Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Specialistės patarimai. Kodėl svarbu reguliariai pasimatuoti kraujospūdį (1)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-06-03 00:02:09

Lietuvoje padidėjęs kraujo spaudimas kankina net apie 50–60 proc. šalies gyventojų, kurių amžius svyruoja nuo 25 iki 65 metų. Sirgti arterine hipertenzija gali net vaikai. Taigi specialistai pataria periodiškai pasitikrinti, ar jūsų kraujospūdis yra normalus – mat aukšto kraujospūdžio nepaisymas ir nereguliavimas gali baigtis net mirtimi.

Gydytoja Jolita Badarienė. Santaros klinikų nuotr.

„Labai aukštas spaudimas gali sukelti insultą, širdies ir kraujagyslių ligas, širdies nepakankamumo ligą, gali sąlygoti net staigią mirtį“, – perspėja Santaros klinikų gydytoja kardiologė Jolita Badarienė.

Kas lemia ligą?

Aukštą kraujospūdį nulemia daugybė veiksnių. Vienas esą gali būti paveldimumas. Anot J. Badarienės, maždaug 50 proc. pacientų, sergančių hipertenzija, atskleidžia, kad jų tėvai sirgo ta pačia liga.

Vis dėlto ne vien paveldimumas nulemia šią ligą.

Turbūt vieni svarbiausių veiksnių, padarančių įtakos šios ligos atsiradimui, yra nesveika gyvensena, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, nesubalansuota mityba, ypač didelis druskos vartojimas taip pat gali sąlygoti hipertenziją. Pakartosiu svarbiausius veiksnius – gyvenimo būdas, druska, kasdienė nervinė įtampa“, – komentavo  J. Badarienė.

Anot specialistės, nors metams bėgant hipertenzijos rizika didėja, tai nėra vien vyresniųjų liga – ja gali sirgti net vaikai, jaunuoliai.

„Tai daugeliu atvejų priklauso nuo to, kaip žmogus gyvena. Jeigu žmogus turi daug rizikos veiksnių nuo jaunystės, tokių kaip nutukimas, druskos daug valgo, alkoholio vartoja, tai, žinoma, ta liga gali užklupti ir anksti“, sakė gydytoja kardiologė.

Ragina pasimatuoti kraujospūdį

Optimalus suaugusio žmogaus arterinis kraujo spaudimas yra 120/80 mmHg. Pakartotinai kelis kartus dvi savaites išmatavus kraujospūdį ir nustačius 140/80 mmHg ir daugiau – diagnozuojama arterinė hipertenzija. Specialistė pataria reguliariai pasekti savo kraujospūdį – esą tai visai nesudėtinga: galima tai padaryti vaistinėse, atvykus pas gydytoją.

Vienas ryškiausių arterinės hipertenzijos simptomų yra galvos skausmas, ypač pakaušio srityje. Apie tai, kad žmogus serga hipertenzija, gali išduoti jo veido spalva – jei jis staiga nusidažo raudoniu. Kitokių simptomų esą gali ir nebūti.

Metas keisti gyvenimo būdą

Jeigu kankina padidėjęs kraujospūdis, koks bebūtų jūsų amžius, atėjo laikas gerti vaistus ir pagalvoti apie gyvenimo būdo pokyčius.

„Labai svarbus, ypač kalbant apie arterinės hipertenzijos ligą, gyvenimo būdas. Pacientai, kurie daug stresuoja, kurių nesubalansuotas gyvenimo režimas, mažai miega, o dirba labai daug, turi didesnę riziką turėti arterinę hipertenziją“, – perspėjo specialistė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų