Trečiadienis, 2024.09.11
Reklama

Aknė - ne tik paauglių liga: ją paaštrinti gali ir per retai keičiamos apsauginės kaukės

Šaltinis: vlmedicina | 2020-10-19 10:44:21

Dažnai manoma, kad aknė - tik paauglius kankinanti liga, tačiau jau kuris laikas Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad ji yra dažna ir tarp vyresnių žmonių. Šia problema pradėti rūpintis reikia kuo anksčiau ir neleisti jai įsismarkauti.

Aknė ant veido
Redakcijos archyvo nuotr.

Kiekvieną iškilusį spuogelį neteisinga būtų pulti vadinti akne, nes tai pagal tarptautinę odos klasifikaciją odos liga, susijusi su testosterono suaktyvėjimu organizme. „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė paaiškina, kad aknė pradeda vystytis, kai testosteronas ima aktyviai gamintis ir dėl prakaito liaukų siaurumo negali pasišalinti, todėl liauka užsikemša ir atsiranda spuogeliai.

Aknė dažniausiai pažeidžia veidą (kaktą, smakrą ir skruostus) bei nugarą ir krūtinę. Jeigu liga smarkiai progresuoja, susidaro pūliniai, atsiranda ne pavieniai spuogeliai, bet židiniai.

Ne tik išorė, bet ir vidus

Pastebėjus aknės simptomus, svarbu savimi pradėti rūpintis kompleksiškai. Vaistininkas pataria atkreipti dėmesį į kasdienius įpročius, mitybą, patiriamą stresą. „Dažnai ši liga suaktyvėja, kai žmogui trūksta cinko, jis būtinas normaliai odos būklei. Taip pat svarbu užtikrinti reikiamą vitamino A ir beta karoteno kiekį, kurie taip pat svarbūs odai. Svarbu, kad organizmui netrūktų vitamino D ir B grupės vitaminų“, – sako jis.

Pasak vaistininko, svarbu įvertinti, kaip stipriai pažengusi aknė. Jeigu tai tik pavieniai spuogai, galbūt pakaks kosmetinių priemonių, tačiau jeigu pastebite, kad formuojasi židiniai, spuogai yra pūliuojantys, tam reikalingas specialus gydymas, dėl kurio reikėtų kreiptis į dermatovenerologą. Aknei gydyti nėra nereceptinių vaistų, todėl specialus gydymas receptiniais vaistais gali būti paskiriamas tik gydytojo.

Pradėjus gydyti aknę svarbu nesitikėti greito efekto, gydymas yra ilgas, rezultatą pamatysite ne greičiau nei po 6 savaičių. Atradę jums tinkančias kosmetikos priemones, jas naudokite ne trumpiau nei du mėnesius, taip pasieksite geriausią rezultatą.

Ne slėpti, o spręsti

Grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė sako, kad visada pirmiausiai pataria ne naudoti daug kosmetikos, siekiant paslėpti problemą, o pradėti nuo higienos. Kovojant su akne, savo kosmetinėje verta turėti jums tinkančią prausimosi priemonę, toniką, serumą ir kremą.

„Svarbu turėti prausimosi priemonę (putas ar gelio pavidalo), kuri ne tik valo, bet ir mažina riebalų išsiskyrimą, daro odą matine, dezinfekuoja, bet jos nedžiovina. Taip pat būtina naudoti toniką, kuris atgaivina odą, pradeda gydymą ir užbaigia valymo procesą“, – pataria A. Vareikienė.

Ji sako, kad žmonės sergantys akne turėtų rinktis porų nekemšančias kosmetikos priemones, pavyzdžiui, atspalvį suteikiančius kremus, kurie ne tik sulygina odos spalvą, maskuoja odos trūkumus, bet ir prisideda prie problemos sprendimo.

Reikšmingos smulkmenos

Galima išgirsti, kad kartais aknę turintys žmonės odą valo salicilo spiritu, tačiau, pasak A. Vareikienės, taip jie tik daro sau meškos paslaugą – oda tampa jautresnė, prasideda dehidratacija. Tiesa, nereikėtų baimintis, jeigu serumų sudėtyje yra alkoholio, taip jis įsiskverbia giliau nei įprastas kremas. Užtepus serumą, turėtų būti naudojamas tinkamas veido kremas.

Dažnai vaistinėse užsukantys tėvai prasitaria, kad paaugliai spaudžia spuogus, o tai, pasak A. Vareikienės, yra didelė klaida, dėl kurios vėliau atsiranda giluminiai randai, kurie yra ne tik reljefiniai, bet ir spalviniai. Kovai su aknės paliktais randeliais gali būti naudojami specialūs geliai, kurie neleidžia jam iki galo susiformuoti, tačiau jeigu randas susiformavęs seniai, jis gali būti šalinamas tik lazeriu.

Aknės atsiradimo priežastys gali būti įvairios, tačiau specialistai sako, kad daug įtakos turi paveldimumas, hormonų disbalnsas, streso įtaka, aplinkos tarša, kenksmingi saulės spinduliai. Spuogelių atsiradimą gali skatinti ir žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas, ar netaisyklinga mityba, didelis greito įsisavinimo angliavandenių kiekis maisto racione.

Specialistai taip pat įspėja, kad žmonėms, turintiems polinkį į aknę, ypač svarbu dažnai keisti apsaugines veido kaukes, nes šios sukuria palankų mikroklimatą odos problemų paūmėjimui – jeigu oda yra sausa, ji sausėja dar labiau, jeigu turite spuogelių, jie ima plisti labiau.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: spuogai, aknė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Idealaus gyvenimo iliuzija: kaip socialiniai tinklai veikia jaunų suaugusiųjų psichinę sveikatą
Naujausi tyrimai parodė, kad socialinė žiniasklaida susijusi su didesniu jaunų suaugusiųjų (jauni suaugusieji angl. youn...
Kaip pėdas išlaikyti sveikas ir gražias
Vaikščiojimas basomis nėra vien tik nostalgiškas nerūpestingos vaikystės dienų priminimas – tai vis labiau populia...
Kur kreiptis nemokamos pagalbos dėl psichikos sveikatos
Ilgą laiką Lietuvoje buvo stebima savižudybių skaičiaus mažėjimo tendencija. Beveik per dešimtmetį mirčių nuo savižudybi...
Savižudybių temos stigmatizavimui mažinti – gyventojus įtraukiančios iniciatyvos
Nors savižudybių skaičius kiekvienais metais palaipsniui mažėja, apklausos rodo, jog savižudybės temos stigmatizavimas i...
Klaipėdos universiteto ligoninė baigė pertvarką ir pradeda naują etapą
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) baigė antrąjį pertvarkos etapą, ir verčia naują istorijos puslapį. Nuo rugsėjo 10...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų