Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

10 įdomiausių faktų apie Lietuvos gydytojus

vlmedicina.lt | 2013-04-24 09:36:28

Paminklais, memorialinėmis lentomis ir kitais atminimo ženklais įamžinta įvairių Lietuvos gydytojų kartų profesinė ir visuomeninė veikla, siekiai gerinti šalies sveikatos apsaugą. Tokių paminklų mūsų šalyje galima suskaičiuoti šimtus, tačiau retas Lietuvos pilietis žino, už kokius nuopelnus jie skirti šiems gydytojams. Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) išleista knyga „Atminties ženklai gydytojams“ užpildo šią istorinę spragą – leidinyje pristatomi šalies gydytojų nuopelnai nuo XIX a. iki šių dienų.

Knyga
Lietuvos gydytojų sąjungos nuotr.

„Gydytojo profesija per amžius buvo gerbiama, Lietuvoje didžiausią inteligentų dalį sudarė taip pat gydytojai, daugelis jų atliko pasiaukojamą darbą žadindami ir brandindami tautą XIX a., kai kalėsi pirmieji Nepriklausomybės daigai, – pastebi LGS prezidentas, prof. Liutauras Labanauskas. – Savo knyga norime prisiminti labiausiai nusipelniusius šalies medikus, išryškinti žmones, kurie paliko žymę ne tik Lietuvos, bet medicinos istorijoje, tapo įkvepiančiu pavyzdžiu ne vienam būsimam specialistui“.

10 pačių įdomiausių ir galbūt netikėčiausių faktų apie nusipelniusius Lietuvos gydytojus:

1. Vincas Kudirka turbūt ne vienam žinomas kaip tautiškos giesmės kūrėjas, prozininkas, poetas, publicistas, kritikas, vertėjas, tautinio sąjūdžio lyderis, 1889 m. su draugais išleidęs žurnalo „Varpas“ pirmąjį numerį. Šį numerį jis redagavo dar laikydamas medicinos baigiamuosius egzaminus. Šalia didžių darbų jis niekada neišsižadėjo ir gydytojo pareigų.

2. Žymus vilnietis, medicinos daktaras, talentingas chirurgas Ipolitas Jundzilas garsėjo labdara ir teisingumu, medicinos pagalba visiems Vilniaus gyventojams. Šio didžio gydytojo laidotuvės 1898 m. sutraukė tūkstančius miestiečių – tuo metu tiek žmonių per laidotuves dar niekas nubuvo matęs.

3. Garsus tuberkuliozės specialistas, visuomenės veikėjas, 1926 m. birželio 7 d. trečiojo Seimo išrinktas Lietuvos Respublikos Prezidentu Kazys Grinius savo ligonių nepamiršo net ir eidamas Prezidento pareigas. Jis kas vakarą lankydavo ligonius, įsteigė draugiją kovai su džiova.

4. Lietuvos Atgimimo patriarchas, gydytojas, tautinio judėjimo veikėjas ir ideologas, mokslininkas Jonas Basanavičius 1918 m. vasario 16 d. pirmasis pasirašė po didžiuoju ir svarbiausiu Lietuvos valstybės atkūrimo – Vasario 16-osios Nepriklausomybės aktu.

5. Borisas Efrosas, gydytojas chirurgas, medicinos mokslų daktaras, 1958 m. sėkmingai atliko pirmąją Lietuvoje širdies operaciją. Šiai operacijai jis rengėsi aštuonerius metus. Būdamas žydas, išgydė vokiečių kilmės pacientą R. Hincą, nors pokario metais galėjo nė nežiūrėti į pacientą vokietį. Tai rodo nepaprastą gydytojo humanizmą, pagrįstą Hipokrato priesaika.

6. 1809 m. gydytojas Jozefas Frankas Vilniuje įkūrė pirmąjį Europoje Motinystės institutą, kuriame teikė medicininę ir materialinę pagalbą neturtingoms gimdyvėms. Europoje tuo metu tokių įstaigų dar nebuvo. Prof. J. Franko iniciatyva, prie Terapijos klinikos pradėjo veikti pirmoji ambulatorija, kurioje ir pats nemokamai gydydavo neturtingus vilniečius. Jis pirmasis pradėjo statistinius gyventojų sergamumo ir mirtingumo bei medicininius-topografinius krašto tyrimus.

7. Alytaus apskrities ligoninės gydytojas chirurgas, Salomėjos Nėries bendraklasis Stasys Kudirka operuodavo tik su „jodo pirštinėmis“: pusę valandos plaudavo rankas šepečiais, paskui dezinfekuodavo jas sublimato tirpalu ir ištepdavo jodu. Taip dezinfekuotomis rankomis chirurgas darė visas pilvo organų, krūties abliacijas, „varlės kojos“ operacijas – iš viso per savo gyvenimą atliko apie 35 tūkst. operacijų ir jos visos buvo sėkmingos. 1939 m. buvo pirmasis, perpylęs kraują tiesiai iš donoro recipientui.

8. Gydytojas patofiziologas, terapeutas Oskaras Minkovskis 1889 m. atskleidė cukraligės priežastį. Jis įrodė, kad diabetas išsivysto dėl kasos pažeidimo. Už šį atradimą 1902 m. gydytojas buvo pristatytas Nobelio premijai, tačiau komitetas nesuprato O. Minkovskio atradimo svarbos. O. Minkovskio brolis Hermannas tapo garsiu matematiku, buvo Alberto Einšteino mokytojas.

9. Gydytojas, vertėjas, prozininkas Jeronimas Ralys, nesinaudodamas jokiu žodynu, išvertė Homero „Odisėją“ ir buvo pradėjęs versti „Iliadą“. Mirė eidamas vos 44-uosius savo gyvenimo metus.

10. Gydytojas, medicinos mokslų daktaras Cemachas Šabadas tapo žymaus rusų poeto Kornejaus Čiukovskio pasakos herojaus daktaro Aiskauda prototipu: nemokamai gydė vargšus, ypatingą dėmesį skyrė vaikų sveikatos problemoms.

Prof. L. Labanauskas prasitaria, kad knyga „Atminties ženklai gydytojams“ – ne vienintelė LGS iniciatyva pristatyti visuomenei gydytojus kitoje aplinkoje nei ligoninės palatoje ar poliklinikos kabinete. Šiuo metu planuojama prisidėti renovuojant vieną puikiausių Lietuvos vėlyvosios gotikos paminklų – Kauno šv. Jurgio kankinio bažnyčios – šv. Onos altorių, garsėjantį stebuklinguoju šv. Mergelės Marijos paveikslu. Prie šio paveikslo anksčiau eidavo melstis ligoniai. „Šiuo metu Lietuvoje viena didžiausių ir labiausiai organizuotų galime įvardinti medikų gildiją, o juk jokia kita profesija taip nesisieja su žmonių viltimis, kaip mediko. Todėl tikimės, kad atkūrę šv. Jurgio bažnyčios altorių, sutvirtinsime humaniškąją ir dvasinę sąsają tarp gydytojo ir paciento“, – sako LGS vadovas.

Lietuvos gydytojų sąjunga yra profesinė gydytojų sąjunga, vienijanti apie 80 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų