Antradienis, 2024.03.19
Reklama

10 sveikos mitybos mitų, kuriais neverta tikėti

2016-09-16 10:43:52

Eve Simmons, „Not Plans Based“ kompanijos įkūrėja, teigia, kad vis labiau plintantis sveikos ir „švarios“ mitybos judėjimas yra paremtas paprasčiausiomis marketingo strategijomis, o jo privalumams stinga mokslinių įrodymų. Moteris yra įsitikinusi, kad „supermaistas“ (angl. superfood) yra paprasčiausia nesąmonė ir tušti pažadai. Todėl su drauge įkūrusi sveikos, turtingos mitybos ir fitneso kompaniją, jos užsibrėžė sulaužyti didžiausius „supermaisto“ ir„švarios“ mitybos mitus.

Ispaninio šalavijo sėklos. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

1. Čija sėklos (angl. Chia seeds)

Nors daug interneto blogerių „Instagram“ nuolat dalinasi savo pusryčių, perpildytų šiomis sėklomis, nuotraukomis, tačiau iš tiesų čija (chia, ispaninio šalavijo) sėklos sveikatai neturi jokios naudos. Dietologijos profesorė Duane Mellor teigė, jog nėra jokių mokslinių tyrimų, kurie patvirtintų čija sėklų naudą sveikatai ir jos yra paprasčiausias reklamos išpūstas burbulas. Negana to, daugiau nei du dešimtmečius dietologe dirbanti Luci Daniels teigė, jog ilgalaikis ir perdėtas šių sėklų naudojimas jos pacientams sukelia pilvo skausmus.

2. Sulčių dieta (ang. juicing)

Vos tik internete išplito atsiliepimai apie sulčių naudą organizmui, jas nuo parduotuvių lentynų pirkėjai tiesiog nušlavė. Bet ar tikrai sultys naudingiau negu vaisių ar daržovių valgymas? Dietologė Luci Daniels teigia: „Tiesą sakant, niekada nesu pacientui patarusi iš savo vaisių ar daržovių spausti sultis. Nebent jie negali kramtyti ar nuryti paprasto maisto.“ Tačiau moteris pastebi vieną teigiamą savybę – sulčių dieta labai daug naudos atneša sulčiaspaudžių gamintojams.

3. Svarbiausia yra atsisakyti angliavandenių

Ar tikrai manote, kad iš kalafiorų pagamintas picos padas jus apsaugos nuo „angliavandenių komos“? Ne. Pirmiausiai, tokio dalyko kaip „angliavandenių koma“ nėra, o pilvo pūtimas atsiranda nuo paprasčiausio persivalgymo. L. Daniels teigia, kad faktas, jog jauni žmonės savo kūną alina atsisakydami angliavandenių, jai kelia didelį susirūpinimą.

Angliavandenių atsisakymas gali sumažinti energijos lygius, o tada kūnas angliavandenių suteikiamą energiją gali pakeisti riebalais, nes angliavandenių neturintys patiekalai įprastai nėra labai sotūs. Be to, jų trūkumas organizme gali sukelti virškinimo sutrikimus. „Per dieną bent du kartus būtina suvalgyti krakmolingą, pilno grūdo patiekalą. Tai rekomenduojama net ir žmonėms, kurie stengiasi numesti svorio“, - patarė dietologė.

4. Lapinis kopūstas yra sveiko maisto karalius

Nors sveikos mitybos blogeriai lapinį kopūstą tiesiog dievina, mokslinių įrodymų dėl jo naudos žmogaus sveikatai stipriai trūksta. Viename JAV atliktame tyrime iš 41 maistinių medžiagų prisotintų daržovių ir vaisių, lapinis kopūstas užėmė vos 15 vietą. Keli kiti tyrimai teigė, kad net špinatai turi daugiau sveikatai naudingų medžiagų.

5. Kokosų aliejus yra „gerieji“ riebalai

Ar jau alyvuogių aliejų savo namuose pakeitėte kokosų aliejumi? Gali būti, jog teks juos atkeisti atgal, nes dietologė Carol Wham teigė: „Problema yra ta, kad viename grame kokosų aliejaus yra tiek pat sočiųjų riebalų kiek jautienos taukuose.“ Nepaisant to, ką interneto personos jums pasakojo – nėra nei vieno mokslinio tyrimo, kuris įrodytų, jog kokosų aliejus padeda numesti svorio. Viskas priklauso nuo to, kiek ir ko jūs vartojate.

6. Glitimas yra „kaip švitrinis popierius virškinimo sistemai“

Nepaisant to, kad vos 1 proc. žmonijos populiacijos iš tiesų yra alergiški glitimui, maisto produktų be glitimo pardavimas pastaraisiais metais tiesiog akyse išaugo. Tačiau dietologė L. Daniels teigia, kad tai yra paprasčiausias pinigų švaistymas. „Nėra jokios priežasties atsisakyti glitimo, nebent jam esate alergiški. Tačiau jo saikingas vartojimas jūsų sveikatai ar virškinimui tikrai nepakenks“, - tikino ji.

7. Badavimo dietos yra naudingos smegenims

Nors smegenys sudaro vos 2 proc. kūno masės, jie sunaudoja apie 20 proc. visų kalorijų. Tiesa, smegenys kalorijas naudoja gliukozės forma, kurią mūsų kūnas gauna iš angliavandenių. Gliukozės trūkumas kraujyje ne tik gali privesti iki hipoglikemijos, dėl ko bus beveik neįmanoma susikaupti ar aiškiai mąstyti, bet ilgalaikis angliavandenių trūkumas organizme gali paveikti ir atmintį.

8. Valgymas laiku yra itin svarbu normaliai virškinimo veiklai

Dietologė šiam mitui paprasčiausiai nepritaria. „Kam reikia būti tokiems griežtiems, kada ir ką valgome? Juk valgome grįžę namo, po darbo ar po mokslų, nuo to valgymo laikas ir priklauso. Žinoma, per vėlai geriau nevalgyti, bet tik todėl, kad yra gana nepatogu į lovą gultis persivalgius“, - aiškino L. Daniels.

9. Žalioji arbata padės numesti svorio

Pasak dietologų, šio „supermaisto“ nauda dar nėra moksliškai įrodyta. Nors arbatoje tikrai yra organizmui naudingų ingredientų, kaip magnis, kalis bei antioksidantai, jeigu ją geriate tik norėdami numesti svorio, tuomet žalia arbata yra paprasčiausias pinigų švaistymas.

10. Po sporto reikia „pasistiprinti“ baltymais

Nepaisant internete išplitusio pomėgio fotografuoti įvairius baltymų kokteilius ir vištienos patiekalus, kuriuos prisisportavę vyrukai ir merginos taip mėgsta demonstruoti, šis mitas ir yra tiesiog mitas. Paklausta, kokį maistą iš tiesų derėtų valgyto po sporto, Škotijos moterų regbio komandos mitybos konsultantė ir dietologė atsakė: „Baltymų vienu valgymu rekomenduojama suvartoti apie 20-25 gramus. Jeigu jų suvartosite daugiau, jie iš kūno bus pašalinami su šlapimu.“

Vištienos krūtinėlėje yra apie 25 g baltymų, todėl toks patiekalas vakarienei tikrai tiks. Baltymai padeda raumenų augimui, o dietologė savo komandai dar pataria po sporto išgerti stiklinę pieno. Tačiau ji teigia, kad geriausia po sporto energijos lygį atstatyti angliavandeniais. O paklausta apie baltymų kokteilius, moteris rekomendavo patiekalų jais nekeisti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų