Pirmadienis, 2024.05.13
Reklama

Šventkmynis: sukurtas visatos valdovo

2011-05-19 23:56:12

Tikrojo šventkmynio (Carum copticum) sėklų kartokas ir aštrus  skonis primena čiobrelių ir kmynų, tik yra daug ryškesnis. Sanskrito kalba šventkmynis vadinamas Brahmadarbha – “Sukurtas visatos valdovo”.

Tai vienmetis žolinis augalas, priklausąs skėtinių šeimai, artimas paprastojo kmyno, kumino ir krapo giminaitis. Sėklos smulkios, žalsvai pilkšvos, dryžuotos ir sulinkusios, su plonyčiu stiebeliu. Dabar plačiausiai auginamas Indijoje, šiek tiek – Irane, Egipte, Afganistane.

Šventkmynis
Žilvino Užkuraičio nuotr.

Šventkmynį galima patrinti tarp rankų, sugrūsti akmeninėje trintuvėje prieš naudojant - paskleidžia nuostabų čiobrelių kvapą.

Paprastai vartojamas nemaltas, sėklomis. Indiškoje virtuvėje prieš naudojant visuomet skrudinamas sausoje keptuvėje arba su aliejumi ar ghi.

Paskrudintos su ghi ar aliejumi šventkmynio sėklos dedamos į sriubas, troškinius, košes, padažus. Tinka su duonos gaminiais, bulvėmis, šparaginėmis pupelėmis, žirniais ir lęšiais, šakninėmis gumbinėmis daržovėmis. Ypač tinka patiekalams, į kurių sudėtį įeina pomidorai arba  kurie sutirštinti avinžirnių miltais.

Dera su kitais prieskoniais, pavyzdžiui, devyndrekio sakais, ciberžole, paprika, kmynais, juodaisiais pipirais, pankoliu, kalendra.

Šventkmynio  sėklos gali būti laikomos neribotą laiką, jei apsaugotos nuo šviesos ir drėgmės.

Jei nesate susipažinę su šventkmynio skoniu, vartokite saikingai (trečdalis šaukštelio 2-3 litrams patiekalo ), o laikui bėgant kiekį galima didinti.

Sveikatinančios savybės

 Ajurvedoje šventkmynis naudojamas nuo seniausių laikų. Jis šalina užsisenėjusią amą (toksinus),  sustiprina praną (reguliuoja kvėpavimą ir nervų sistemą), samaną (virškinimą) ir udaną (kalbą, pastangas, energingumą).

Ramina vatą ir kaphą, tačiau gali išbalansuoti pitą.

Šio augalo  sėklomis pagardintos pasukos mažina skrandžio rūgštingumą, pienas – pilvo dieglius ir vidurių pūtimą kūdikiams bei vaikams, gerina virškinimą ir apetitą, šalina iš sąnarių druskas, iš inkstų akmenis, yra geriamas peršalus, sergant gripu ir infekcinėmis ligomis.

Arbata su citrina ir laukinio saliero sėklomis puikiai sušildo, esant žvarbiam orui. Šios sėklos naudojamos, gaminat sirupus ir pastiles nuo kosulio.

Šventkmynio sėklų eteriniame  aliejuje yra timolio, kuris  veikia kaip antiseptinis, antibakterinis ir priešgrybelinis preparatas. Timolis naudojamas ir dantų pastose, parfumerijoje.

Jei sutrikęs virškinimas, dujų kaupimasis ar žarnyno infekcija – gali pagelbėti šis gėrimas:  1 arbatinis šaukštelis  malto šventkmynio ir 2-3 žiupsneliai druskos į šilto vandens stiklinę. Vaikams vartoti pusę šitos dozės.

Sausi šventkmynio sėklų milteliai užmerkiami į pieną, kuris vėliau filtruojamas ir maitinamas kūdikiams. Tai  mažina dieglius,  gerina virškinimą  bei apetitą.

Jei sergate lėtiniu bronchitu ir astma, sumaišome maltą šventkmynį lygiomis dalimis su palmių cukrumi.  Gautą šildančią pastą vartojame 2 kartus  per dieną po 2 šaukštelius. Tačiau diabetikai jo neturėtų vartoti.

Jei ūminis peršalimo ar migrenos priepuolis, įdėti šventkmynio į inhaliatorių ar į medžiaginę skiautę ir dažnai kvėpuoti, - moko Ajurvedos ekspertai.

Geriant  šventkmynio arbatą (trečdalis šaukštelio du  kartus per dieną) sumažėja potraukis alkoholiui.

Ryšulėlis šventkmynio sėklų šalia pagalvės miegant mažina nosies gleivinės paburkimą.

Karšta šventkmynio arbata teigiamai veikia kosėjant.  1 šaukštelis šventkmynio, 1 šaukštelis malto cinamono tris kartus  per dieną padeda įveikti gripą.

Vienas šaukštelis šventkmynio su karštu vandeniu stimuliuoja širdį ir atleidžia sielvartą.

Nėščiosioms šio augalo sėklų geriau nevartoti.

Šventkmynis varo šlapimą ir padeda šalinti akmenis iš inkstų ir šlapimo pūslės.

Šventkmynio spiritinis antpilas (1:10)  Ajurvedoje vartojamas  kaip antiseptinis, antiparazitinis, atsikosėjimą lengvinantis preparatas (po 20-30 lašų prieš valgį 3 kartus per dieną).

Jei sergate podagra, išbandykite šią priemonę – pasidarykime sėklų miltelių ir gerkime du trečdalius šaukštelio su šiltu pienu tris kartus per dieną.

Inkstų skausmui mažinti: du šaukštelius miltelių išgerkite ryte ir vakare su šiltu pienu.

Klasikinis lešių, pupelių, žirnių ar pupų košės receptas

Išbrinkytas kruopas virti su ciberžole, kol suminkštės. Tuomet pakepiname su ghi ar aliejumi kmynų, pankolio ir šventkmynio sėklų. Pabaigoje įdedame asafetidos (kvapioji ferula) ir  baigus tirštėti košei sudedame kepintus prieskonius.

Patiekalo aromatas jus nustebins bei sužavės.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Plauti galvą tik kartą per savaitę – tai įmanoma
Vieniems plaukai riebaluojasi itin greitai, kiti gali nors ir savaitę išvaikščioti netrinkę savo plaukų. Kasdienis galvo...
Išplėstinės praktikos slaugytojai – savarankiški ir itin kompetentingi specialistai
Išplėstinės praktikos slaugytojas – specialistas, dirbantis klinikinį darbą, pasižymintis platesnėmis kompetencijo...
Alpimas: dėl kokių priežasčių dažniausiai netenkama sąmonės?
Alpimai, moksliškai vadinami sinkopėmis, yra gana dažnas reiškinys – apskaičiuota, jog bent kartą per gyvenim...
Gausus prakaitavimas – ne nuosprendis. Kaip jo išvengti?
Kartu su pirmosiomis vasariškų karščių dienomis grįžo ir ne vienam aktuali problema – kaip gelbėtis, kai nugara up...
Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį
Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kū...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų