Saldžioji ceratonija (Ceratonia siliqua) – saldžiavaisio pupmedžio, arba šv. Jono medžio, vaisių milteliai. Ankštys saldžios ir labai vertingos. Sumaišius su kondensuotu pienu, gaunamas šokoladas.
Saldžiosios ceratonijos ankštys buvo pagrindinis cukraus šaltinis iki cukranendrių ir cukrinių runkelių atsiradimo.
Sąvoka „karatas“ (vieneto, kuriuo matuojamas deimantų ar aukso svoris) kilo iš saldžiosios ceratonijos sėklų (kerobo) pavadinimo, kadangi jos yra vienodo svorio.
Sėklos turi nepaprastai daug baltymų, kalcio, geležies, seleno, skaidulinių medžiagų. Jos nuostabiai tinka pusryčių valgiams.
Saldžioji ceratonija mažina kraujospūdį ir subalansuoja cukraus kiekį kraujuje. Ypač tinka diabetikams.
Džiovintos ir sumaltos saldžiosios ceratonijos sėklos naudojamos šokoladui gaminti, pyragams, sausainiams ir skaniam, raminančiam gėrimui, puikus priedas uogienėms, jogurtams, marmeladams, ledams, keptiems obuoliams.
Ajurvedoje saldžiosios ceratonijos sėklos naudojamos kaip veiksminga priemonė nuo kūdikių viduriavimo – jos sustabdo bakterijų dauginimąsi ir valo toksinus (amą), tinka nuo rėmens.
Ankštyse gausu baltymų ir natūralaus cukraus (sacharozės), nėra krakmolo, todėl idealiai tinka diabetikams ir turintiems antsvorio, nėščiosioms ir vaikams.
Saldžioji ceratonija nesukelia alerginių reakcijų, todėl vertinama kaip alternatyva šokoladui, kakavai ir kavai. Kerobas turi didelį pranašumą prieš kakavą ir kavą, nes jame nėra psichotropinių medžiagų – kofeino ir teobromino, kurių yra šokolade ir ir kurie sukelia priklausomybę bei alergiją.
Ajurvedos virtuvė siūlo stiprinantį ir maitinantį saldžiosios ceratonijos gėrimą vaikams ir suaugusiems: grūstos 9-10 kardamono ankštys 10 min. virinamos dviejuose puodeliuose (500 ml) vandens. Šluotele išplakami kerobo milteliai (60 ml) dviejuose puodeliuose pieno. Atvėsinus viską gerai išmaišome, įdedame medaus arba rudojo cukraus.
Parengė Žilvinas Užkuraitis