Trečiadienis, 2023.10.04
Reklama

9 dalykai apie širdies ligas, kuriuos turėtų žinoti kiekviena moteris

vlmedicina.lt | 2013-10-29 17:04:49

Spalio 29-ąją pasaulis mini Pasaulinę insulto dieną. Insultas kyla sutrikus kraujotakai, o šią dažnai sutrikdo širdies ligos. Deja, apie jų grėsmę labiausiai įspėjami vyrai, mat plačiai paplitęs klaidingas įsitikinimas, kad širdies ligos daugiausiai kankina juos. Tuo tarpu dauguma moterų klaidingai mano, kad didesnę grėsmę jų sveikatai kelia vėžys.  

Moterys
Boehringer Ingelheim GmbH nuotr.

Tyrimais įrodyta, kad daug moterų klaidingai galvoja apie ligas, kurios kelia didžiausią grėsmę jų sveikatai – jos vis dar labiau bijo vėžio nei širdies ir kraujagyslių ligų, nors Lietuvoje 2012 m. daugiausia moterų (65,6 proc.) mirė nuo kraujotakos sistemos ligų, o nuo piktybinių navikų – 17,4 proc. visų mirusių moterų. Harvardo medicinos mokyklos tyrimas1 atskleidė, kaip klaidingai moterys suvokia savo grėsmes sveikatai:

Procentas moterų, kurios mano, kad didžiausią grėsmę jų sveikatai kelia:

krūties vėžys – 46%

nenustatytas vėžys – 16%

AIDS – 4%

širdies ligos – 4%

kiaušidžių/gimdos vėžys – 3%

Kas iš tiesų kelia didžiausią grėsmę moterų sveikatai (ligos paplitimas):

širdies ligos – 36%

krūties vėžys – 4%

nenustatytas vėžys – 3%

kiaušidžių/gimdos vėžys – 2%

AIDS – 1%

Skaičiuojama, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirs beveik dvigubai daugiau moterų negu nuo visų vėžio rūšių kartu paėmus. Moterų rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra dešimt kartų didesnė negu nuo krūties vėžio. Tai iš dalies susiję su faktu, kad išgyvenamumas krūties vėžio atveju yra gana didelis, o per 40% moterų savo pirmojo infarkto neišgyvena2. Taigi širdies ligų prevencija tampa nacionaliniu prioritetu.

Insulto tikimybę penkis kartus padidina prieširdžių virpėjimas. Europos kardiologų bendrijos Prieširdžių virpėjimo gairėse yra įvardintas dydis, pavadintas CHA2DS2-VASc, kuris rekomenduojamas norint įvertinti insulto riziką ir antikoaguliantų poreikį, kad būtų išvengta insulto3. Pagal šį dydį moteriškoji lytis yra atskiras rizikos veiksnys ir prideda vieną tašką prie insulto rizikos dydžio.

Tačiau pasak tyrimo, pristatyto 2013 metų Europos kardiologų bendrijos kongrese daktaro Pierre Sabouret iš Prancūzijos, bendrosios praktikos gydytojai nepakankamai gydo moteris, kenčiančias nuo prieširdžių virpėjimo. Daugiau nei 15 000 pacientų analizė parodė, kad moterys,  neatsižvelgiant į jų insulto riziką bei gretutines ligas, buvo nepakankamai gydomos antitrombotiniais preparatais palyginus su vyrais4.

Minėtoje studijoje tyrinėtas pacientų, sergančių prieširdžių virpėjimu, gydymas, kurį vykdė bendrosios praktikos gydytojai Prancūzijoje. Tyrime daugiausia dėmesio teikta lyčių skirtumams. Siekta nustatyti galimus faktorius rašant receptą ir skiriant tik vitamino K antagonistą [VKA], tik aspiriną arba jokių geriamųjų antikoaguliantų. Nustatyta, kad neatsižvelgiant į faktą, kad insulto rizika moterims yra didesnė, moterys, kenčiančios nuo prieširdžių virpėjimo, gauna mažiau antikoaguliantų negu vyrai.

9 dalykai apie moteris ir širdies ligas, kuriuos turėtų žinoti kiekviena:

1. Širdies ir kraujagyslių ligos – širdies ligos ir insultas – yra didžiausias moterų žudikas visame pasaulyje2 ir jo paplitimas tarp moterų didėja5. Lietuvoje 2012 m. daugiausia moterų (65,6 proc.) mirė nuo kraujotakos sistemos ligų, iš kurių 63,8 proc. mirė nuo išeminės širdies ligos, 27,2 proc. nuo smegenų kraujagyslių (cerebrovaskulinių) ligų. Nuo piktybinių navikų 2012 m. mirė 17,4 proc. visų mirusių moterų. Iš jų daugiausia mirė nuo krūties (15,4 proc.), skrandžio (8,5 proc.) ir storosios žarnos (7,4 proc.) piktybinių navikų6.

2. Kai kurie širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktoriai vyrams ir moterims yra tie patys, tačiau moterys turi papildomų rizikos faktorių per savo gyvenimą dėl fiziologinių skirtumų, trombotinio poveikio svyravimo per jų gyvenimą, pavyzdžiui, menstruacijų ciklo, geriamųjų kontraceptikų naudojimo, nėštumų, pakaitinės hormonų terapijos, menopauzės5.

3. Moterys patiria daugiau neįgalumą sukeliančių insultų, taip pat turi trigubai didesnę riziką patirti mirtiną insultą ir kur kas dažniau negu vyrai po insulto tampa neįgalios7.

4. 20–79 metų amžiaus moterys 4,6 karto dažniau gali patirti dėl prieširdžių virpėjimo kilusį insultą lyginant su vyrais2.

5. Nors moterys gauna daugiau naudos prieširdžių virpėjimo atveju gydomos antikoaguliantais, jos gydomos mažiau, ir dėl to joms gali kilti didesnė rizika patirti dėl prieširdžių virpėjimo kilusį insultą8.

6. Moterys gauna nepakankamai antitrombotinių preparatų palyginus su vyrais neatsižvelgiant į jų insulto riziką ir gretutines ligas7.

7. Tokie veiksniai kaip amžius ir paveldimumas šeimoje yra reikšmingi, bet nustatyta, kad daugumą mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų sąlygoja kintami rizikos faktoriai: rūkymas, padidėjęs cholesterolio kiekis, nesveika mityba, padidėjęs kraujospūdis, nutukimas arba diabetes.

8. Yra priemonių, kurių moterys gali imtis, kad apsaugotų savo širdį: mesti rūkyti, daryti fizinius pratimus, palaikyti sveiką svorį, sveikai maitintis. Rūkančioms moterims dvigubai padidėja insulto rizika. Kuo daugiau cigarečių surūkoma, tuo rizika didesnė9.

9. Pasaulinė širdies federacija skatina moteris žinoti savo duomenis – reguliariai tikrintis kraujospūdį, cholesterolio ir gliukozės kiekį10.

Šaltiniai:

1. Ricciotti H. Širdies ligos: skirtumai tarp vyrų ir moterų. <https://www.bidmc.org/CentersandDepartments/Departments/Medicine/Divisions/CardiovascularMedicine/YourHeartHealth/TipsforHeartHealth/HeartDiseaseDifferencesBetweenMenandWomen.aspx> (Paskutinė prieiga 2013 spalį)

2. Maas A. ir kt. Pavojaus signalas moters širdžiai: skubiai reikalinga daugiau tyrimų ir žinių apie moterų širdies ir kraujagyslių ligas. Europos širdis J. 2011 doi: 10.1093/eurheartj/ehr048.

3. Moteriškoji lytis ir insulto rizika arterinės fibriliacijos atveju: Žinokite savo CHA2DS2-VASc dydį https://www.drjohnm.org/2011/10/female-gender-and-stroke-risk-in-atrial-fibrillation/ (paskutinė prieiga 2013 metų rugpjūtį).

4. Bendrosios praktikos gydytojai nepakankamai gydo moteris, turinčias arterinę fibriliaciją: https://www.escardio.org/about/press/press-releases/esc13-amsterdam/Pages/GPs-undertreat-women-AF.aspx – (paskutinė prieiga 2013 metų rugsėjis)

5. Pasaulinė širdies federacija: Moterų širdies ir kraujagyslių ligų statistika https://www.world-heart-federation.org/press/fact-sheets/cardiovascular-disease-in-women/ (paskutinė prieiga 2013metų rugpjūtį).

6. Lietuvos statistikos departamentas. Leidinys „Mirties priežastys 2012“. [žiūrėta 2013 m. rugsėjo 26 d.]. Prieiga per internetą: https://www.hi.lt/images/Mirties_priezastys_2012.pdf

7. Friberg J. Arterinės fibriliacijos įtakos insultui ir mirčiai nuo širdies ir kraujagyslių ligų tarp moterų ir vyrų palyginimas (Kopenhagos miesto Širdies studija). Aš kardiologas. 2004;97(7): 889-94

8. Poli D ir kt. Lyčių skirtumai insulto rizikos atveju pacientams, sergantiems arterine fibriliacija, vartojant geriamuosius antikoaguliantus. Thromb Haemost. 2009;101:938-42.

9. Kaur S, ir kt. Tabako dūmų įtaka rizikai moterims mirti nuo širdies ligų. Moterų sveikata. 2004;13(8):888-97

10.  Michelena HI ir kt. Lytis ir prieširdžių virpėjimas: Po dešimties metų. Lyčių medicina Tomas 7 Nr. 3 2010 doi: 1016/j.genm.2010.06.001.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slenka plaukai ir jokie serumai nepadeda? Susirūpinkite sveikata
Plaukų slinkimas įspėja ne tik apie vitaminų ar mikroelementų stygių. Tai gali signalizuoti apie patirtą ilgalaikį stres...
Garsai atrodo išblukę? Pasitikrinkite klausą
Viena iš pagyvenusių žmonių amžiaus problemų – nusilpusi klausa, kurios nesprendžiant ima lydėti įvairios fizinės...
Ar tikrai elektrinis šepetėlis valo dantis geriau už tradicinį?
Šiais laikais elektrinių dantų šepetėlių galima rasti turbūt kiekviename didesniame prekybos centre, o atsiliepimų apie...
„Rožinę savaitę“ moteris kvies pasitikrinti krūtis
Kasmet krūtų vėžys nusineša beveik pusės tūkstančio Lietuvos moterų gyvybes, o krūties vėžio diagnozę išgirsta daugiau k...
Kompensuoti negalima numirti: kablelį vis dar dedame onkologinių pacientų nenaudai
Įsivaizduokite, jums reikalingi inovatyvūs onkologiniai vaistai, tačiau Lietuvoje jie nėra kompensuojami. Turite tokius...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų