Pirmadienis, 2024.12.02
Reklama

Kokių sveikatos problemų sukelia per didelis fruktozės kiekis

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“ | 2018-01-26 14:11:46

„Fruktozė sukelia nutukimą, cukrinį diabetą ir skatina daug kitų ligų. Tarp jų – aukštą kraujospūdį“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja gydytojas Alvydas Unikauskas. Jis teigia, kad suvartojamas per didelis fruktozės kiekis gali sukelti ir dar vieną itin nemalonią ligą – podagrą.

© Pixabay.com

Ne veltui senovėje podagros ligą dėl tam tikro gyvenimo būdo vadino „karališka liga“. Tai buvo laikotarpis, kai ne visi galėjo taip sočiai prisivalgyti kaip šiomis dienomis. Nors tie laikai jau seniai praėjo, ligos statistika grėsmingai didėja. Nuo seno žinoma, kad šios ligos išsivystymui lemiamos reikšmės turi mityba.

„Kaip klasikinė ligos priežastis dažnai nurodoma tai, kad valgote daug purinų turinčio maisto, pavyzdžiui, riebios mėsos ar žuvies, geriate daug alaus“, – pasakoja A. Unikauskas.

Tiesa, dabar purinų turintis maistas nebėra taip kategoriškai kaltinamas. Aiškėja, kad kalčiausia yra kita produktų grupė.

Gydytojas aiškina, dėl kokių priežasčių susergama šia itin nemalonia liga ir ko reikėtų vengti, kad ji neužkluptų.

„Šlapimo rūgštis – mūsų organizme medžiagų apykaitos metu susidaranti medžiaga. Per didelis jos kiekis kaltas dėl podagros išsivystymo. Šlapimo rūgštis pašalinama per inkstus. Taip pat yra žinoma, kad žmonių su aukštu kraujospūdžiu, antsvoriu ir sergančių inkstų ligomis kraujyje taip pat yra didelis šlapimo rūgšties kiekis“, – kalba A. Unikauskas.

Kai šlapimo rūgšties kraujyje padidėja tiek, kad ji nebeištirpsta, ji pradeda „iškristi“ kristalais. Sakoma, kad organizme susidaro šlapimo rūgšties kristalai, vadinamieji tofusai. Šie kristalai nusėda ant sąnarių paviršių ir išsivysto sąnario uždegimas. Kristalai dirgina sąnario audinius, išsivysto artrito požymiai.

„Tipiškas podagros uždegimas yra didžiojo kojos nykščio. Man yra tekę matyti ligonių, pas kuriuos tofusas susidaro ne tik ties sąnariais, bet visas kūnas būna nusėtas gumbais“, – sako gydytojas.

Pasirodo, yra viena maisto medžiaga, iš kurios šlapimo rūgšties susidaro daugiausia. Tyrimais nustatyta, kad šlapimo rūgšties koncentracija didėja vartojant per daug fruktozės.

„Pirmiausia fruktozė yra kukurūzų sirupas, kurio dedama į visus saldžiuosius gėrimus. Toliau paminėčiau sultis, įskaitant ir šviežiai spaustas, kuriose yra didžiulė fruktozės koncentracija“, – teigia A. Unikauskas.

Saikingas vaisių valgymas sveikatai naudingas, bet yra didelis skirtumas, ar suvalgysite du obuolius, ar du jų kilogramus. Jei kovojate su podagra, gydytojas pataria iš mitybos pašalinti ar labai griežtai riboti fruktozės kiekį.

„Literatūroje galima sutikti terminą „fruktozės toksiškumas“. Kai kurie žmonės labiau jautrūs toksiniam fruktozės poveikiui, kiti – mažiau. Fruktozė sukelia nutukimą, cukrinį diabetą ir skatina daug kitų ligų, tarp jų – aukštą kraujospūdį, cholesterolio ir trigliceridų kiekio padidėjimą kraujyje, inkstų ligas, kepenų suriebėjimą, širdies ligas“, – teigia gydytojas.

Fruktozė yra vienintelė cukraus rūšis, kuri padidina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.

Plačiau apie tai, kokiuose produktuose fruktozės kiekis didžiausias, – vaizdo įraše.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų