Ketvirtadienis, 2023.09.28
Reklama

Kokių sveikatos problemų sukelia per didelis fruktozės kiekis

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“ | Šaltinis: lrt.lt | 2018-01-26 14:11:46

„Fruktozė sukelia nutukimą, cukrinį diabetą ir skatina daug kitų ligų. Tarp jų – aukštą kraujospūdį“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ pasakoja gydytojas Alvydas Unikauskas. Jis teigia, kad suvartojamas per didelis fruktozės kiekis gali sukelti ir dar vieną itin nemalonią ligą – podagrą.

© Pixabay.com

Ne veltui senovėje podagros ligą dėl tam tikro gyvenimo būdo vadino „karališka liga“. Tai buvo laikotarpis, kai ne visi galėjo taip sočiai prisivalgyti kaip šiomis dienomis. Nors tie laikai jau seniai praėjo, ligos statistika grėsmingai didėja. Nuo seno žinoma, kad šios ligos išsivystymui lemiamos reikšmės turi mityba.

„Kaip klasikinė ligos priežastis dažnai nurodoma tai, kad valgote daug purinų turinčio maisto, pavyzdžiui, riebios mėsos ar žuvies, geriate daug alaus“, – pasakoja A. Unikauskas.

Tiesa, dabar purinų turintis maistas nebėra taip kategoriškai kaltinamas. Aiškėja, kad kalčiausia yra kita produktų grupė.

Gydytojas aiškina, dėl kokių priežasčių susergama šia itin nemalonia liga ir ko reikėtų vengti, kad ji neužkluptų.

„Šlapimo rūgštis – mūsų organizme medžiagų apykaitos metu susidaranti medžiaga. Per didelis jos kiekis kaltas dėl podagros išsivystymo. Šlapimo rūgštis pašalinama per inkstus. Taip pat yra žinoma, kad žmonių su aukštu kraujospūdžiu, antsvoriu ir sergančių inkstų ligomis kraujyje taip pat yra didelis šlapimo rūgšties kiekis“, – kalba A. Unikauskas.

Kai šlapimo rūgšties kraujyje padidėja tiek, kad ji nebeištirpsta, ji pradeda „iškristi“ kristalais. Sakoma, kad organizme susidaro šlapimo rūgšties kristalai, vadinamieji tofusai. Šie kristalai nusėda ant sąnarių paviršių ir išsivysto sąnario uždegimas. Kristalai dirgina sąnario audinius, išsivysto artrito požymiai.

„Tipiškas podagros uždegimas yra didžiojo kojos nykščio. Man yra tekę matyti ligonių, pas kuriuos tofusas susidaro ne tik ties sąnariais, bet visas kūnas būna nusėtas gumbais“, – sako gydytojas.

Pasirodo, yra viena maisto medžiaga, iš kurios šlapimo rūgšties susidaro daugiausia. Tyrimais nustatyta, kad šlapimo rūgšties koncentracija didėja vartojant per daug fruktozės.

„Pirmiausia fruktozė yra kukurūzų sirupas, kurio dedama į visus saldžiuosius gėrimus. Toliau paminėčiau sultis, įskaitant ir šviežiai spaustas, kuriose yra didžiulė fruktozės koncentracija“, – teigia A. Unikauskas.

Saikingas vaisių valgymas sveikatai naudingas, bet yra didelis skirtumas, ar suvalgysite du obuolius, ar du jų kilogramus. Jei kovojate su podagra, gydytojas pataria iš mitybos pašalinti ar labai griežtai riboti fruktozės kiekį.

„Literatūroje galima sutikti terminą „fruktozės toksiškumas“. Kai kurie žmonės labiau jautrūs toksiniam fruktozės poveikiui, kiti – mažiau. Fruktozė sukelia nutukimą, cukrinį diabetą ir skatina daug kitų ligų, tarp jų – aukštą kraujospūdį, cholesterolio ir trigliceridų kiekio padidėjimą kraujyje, inkstų ligas, kepenų suriebėjimą, širdies ligas“, – teigia gydytojas.

Fruktozė yra vienintelė cukraus rūšis, kuri padidina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje.

Plačiau apie tai, kokiuose produktuose fruktozės kiekis didžiausias, – vaizdo įraše.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Urologas atskleidė, ką daryti susidūrus su erekcijos sutrikimais
Mokslas šiais laikais sparčiai skinasi kelią į priekį, o ypač medicinos srityje. Inovatyvi medicina ženkliai prisideda n...
Perkant receptinius vaistus svarbus recepto galiojimas, kopijos vaistinė nepriims
Nors receptiniai vaistai gali būti įsigyjami tik pateikus galiojantį receptą, vaistininkai pastebi, kad pasitaiko įvairi...
Širdies stimuliatorius kartais yra vienintelis būdas išsaugoti paciento gyvybę
Sergamumas bei mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje jau ne pirmus metus išlieka vienas aukščiausių tar...
Parenteriniu maitinimu nuo mažumės besimaitinanti moteris pagimdė sveiką kūdikį
Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir j...
Nuo spalio 5 d. – galimybė pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu
Nuo spalio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų