Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Padidėjęs prakaitavimas gali signalizuoti apie rimtas ligas

Šaltinis: vlmedicina | 2018-02-23 09:51:50

Prakaitas – problema, kuri kankina beveik kiekvieną. Dar mūsų promočiutės, norėdamos išvengti šios problemos, pažastis trynė actu arba geriamąja soda, sumaišyta su krakmolu. Kaip sumažinti prakaitą bei kokias priemones naudoti, jog būtų pasiektas norimas rezultatas?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Gali išduoti apie diabetą

Mūsų kūnas turi apie 3-4 mln. prakaito liaukų, kurios išskiria prakaitą. Prakaitas – tai natūrali organizmo būsena, kurios metu kūnas valosi, vėsinasi. Prakaitavimo metu iš organizmo pasišalina nuodingos medžiagos ­– toksinai ir šlakai. Tačiau tuo pačiu metu pasišalina ir daug gyvybiškai svarbių mikroelementų, tokių kaip magnis ar kalis, o jų trūkumas gali sukelti sunkias ligas.

Pastebima, kad net ir prakaito kvapas gali išduoti ligą. Pavyzdžiui, žmonės, sergantys tuberkulioze arba cukriniu diabetu, skleidžia acetono kvapą. Mokslininkų teigimu, kūno kvapas pasikeičia, kuomet imuninė sistema pradeda kovoti su bakterijomis ir virusais.

„Gausus prakaitas bei nuolatinis troškulio jausmas gali signalizuoti apie diabetą. Tuo tarpu šaltas prakaitas gali įspėti apie širdies nepakankamumą“, – sako vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.

Vengti kavos ir alkoholinių gėrimų

Pasak I. Sauserytės, prakaitavimą gali sukelti ir netinkama mityba.

„Ypač gausų prakaitavimą gali sukelti aštrus, riebus maistas, kava, alkoholiniai gėrimai bei saldikliai, kurie išvaro iš organizmo skysčius. Todėl vertėtų valgyti daugiau žuvies ir gerti žaliosios arbatos bei daugiau mineralinio vandens“, – akcentuoja vaistininkė.

Dezodorantai ir antiperspirantai

Kovai su prakaitu labai svarbu išsirinkti tinkamas priemones. Purškiami bei rutuliniai dezodorantai ir antiperspirantai – pačios populiariausios priemonės. Tačiau labai svarbu atskirti, kam kokia priemonė yra naudojama.

„Dezodorantai, naikindami mikroorganizmus, kovoja su nemaloniu kvapu. Taip pat jie naikina bakterijas, nes jiems veikiant, odos pH tampa rūgštus. Tuo tarpu antiperspirantų sudėtyje esančios metalo druskos mažina patį prakaitavimą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dezodorantai ir antiperspirantai naudojami tik ant švarios odos. Labai svarbu jų nepadauginti, kadangi juose yra daug aliuminio, kuris kaupiasi mūsų organizme“, – dezodorantų ir antiperspirantų skirtumus įvardina vaistininkė I. Sauserytė.

Norint sumažinti prakaitavimą, vertėtų nuolat šalinti plaukelius nuo pažastų ir aplink kirkšnį, kadangi prakaitas dažniausiai kaupiasi aplink plaukus ir skatina bakterijų sukeliančių nemalonių kvapą išsiskyrimą. Taip pat patariama dėvėti natūralaus audinio rūbus, kurie leistų kūnui kvėpuoti.

Arbatmedžio aliejus mažina bakterijas

Nustatyta, kad daugiausiai žmonių skundžiasi delnų ir padų prakaitavimu (60 proc.), pažastų – 30-40 proc. Itin nemalonus yra pėdų prakaitavimas, kuomet tampa nemalonu išmauti kojas iš batų. Pėdos dažniausiai prakaituoja mūvint sintetines kojines, avint orui nelaidžius batus. Be to, pastebėta, kad prakaitas tampa gausesnis turint plokščiapadystę, sutrikus hormonų pusiausvyrai ar nusilpus nervų sistemai.

Norint išvengti pėdų prakaitavimo, patariama mūvėti natūralių audinių kojines: medvilnines, vilnones ir pan. Kojines reikėtų keisti kiekvieną dieną.

„Pėdų prakaitavimą stabdo įvairios vonelės. Reikėtų kuo dažniau mirkyti kojas šiltame vandenyje su jūros druska ar eteriniu arbatmedžio aliejumi. Pastebima, kad vanduo turėtų būti šiltas, nes šaltas vanduo skatina dar didesnį prakaitavimą“, – pažymi I. Sauserytė.

Be to, norint sumažinti pėdų bei delnų prakaitavimą, galima naudoti specialias priemones.

„Šiuo metu yra speciali rutulinė priemonė, kuri skirta sumažinti ne tik pažastų, bet ir pėdų bei delnų prakaitavimą. Ją pirmą naudojimo savaitę reikėtų naudoti kiekvieną dieną. Vėliau mažinti – kas antrą dieną. Tiesa, joje gausu aliuminio, todėl dažnai jos vartoti nepatariama“, – teigia vaistininkė.



 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų