Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Trys pagrindiniai peršalimo simptomai: kaip išvengti komplikacijų?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-12-02 00:02:20

Temperatūrai kritus žemiau nulio, vis daugiau žmonių kreipiasi į gydymo įstaigas ar skuba į vaistines skųsdamiesi bendraisiais peršalimo simptomais. Dažniausiai peršalus pažeidžiami kvėpavimo takai, tad apie kimbančią ligą greitai praneša gerklės skausmas, kosulys ar sloga. Specialistai pataria: suskubus gydyti pirmuosius simptomus, ligos eiga ir sveikimo procesas gali tapti kur kas lengvesnis.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė sako, jog šių metų peršalimas iš esmės nesiskiria nuo praėjusių metų peršalimo simptomų. Pacientus vargina galvos skausmas, bendras silpnumas, prakaitavimas, gerklės skausmas, perštėjimas, sausas kosulys, karščiavimas. Sunkesni simptomai gresia tada, jei liga komplikuojasi.

„Dažniausiai peršalimą sukelia virusai, tačiau kartais paprastas peršalimas komplikuojasi ir prisideda bakterinė infekcija – pacientams pasireiškia plaučių, ausies ar širdies raumens uždegimas“, – išskiria gydytoja D. Makaravičienė.

Ji pažymi, kad, atsiradus komplikacijoms, kai prisideda bakterinė flora, jau prireikia rimtos pagalbos – antibiotikų, kuriuos skiria gydytojas. Vis dėlto, tinkamai gydantis, rimtų komplikacijų ir antibiotikų tikrai galima išvengti.

„Svarbu profilaktika – teisingas darbo ir poilsio režimas, pilnavertė mityba, gilus miegas, teigiamos emocijos, organizmo grūdinimasis“, – sako gydytoja ir pataria, pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, likti namuose ir laikytis lovos režimo, gerti daug žolelių arbatų, vartoti gerklę dezinfekuojančias pastiles. Greičiau sustiprėti ir pasveikti gali padėti ir vitaminai, ypač C, todėl gydytoja rekomenduoja į savo kasdienę mitybą įtraukti pakankamai vaisių ir daržovių.

Svarbiausi simptomai

„Eurovaistinės“ farmacininkė Rasa Keraitė sako, kad peršalimo ligos prevencija ir jos gydymas glaudžiai susijęs su paties žmogaus sąmoningumu, susidomėjimu ir supratimu. Ji antrina gydytojai, jog pajutus pirmuosius simptomus, reikėtų gerti kuo daugiau skysčių, pakankamai laiko skirti poilsiui bei stiprinti imuninę sistemą vitaminais – ypač naudingas vitaminas C, cinkas, selenas ir antioksidantai.

Perštinčią gerklę, kosulį ir slogą galima numalšinti pasitelkus ne tik medikamentus. Pavyzdžiui, pirmas ginklas prieš skaudančią gerklę – skalavimas.

„Skaudančios gerklės skalavimas šiltu ir sūriu vandeniu bent kelis kartus per dieną efektyviai palengvina skausmą ir mažina gerklės patinimą. Skalavimui galima naudoti ir medetkų, šalavijų užpilus ar propolio ekstraktą, kuris pasižymi stipriu antiseptiniu poveikiu“, – sako vaistininkė ir priduria, jog taip pat efektyvu vartoti pastiles ar purškiamuosius preparatus, kurie savo sudėtyje turi priešuždegiminių medžiagų.

Neretai kartu su gerklės skausmu, pacientus kankina ir sausas kosulys. Pasak R. Keraitės, paprastas būdas palengvinti kosulį – namuose atlikti inhaliacijas su druskos tirpalu, eteriniais aliejais ar mineraliniu vandeniu. Lengviau atsikosėti gali padėti ir skysčiai – kasdien reikėtų išgerti bent kelis puodelius čiobrelių, saldymedžių, raudonėlių ar raktažolių vaistinių arbatų.

Pasireiškus slogai ir apsunkus kvėpavimui, rekomenduojama kelis kartus per dieną nosį praplauti su druskingu jūros vandeniu, šis procesas gali padėti atkimšti užgulusią nosį. Naudingi ir lašai nuo slogos, tačiau juos reikėtų lašinti ne ilgiau kaip septynias dienas, antraip galima rimtai pakenkti sveikatai.

„Lašus nuo slogos naudojant ilgiau nei savaitę, gali išsivystyti medikamentinė sloga – nepataisomai pakisti nosies gleivinės epitelis, išsausėti ir pradėti trūkinėti nosies gleivinė“, – įspėja vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų