Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

„Karalių liga“: medikai siūlo užbėgti komplikacijoms už akių ir gydyti chirurginiu būdu

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-04-05 12:22:57

Turtingųjų arba karalių liga – taip dėl jos atsiradimo priežasčių – gausiai vartojamos mėsos, žuvies, keptų gaminių, alkoholinių gėrimų ir kt. – senovėje vadinta uždegiminė reumatinė liga podagra. Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (Ligoninė) medikų, šiuose produktuose itin daug purinų, t. y., medžiagų, iš kurių žmogaus organizme gaminama šlapimo rūgštis. Jos kiekiui padidėjus, audiniuose kaupiasi druskos – uratai. Būtent dėl jų ant sąnarių susiformuoja podagriniai mazgeliai, vadinamieji podagriniai tofusai, kurie sukelia ne tik fizinį, bet ir psichologinį diskomfortą.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Ligoninės Plastinės ir rekonstrukcijos chirurgijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas Aleksandr Grinčuk pabrėžia, kad iki šiol kovai su šia liga mesti ne visi ginklai – ligai, plačiau nei tai daroma iki šiol, siūloma taikyti chirurginį gydymą.

„Nors apie ligos chirurginį gydymą žinoma nuo 20-ojo amžiaus pradžios, iki šiol vyrauja nusistovėjęs požiūris, kad podagra chirurginiu būdu gydoma tik tuomet, kai išsivysto podagrinio tonuso infekcija. Ši dogma privalo būti keičiama, nes besiformuojantys podagriniai tofusai pėdoje ir plaštakoje ne tik sukelia funkcinius sutrikimus, bet ir svariai pablogina gyvenimo kokybę, estetinį vaizdą. Itin dažnai pacientai negali dėvėti tinkamos avalynės, pirštinių. Praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai skubios pagalbos dėl ligos paūmėjimo kreipiasi pacientai, kurie žiemos metu priversti avėti vadinamuosius sodo batus, nes kitokia avalynė dėl ligos jiems tiesiog nepritaikoma. Todėl chirurginio gydymo, galinčio žymiai pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę, neturėtų būti vengiama“, – apie chirurgines podagros gydymo galimybes sako gyd. A. Grinčuk.

Gydytojo teigimu, siekiant iš esmės pagerinti sergančiųjų podagra kasdienybę, reikalingas holistinis požiūris į šią ligą.

„Gydant podagrą turi dalyvauti įvairių specialybių gydytojų komanda – reumatologas, ortopedas traumatologas, reabilitologas, dietologas ir kitų sričių specialistai. Tik bendros pastangos, visų gydymo galimybių įvertinimas ir tinkamiausios gydymo taktikos pasirinkimas gali užtikrinti pačius geriausius rezultatus. Žinoma, svarbi ir paties paciento motyvacija laikytis režimo“, – priduria gyd. A. Grinčuk.

Be to, jis akcentuoja, kad ligos simptomų nederėtų praleisti pro pirštus, nes toli pažengusio podagrinio artrito atvejais atsiranda anatominių struktūrinių pokyčių kauliniame audinyje, kurie gali baigtis amputacija.

„Toli pažengusio podagrinio artrito atvejais atsiranda anatominių struktūrinių pokyčių kauliniame audinyje, vystosi kaulo ir sąnarinio paviršiaus erozija – sąnario destrukcija, deformacija. Tais atvejais, kai žymiai pažeistos visos sąnario struktūros, t. y., kai yra dideli kaulo defektai, raiščių, sąnarinės kapsulės, sausgyslių pažeidimai su defektais, ir sąnario funkcijos atstatyti rekonstrukcinėmis operacijomis negalima, siekiant išsaugoti likusios galūnės (pėdos, plaštakos) funkciją, atliekama amputacija“, – priduria Ligoninės Plastinės ir rekonstrukcijos chirurgijos skyriaus gydytojas ortopedas traumatologas.

Kas serga?

Šiuolaikinėje visuomenėje podagra yra dažniausia liga, sukelianti negalią ir bloginanti gyvenimo kokybę.

Įvairių šaltinių duomenimis, podagra dažniau serga vyrai nei moterys. Podagros sergamumui įtakos turi mitybos ypatumai, nutukimas, paveldimumas, gyvenimo įpročiai, lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, padidėjęs arterinis kraujospūdis, inkstų ligos, metabolinis sindromas, šlapimą varančių vaistų vartojimas. Dažnai podagra pasireiškia kartu su anksčiau minėtomis ligomis. Senstant visuomenei, sergamumas podagra nuolat didėja, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose sergamumas podagra nuo 1997 m. iki 2012 m. išaugo 63.9 proc.

Kaip atpažinti?

Išsivysčius podagrai, pacientas jaučia labai stiprų skausmą, sutrinka pažeisto sąnario funkcija, matomas lokalus patinimas, paraudimas aplink pažeistą sąnarį.

Jeigu yra susiformavę tofusai, pacientas gali jausti pažeisto sąnario maudimą, diskomforto jausmą fizinio krūvio metu. Tofusas dažniausiai yra neskausmingas ir nepaslankus darinys, gali būti tiek minkštos tiek kietos konsistencijos, gelsvos arba baltos spalvos.

Podagrai pažengus, sutrinka pažeistų sąnarių funkcija. Paciento nusiskundimai priklauso nuo tofuso anatominės lokalizacijos. Jam susiformavus šalia periferinių nervų, pacientas gali turėti nusiskundimų būdingų nervo spaudimo klinikai.

Kokie tyrimai atliekami?

Apžiūrėdamas podagros pažeistą sąnarį, gydytojas įvertintina odą, minkštuosius audinius, sąnario funkciją.

Siekiant įvertinti kaulinius pokyčius, naudojamas rentgenologinis ištyrimas: rentgenogramos, kompiuterinė tomografija, esant minkštųjų audinių pažeidimui – atliekamas ultragrasinis arba magnetinio rezonanso tyrimas.

Patikimiausias podagros diagnostikos metodas – sinovijinio skysčio aspiracija ir mikroskopinis ištyrimas, nustatant uratų kristalus.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų