Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Akių vokų operacijos: ar įmanoma pasigražinti vokus už mokesčių mokėtojų pinigus?

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-10 00:01:46

Tiems, kuriems gyventi neleidžia ant akies užkritęs vokas, yra išeitis – operacija. Pastaroji netgi gali būti atlikta nemokamai, tačiau tam, kad ją kompensuotų ligonių kasos, keliamos tam tikros sąlygos. Jeigu ši bėda specialistui nepasirodys esanti medicininė problema, už operaciją teks mokėti iš savo kišenės.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asocoatyvioji nuotr.

Į VLMEDICINA.LT portalą kreipėsi skaitytoja Vaida, kuri neseniai lankėsi pas savo šeimos gydytoją dėl užkritusių vokų problemos. Šeimos gydytoja nusiuntė merginą pas oftalmologą, šis ir išrašė siuntimą į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę konsultacijai: „Toliau, kaip supratau, viskas vyks taip – nueisiu pasikonsultuoti ten, o iš ten, jei viskas gerai, prieš operaciją dar teks grįžti pasidaryti keletą tyrimų, dažniausiai pakanka kraujo, ir eisiu darytis operacijos“.

Anot Vaidos, Šeškinės poliklinikoje jai buvo pasakyta, kad šiuo metu Santariškių klinikose nemokamos operacijos nėra atliekamos, norinčius išsioperuoti nemokamai šiuo metu siunčia į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę. Tiesa, siuntimas rašomas toli gražu ne visiems, kas užsimano „atidengti žvilgsnį“, bet tik pagal griežtas indikacijas.

Privalo būti medicininė problema

Santariškių klinikose dirbantis gydytojas akių ligų chirurga Andrius Ruzgys portalui VLMEDICINA.LT sakė, kad reikia išskirti dvi diagnozes, kurios lemia vokų užkritimą.

„Vienu atveju tai yra vokų ptozė, kada nusileidžia visas vokas. Jis dengia akiplotį, regos ašį. Tokiu atveju žmones operuojame arba gydome kitaip, kartais pagerėja skyrus tablečių“, – sakė A. Ruzgys. Antra liga, arba greičiau būklė, – blefarochalazė: „Tai reiškia odos perteklius viršutiniuose vokuose. Pastaruoju atveju atliekama operacija yra vadinama blefaroplastika. Ji atliekama visame pasaulyje dengiant ligonių kasoms, jeigu sukelia kokias medicinines problemas, kitaip sakant, jeigu dengia akiplotį. Tokiu atveju visame pasaulyje operaciją dengia ligonių kasos arba draudimas“.

Vis dėlto, jeigu vokas nedengia akipločio arba dengia nepakankamai, laikoma, kad tokiu atveju pacientui ar pacientei reikalinga grožio procedūra. Tuomet esą operuojama jau grožio chirurgijos centruose, o ne dengiant ligonių kasoms: „Juk moterys krūtų nesididina už mokesčių mokėtojų pinigus, taip analogiškai ir čia“, – pridūrė A. Ruzgys.

Operacija atliekama su vietine nejautra, t. y. suleidžiami nuskausminamieji. Po operacijos, tikėtina, gali būti mėlynių.

„Jos gali laikytis nuo kelių dienų iki dviejų ar trijų savaičių, priklausomai kaip žmogus gyja. Tikėtina, kad bus patinimas. Pirmą savaitę jis tikrai bus, o gali ir ilgiau būti, kol visiškai sugyja vokas“, – aiškino chirurgas. Šioms operacijoms naudojami siūlai, todėl juos reikia pašalinti. Įprastai tai daroma po penkių-septynių dienų.

Mokamų operacijų nėra

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Akių ligų skyriuje šios operacijos atliekamos tik pagal medicinines indikacijas ir yra kompensuojamos PSDF biudžeto lėšomis. Šios ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja, gydytoja oftalmologė Jūratė Sveikatienė portalui VLMEDICINA.LT aiškino, kad operacijos atliekamos pagal medicinines indikacijas, kuomet pertekliniai vokų audiniai trukdo regėjimui, apsunkina mirksėjimą, dengia regėjimo lauką arba dėl gretutinių ligų yra sutrikusi voko pakeliamo raumens funkcija, dėl to vokas negali iki galo atsimerkti: „Planinės konsultacijos metu įvertinama vokų perteklinių audinių ar vokų nusileidimo įtaka regėjimo funkcijoms ir įvertinamas operacijos poreikis“. Pasak J. Sveikatienės, ant operacinės stalo dėl šios problemos gulasi tiek vyrai, tiek moterys, tačiau pastarosios kreipiasi dažniau.

Vokų ptozės priežastys gali būti įgimtos ar įgytos. „Perteklinių vokų audinių atsiradimui įtaką daro įgimti ir įgyti faktoriai (senėjimo procesai, nesveika gyvensena, įvairios ligos). Vokų pakėlimo operacijos metu yra koreguojamas voko pakeliamasis raumuo. Vokų perteklinių audinių atveju yra iškerpami pertekliniai audiniai. Siūlai pašalinami po 7-10 d.“, – teigė J.Sveikatienė.

Pasak jos, kraujosruvos ir rando formavimasis yra individualus dalykas, priklausantis nuo gretutinių ligų, vartojamų medikamentų. Visas atsistatymo periodas esą gali užtrukti iki 6 mėn.

Kompensuoja su sąlyga

Valstybinė ligonių kasa (VLK) portalui pateiktame atsakyme teigia, kad tuo atveju, jeigu operacijos yra atliekamos pagal medicinines indikacijas (tai gali būti užkritę vokai, kurie trukdo regėjimui, išsiplėtusios kojų venos ir kt.) – jos yra visiškai (100 proc.) apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

„Tokiais atvejais kreipiamasi į šeimos gydytoją, kuris sprendžia dėl tolesnio paciento gydymo (atlieka tyrimus, siunčia konsultuoti gydytojui specialistui ir kt.). Tiesa, asmuo turi būti draustas privalomuoju sveikatos draudimu, o gydymo įstaiga, kurioje bus atliekama minėta operacija, sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK) dėl šių konkrečių paslaugų apmokėjimo“, – sakė VLK.

Kada teks susimokėti pačiam

Tuo tarpu kosmetinės chirurgijos operacijos, procedūros yra įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą.

„Pavyzdžiui, į šį sąrašą yra įtraukta viršutinių vokų raukšlių ir odos pertekliaus pašalinimas, nusvirusių antakių korekcija, raukšlių ir odos pertekliaus pašalinimas išoriniuose vokų kampuose ir kt., todėl už šias paslaugas pacientui reikia mokėti pačiam“, – paaiškino VLK. Tad bet kokiu atveju žmogui reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, apžiūrėjęs ir įvertinęs paciento būklę, patars, ką jam tokiu atveju daryti.

„Jei jis žmogui duos siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai (beje, siuntimas nemokamai konsultuotis pas specialistus išduodamas ne pagal paciento norą, o pagal poreikį, atsižvelgiant į nustatytą paciento ligos diagnozę bei sveikatos būklę), – ši paslauga sutartį su TLK sudariusiose įstaigose privalomuoju sveikatos draudimu apdraustam pacientui yra teikiama nemokamai“, – sakė VLK.

Be to, pacientas gali pasirinkti gydytoją specialistą bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su TLK dėl gydytojo specialisto paslaugų. Jei gydytojas nuspręs, kad operacija būtina – pacientui bus duotas siuntimas operacijai.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: akių vokai
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų