustatyti asmeniui minimalų– ir optimalų– kiekį sinapses apsaugančių ir jas ardančių veiksnių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Vis dėlto iki tol turėtumėte laikytis savo individualizuotos programos kuo kruopščiau. Jos laikydamiesi ir pamatę, kad laboratorinių tyrimų rezultatų skaičiai gerėja, galite pradėti atsisakyti pavienių jos dalių atsižvelgdami į savo gydytojo ar sveikatos koučerio patarimus. Pavyzdžiui, daug žmonių sako, kad pagerėjus jų medžiagų apykaitai, hormonų kiekiai pasitaiso savaime, todėl jiems nebereikia papildų. Panašiai praėjus uždegimui nebereikia ir aktyvaus jo gydymo. Nustebsite supratę, kad pagerėjus medžiagų apykaitai nebereikia vienokių ar kitokių vaistų– kraujo spaudimas savaime tampa normalus, lipidų profilis pasitaiso, o ikidiabetinė būklė praeina.
• „Ar negalite tiesiog skirti tablečių.“
Žinoma, galime, bet gerti jas reikia laikantis savo individualizuotos programos. Viena tabletė nesuveiks. Kaip sakiau 8 skyriuje, vaistai– tabletės– yra desertas. Nekyla klausimo, kad vaistai bus nepaprastai svarbūs gydant Alzheimerio ligą, ir aš tvirtai tikiu, kad ateityje vaistus kandidatus geriausia bandyti derinamus su programa. Jei prisimenate „trisdešimt šešių skylių stoge“ modelį, vaistai kuriami kaip labai geras lopas užlopyti vienai ar kelioms skylėms, todėl turėtų veikti geriau, jei užlopomos ir kitos skylės. Tačiau vaistai neveikia fiziologinio ligos pamato. Jei jūsų smegenyse sinapsių išsaugojimo / ardymo pusiausvyra pasislinkusi į blogąją pusę, jei gaminami amiloidai, tai yra priežastis (ar veikiau daug priežasčių), todėl svarbu imtis pagrindinės problemos. Viena tablete neįmanoma įveikti daugelio galimų veiksnių, todėl reikia tikslinės individualizuotos programos.
• „Betgi nieko nėra skaniau už šlamštmaistį!“
Taip, šlamštmaistis mūsų evoliuciją atgręžė prieš mus ir pasinaudodamas įgimtu potraukiu prie saldaus ir kaloringo maisto verčia valgyti menkos maistinės vertės gaminius. Tai greičiausias kelias metabolinio sindromo ir daugybės lėtinių ligų, iš jų ir kognityvinio sutrikimo, link. Laikantis ReCODE protokolo turbūt sunkiausia atsisakyti mėgstamų patiekalų: picos, gaiviųjų gėrimų, pusryčių blynelių. Tačiau šią netektį galima kompensuoti pakaitalais. Pradėjus laikytis ReCODE atsiveria naujų ir smagių patirčių galimybė (beje, naujovės palankiai veikia kognityvumą). Tad jei mėgstate gaiviuosius gėrimus (o aš mėgstu), prisiminkite kombučią (nepaprastai šaunus gėrimas), probiotiką. Jei labai norisi traškių vištienos kepsnelių, paragaukite laisvai augintų vištų kiaušinių arba su alyvuogių aliejumi pakepintų daržovių. Man labiausiai patinka įvairiausios salotos, į kurias galima dėti visko– nuo salotų lapų, avokado, morkų iki pupelių ir virtų kiaušinių, su užpilais. Pamatysite, kaip pasikeičia lėkštė, į kurią dedate šviežią, visavertį ir sveiką maistą. Kertu lažybų, kad rasite visiškai naujų skonių ir tokių patiekalų, kuriuos pamėgsite (beveik?) taip pat, kaip ir picą.
• „Bet aš negaliu vakarieniauti anksčiau nei vėlų vakarą.“
Kad rekomenduojamo nevalgymo tarpsnio nuo 12 iki 16 valandų tarp vakarienės ir pusryčių / vėlyvųjų pusryčių būtų laikytis lengviau, pasistenkite vėliau priešpiečiauti ir anksčiau užkąsti vakare.
• „Man nepatinka gerti tabletes.“
Mes bendradarbiaujame su specialistais, kad suderintume komponentus ir tablečių reikėtų mažiau, bet kad kartu išliktų būtinieji lankstūs, kiekvienam atskirai pritaikyti deriniai. Taip pat nagrinėjame, kaip suderinti vitaminus ir kitokius rekomenduojamus papildus, pakuojamus į maišelius, kad būtų galima ištirpinti arbatoje ar įmaišyti į natūralų jogurtą. Kol kas keleto komponentų, tokių kaip omega-3 riebalų rūgštys ir vitaminas E, esama gėrime „Souvenaid“. Ilgainiui atsiras daugiau derinių ir sumažės geriamų tablečių skaičius. Kol kas galite sutrinti tabletes arba iškratyti kapsules į vandenį ar natūralų jogurtą arba vartoti su maistu.
• „Aš mėgstu mėsą.“
Ne bėda: nors ketofleksitarinė 12/3 dieta yra veikiau augalinė, galimi ir nedideli kiekiai mėsos ar žuvies, ypač žole šertų galvijų, ekologiškos laisvai augintų vištų mėsos ir laukinių lašišų, skumbrių, ančiuvių, sardinių ir silkių.
• „O alkoholis? Ar galiu išgerti taurę vyno atsipalaiduoti po darbo.“
Viena taurė vyno porą vakarų per savaitę neblogai daugeliui žmonių. Savaime suprantama, neužsimirškite tiek, kad alkoholis imtų kenkti atminčiai, o kita alkoholio keliama problema ta, kad jis veikia insuliną taip pat kaip cukrus, tad geriau vartoti jo kuo mažiau. Dėl šių priežasčių pravartu mažiau vartoti ir kitų alkoholinių gėrimų.
• „Neminėjote rūkymo. Spėju, kad negalima, bet kaip tada dėl elektroninių cigarečių?“
Paprastos cigaretės yra Alzheimerio ligos rizikos veiksnys ir dėl kenksmingo poveikio kraujagyslėms, plaučiams, dėl įvairių cheminių medžiagų jų reikėtų vengti. Duomenų apie elektroninių cigarečių rūkymo poveikį dar nėra, tačiau atsižvelgiant į grėsmingą prognozę, jei jums nepavyksta atgauti silpstančių pažintinių funkcijų, patarčiau vengti ir jų bent jau kol turėsime daugiau žinių apie jų poveikį kognityvumui ir įtaką Alzheimerio ligos grėsmei.
• „Nedaug kalbate apie sojas, tačiau jei mėginu mažiau valgyti mėsos, turiu valgyti daugiau tofu ir kitokių sojų gaminių. Ar tai gerai?“
Turėtumėte vartoti apie 1 gramą baltymų vienam kūno svorio kilogramui, tad iš tiesų galite nemažai valgyti žuvies ir / arba laisvėje augintų vištų kiaušinių, laisvėje augintų vištų mėsos, žole šertų galvijų mėsos, taip pat ir ekologiškos tofu.
• „Sakote, kad kai kurie pacientai, sėkmingai besilaikantys ReCODE, rytais geria kavą. Ar tai gerai ir ar esama kokių nors suvaržymų?“
Kaip pirmiau minėta Julie dienoraštyje, kavą gerti galima, ir iš tiesų kava siejama su mažesne rizika susirgti Alzheimerio liga. Žinoma, jei jos per daug, gali sutrikti miegas, dirginami antinksčiai, todėl geriau atsižvelkite į tai, kiek jos toleruojate.
• „O kaip dėl arbatos?“
Esama daug skirtingų rūšių arbatų, todėl ir galimybė vartoti žoleles, tiek ciberžolę, tiek ir migdomąją vitaniją ir mėlynžiedę taškuonę, puiki. Kol laikotės protokolo, tinka ir žalioji bei juodoji arbatos.
• „Ar ketofleksitarinė 12/3 dieta nekelia vitamino B12 trūkumo grėsmės?“
Ne, laboratorinių tyrimų duomenys parodys, ar jums reikia B12 arba geležies, ir jų kiekiai bus tinkamai papildyti, be to, kaip pirmiau minėta, laikantis ketofleksitarinės 12/3 dietos galima vartoti gyvulinius produktus (jei kas nori įtraukti juos į mitybą), kuriuose esama ir vitamino B12 bei geležies.
• „Man patinka gaminti dideliame karštyje. Ar tai blogai?“
Patarimų, kaip gaminti, esama 8 skyriuje. Kepimui rinkitės aliejus, kurie aukštoje temperatūroje mažiau rūksta, geriausia– avokadų, kokosų aliejų, sviestą, lydytą sviestą (ghi) arba taukus.
• „Ar turėčiau vengti aliumininių keptuvių?“
Teorija, kad aliuminis turi įtakos Alzheimerio ligai, niekada nebuvo pagrįsta; kitaip tariant, iš savo laboratorinių tyrimų rodmenų žinosite, ar aliuminio kiekis per didelis. Kiek dabar žinoma, įrodymų, kad aliumininių keptuvių reikėtų vengti, nėra.
• „Ar bus geriau, jei valgysiu tik ekologišką maistą?“
Taip, jei galite rinktis, valgyti ekologišką maistą geriau, nes jame nėra pesticidų, kurių gali būti neekologiškame maiste. Vėlgi, kaip jau minėta, „Dirty Dozen & Clean 15“– tinklalapis, padedantis išsirinkti, kam teikti pirmenybę: https://www.fullyraw.com/dirty-dozen-clean-15. Sergantiesiems rinktis ekologišką maistą labai svarbu. Itin svarbu sergantiems 3 (toksinio) tipo Alzheimerio liga.
• „Mane nenumaldomai traukia tai, ko liepėte vengti, ar neturėčiau klausyti organizmo?“
Mūsų fiziologiniai signalai neįkainojami ir paprastai teisingi. Jie sako mums, kada valgyti, gerti, kvėpuoti, miegoti ir daugintis. Tačiau tie patys signalai liepia rinktis daug cukraus turinčias vaisių sultis, o ne vandenį, šlamštmaistį, o ne sveiką maistą ir vėlai vakare užsimanyti paprastųjų angliavandenių. Iš kur jums žinoti, kurioms paskatoms paklusti, o kurioms atsispirti. Laimei, atsakymas gana paprastas: pakluskite toms, kurios suderinamos su mūsų kaip žmonių evoliucija– pavyzdžiui, miegoti aštuonias valandas, kaip skatina natūralus paros ritmas, dažnai judėti; ir atsispirti su ta evoliucija nesuderinamoms– tarkim, valgyti perdirbtą maistą ar cukrų, ilgai vakaroti ryškioje šviesoje ar valandų valandas sėdėti.
Įveikti nenumaldomus potraukius galima keliariaip, tarkim, L-glutaminu, 500 mg (ypač gerai nuo potraukio prie cukraus ir alkoholio), VGT aliejumi (1 g arba arbatinis šaukštelis), vandeniu (vėlaus vakaro „alkį“ deramai numalšina vanduo) ir mankšta.
• „Aš per daug užsiėmęs.“
Blogai, kad tokių lėtinių ligų, kaip vėžys ir Alzheimerio liga, simptomai pasireiškia jau ligai gerokai pažengus ir iš pradžių yra lengvi. Jei susergate bakteriniu plaučių uždegimu, gana greitai pasijuntate siaubingai, todėl ieškote, kaip gydytis; bet jei kartą ar du „užmirštate“, nebėgate darytis tyrimų ar gydytis. Išties vieno paciento, kuriam buvo patvirtinta Alzheimerio ligos diagnozė, žmona pasakė: „Tu tiesiog kartkartėmis būni užmaršus, kaip ir mes visi.“ Taigi, raskite laiko savo perpildytoje dienotvarkėje ir galėsite būti užsiėmę dar ilgai. Esmė ta, kad sutaupysite sau laiko(daug metų),jei kelis mėnesius skirsite dėmesio pažintinių funkcijų sutrikimams įveikti.
Yra dar viena pagalbinė priemonė, kuri mano pacientams pasirodė naudinga. Tai ne koks maisto pakaitalas, kaip kokosų pieno ledai vietoje karvės pieno ledų skanėsto, tačiau aš visada raginu tai prisiminti, kai tik tampa sunku. Nors pagrindinis ReCODE programos „pašalinis poveikis“ yra geresnė sveikata, taip pat pagerėjęs jautrumas insulinui, pasitaisęs hemoglobinas A1c, geresnis lipidų profilis, daugiau energijos ir geresnė nuotaika, visada kartu nukrinta svoris ir kūno masės indeksas tampa geresnis. Kitas svarbus šalutinis poveikis– mokėjimas atsipalaiduoti, atrasta ramybė ir džiaugsmas.
Kas suteikia džiaugsmo? Muzikos klausymas? Vaikštinėjimas gražiais takais? Buvimas su šeima? Bėgiojimas su savo šunimi? Plaukiojimas banglente? Slidinėjimas? Šokiai? Skambinimas pianinu? Komedijos? Puikus (sveikas) maistas? Nuostabus seksas? Kad ir kas tai būtų, kuo daugiau džiaukitės gyvenime. Išmėginkite ką nors nauja. Svarbiausia rasti tai, kas jums išties patinka. Gal pirmiau ir neturėjote laiko plaukioti kajaku, šokti ar važinėtis dviračiu, bet dabar tai padės jums apsaugoti smegenis ir gyvybę. Kai imsite sveikti ir pajusite, kad kognityvumas pagerėjo ir kad atgaunate viską, kas buvo svarbiausia jums ir jūsų santykiams, tai teiks papildomo džiaugsmo gyvenime. O tai, pasak mano pacientų, yra geriausia pagalba.