Pavasarėjant ne vienas apsičiupinėja padidėjusį riebalinį sluoksnį ant pilvo ar kitų kūno vietų ir užsibrėžia tikslą sportuoti, labiau rūpintis mityba ar imtis kitokių veiksmų antsvoriui mažinti. Nors riebalinis sluoksnis žiemą natūraliai padidėja dėl šilumos poreikio, šie metai išskirtiniai dėl dar vieno tukimą skatinančio veiksnio – karantino, kuris apribojo aktyvų gyvenimo būdą, išbalansavo dienos mitybos režimą.
BENU vaistininkė ir kūno rengybos sportininkė Jūratė Vaičiūnienė įspėja, kad prieš subalansuojant svorį, verta atlikti kūno kompozicijos analizę, nes mažesnis svarstyklių skaičius dar nerodo efektyvaus riebalinio sluoksnio deginimo.
„Kūno riebalai yra būtini siekiant palaikyti normalią kūno temperatūrą, apsaugoti sąnarius ir vidaus organus, taip pat – tai ir organizmo energijos atsargų šaltinis. Tačiau per didelis riebalų kiekis tampa vienu didžiausių sergamumo ir mirtingumo rizikos veiksnių, – sako vaistininkė J. Vaičiūnienė ir priduria, kad riebalai kaupiasi ne tik po oda, bet ir pilvo ertmėje, apie juosmenį ir tokius vidaus organus, kaip širdis, inkstai, kepenys. – Taigi net iš pažiūros normalaus kūno sudėjimo žmogus gali turėti pavojingų riebalų sankaupų, kurios daro daug žalos sveikatai. Tai labiau būdinga vyrams, netgi yra posakis – „alaus pilvukas“. Šie vidiniai riebalai (visceraliniai) išskiria į kraujotakos sistemą riebiųjų rūgščių elementus, kurie ir veikia kepenis. Padidėja cholesterolio kiekis, atsiranda atsparumas insulinui ir vystosi II tipo cukrinis diabetas, didėja arterinės hipertenzijos, vėžio rizika, taip pat gali paskatinti kraujagyslių susiaurėjimo bei širdies ligas, insultą, endokrininių ligų atsiradimą.“
Kitaip nei poodinius riebalus, vidinius galima nustatyti tik atliekant kūno sandaros, dar kitaip vadinamos – kompozicijos, analizę.
„Tam naudojamas specialus prietaisas – analizatorius, kuris tariamosios varžos metodu (BIA) pamatuoja kūno sandarą: tereikia užlipti ant specialių svarstyklių ir rankose laikyti jutiklius. Nejuntami elektros signalai pereina per ant svarstyklių platformos užlipusio asmens kūną ir pagal skirtingų audinių pasipriešinimą (varžą) nustato kūno kompoziciją. Kūno kompozicijos analizę nemokamai galima atlikti dvylikoje BENU vaistinių visoje Lietuvoje: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Alytuje“, – pasakoja vaistininkė.
Žinant individualaus žmogaus riebalų, raumenų, kaulų mineralinės masės bei skysčių procentinę sudėtį, galima efektyviai mažinti svorį, pasitelkiant sveikos mitybos ir mankštos įpročius. J. Vaičiūnienė pabrėžia, kad fizinis aktyvumas labai svarbus gerai savijautai ir sveikatai, tačiau tinkama mityba lieknina nepalyginamai efektyviau.
Per mažas svoris irgi pavojingas
Beje, per mažas riebalų kiekis taip pat kenkia sveikatai – gali sąlygoti nereguliarų mėnesinių ciklą̨ ir nevaisingumą. Esant nepakankamam kūno svoriui, didėja širdies kraujagyslių sistemos pakitimų rizika: gali suretėti širdies ritmas, sumažėti arterinis kraujo spaudimas. Kaulai tampa trapūs ir vystosi osteoporozė, silpnėja imunitetas, atsiranda bendras silpnumas, nuovargis, sausėja oda, slenka plaukai, pakinta psichologinė būklė.
Tiek norint numesti svorio, tiek jo priaugti ar palaikyti esamą padėti, reikėtų žinoti savo bazinės medžiagų apykaitos normą. J. Vaičiūnaitė pasakoja, kad vaistinėse esantys kūno kompozicijos analizatoriai parodo, kiek energijos organizmas išnaudoja ramybės būsenoje.
„Jeigu svarstyklės parodo 1500 kcal, galime orientuotis, kiek maždaug maisto reikia suvartoti, kad kūno masė nesikeistų. Jeigu norime svorio numesti, vadinasi, turime suvartoti mažiau nei 1500 kcal. Žinoma, jeigu daug judame, sportuojame, galimų suvartoti kilokalorijų skaičius kyla“, – primena specialistė.
Metant svorį, svarbu neprarasti raumenų masės
Raumenys atlieka svarbų vaidmenį judant bei vartojant energiją. Anot kūno rengybos sportininkės, vienas svarbiausių dalykų lieknėjant – neprarasti raumens audinio, nes organizme raumenys ir vidaus organai yra pagrindiniaikalorijų degintojai. Taigi praradus dalį raumeninio audinio, sulėtėja medžiagų apykaitą ir tai reiškia, kad išlaikyti norimas kūno formas, reikės suvartoti dar mažiau kalorijų. O atgauti prarastą raumenų kiekį galima tik intensyvaus sporto pagalba, lygiagrečiai daugiau dėmesio skiriant ir mitybai, praturtintai baltymais.
„Štai atvejis iš praktikos, kai dvi panašaus sudėjimo moterys laikėsi dietos: viena griežtai apribojo savo mitybą ir per mėnesį numetė 8 kg, o kita savęs taip nevaržė ir per tą patį laikotarpį atsikratė dvigubai mažiau. Jos abi po šio mėnesio atėjo į vaistinę pakartoti kūno kompozicijos analizės ir vos per 10 minučių paaiškėjo, kad pirmoji moteris neteko 3 kg raumenų masės, 3 kg skysčių ir tik 2 kg riebalų. Antrosios moters raumenų masė išliko ta pati, visi atsikratyti 4 kg buvo riebalai“, – pasakoja vaistininkė.
Pasitikrinti kūno kompoziciją verta laikantis dietos, nes tai leidžia tinkamai vertinti pokyčius, taip pat raumenų kiekio ir bazinio metabolinio indekso analizė padeda sureguliuoti individualią sporto programą, vidinių riebalų matavimas ir mažinimas kontroliuoja riziką susirgti diabetu, širdies ligomis.
Tačiau J. Vaičiūnienė sako, kad dažnai žmonės kūno kompozicijos analizę atlieka ir iš smalsumo, pavyzdžiui užėję į vaistinę apsipirkti, dar sugalvoja ir pasižiūrėti, ar faktinis jų amžius atitinka analizatoriaus rodomą metabolinį amžių. Ši funkcija įvertina pagrindinę medžiagų apykaitą bei kūno kompoziciją ir pagal tai nurodo, koks vidutiniškai turėtų būti žmogaus amžius. Jeigu rodomas kūno amžius yra didesnis nei faktinis, reikėtų̨ gerinti medžiagų̨ apykaitą didinat fizinį krūvį, raumenų masę.
Vanduo: deramas jo kiekio užtikrinimas turi tapti mantra
Sveiko žmogaus bendras kūno skysčių̨ kiekis sudaro didžiąją dalį viso kūno masės: 45–60 proc. moterims, 50–65 proc. vyrams ir net 60–75 proc. vaikams. Taigi vanduo yra labai svarbus visuose organizmo veiklos procesuose nuo ląstelės vidaus iki audinio ar organo, todėl nepalaikant normalaus vandens kiekio organizme, sutrinka jo veikla.
Pasak vaistininkės, skysčių̨ lygis organizme paros eigoje būna skirtingas – pavyzdžiui, po ilgo nakties miego patiriate dehidrataciją.
„Kūno skysčių lygį lemia ne tik gėrimai ir valgymas, bet ir miegas, fizinė veikla, pirtis, maudymasis, taip pat viduriavimas ar kita liga, vaistų vartojimas. Apie galimą dehidrataciją signalizuoja tokie simptomai, kaip sausa burna, galvos skausmas bei svaigimas, koncentracijos stoka, pykinimas, sausa oda, netgi pakilusi temperatūra“, – pasakoja J. Vaičiūnienė ir pataria vartoti daugiau skysčių̨, ypač po fizinės veiklos ar pirties.
Kūno skysčių pokyčiai gali turėti įtakos ir kūno kompozicijos analizei, todėl norint gauti tikslius duomenis ir stebėti pokyčius, rekomenduojama duomenis rinkti tuo pačiu metu ir tomis pačiomis sąlygomis.
„Geriausia praėjus 3–4 val. po valgio, po vonios, pirties, sporto ar kitos veiklos, sukeliančios gausų prakaitavimą. Taip pat rekomenduoju 3–4 val. iki kūno kompozicijos matavimo nevartoti kofeino, diuretinių savybių turinčių preparatų, bent parą negerti alkoholio“, – sako vaistininkė ir pažymi, kad pastebima ne tik skysčių, bet ir kūno riebalų kaita – žmogui maitinantis, geriant, sportuojant, sergant ar maudantis.
J. Vaičiūnienė pabrėžia, kad svorio augimą ar kritimą lemia labai daug faktorių – ne tik fizinio aktyvumo stoka ar persivalgymas. Priežastys gali būti kad ir negausus, bet nesveikas, maistinių medžiagų stokojantis maistas, miego trūkumas arba jo perteklius, stresas, depresija, lėtas virškinimas, taip pat paveldimumas, sutrikę hormonai, įvairios ligos, vartojami medikamentai.