Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Skaitmeninė priklausomybė silpnina žmogaus atmintį

vlmedicina.lt | 2015-10-20 00:01:19

Tyrimas atskleidė, kad pernelyg dažnas kompiuterių ir įvairių paieškos sistemų naudojimas silpnina žmonių atmintį: visuomenė jau įprato naudotis skaitmeniniais įrenginiais kaip savo pačių smegenų „papildymu“.

Dalykiška moteris
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Studija parodė, kad daugelis žmonių, kurie naudojasi kompiuteriais, nesistengia įsiminti aplinkinės informacijos.Daugelis suaugusiųjų, kurie vaikystėje galėjo prisiminti savo telefono numerius, dabar negali prisiminti savo dabartinės darbovietės arba šeimos narių numerių.

Dr. Maria Wimber iš Birmingemo universiteto pristatė informacijos ieškojimo tendenciją, kuri neleidžia kauptis ilgalaikiams prisiminimams.

Tyrime, nagrinėjusiame atminties ypatumus, dalyvavo 6 tūkst. suaugusiųjų iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo. Pasak tyrimo išvadų, daugiau nei trečdalis tirtų asmenų pirmiausia informacijos ieško kompiuterinėse sistemose.

Jungtinė Karalystė – lyderė: daugiau nei pusė šios šalies tyrimo dalyvių visų pirma atsakymų ieško internete.

Tačiau studija rodo, kad toks informacijos ieškojimas turi ilgalaikį poveikį atminties vystymuisi, nes tokia „mygtukinė“ informacija dažnai labai greitai pamirštama.

„Mūsų smegenys stiprina atmintį kiekvieną kartą, kai ją iškviečiame, ir tuo pačiu metu skatina pamiršti nereikšmingus prisiminimus, kurie mus blaško“, - sako dr. M. Wimber.

Ji sako, kad mėginimas prisiminti kokią nors informaciją yra labai efektyvus būdas lavinti atmintį. Priešingai, jei pasyviai kartosime informaciją, pavyzdžiui, pakartotinai ieškosime jos internete, nesukursime tvirtos ir ilgalaikės atminties.

Ištyrus Jungtinės Karalystės suaugusiuosius paaiškėjo, kad 45 proc. jų nuo 10 metų amžiaus gali prisiminti savo namų telefono numerį, 29 proc. gali prisiminti savo vaikų telefono numerius, o 43 proc. gali prisiminti savo darbovietės telefono numerio skaičius.

Kaip parodė apklausa, gebėjimas atsiminti partnerio numerį Jungtinėje Karalystėje buvo žemesnis nei bet kur kitur Europoje. Čia savo partnerio telefono numerį žinojo 51 proc. gyventojų, o Italijoje – beveik 80 proc. apklaustųjų.

Kibernetinio saugumo firmos „Kaspersky Lab“ atstovai teigia, kad žmonės jau įprato naudotis kompiuteriniais įrenginiais kaip savo pačių smegenų „papildymu“.

Tai apibūdina skaitmeninės amnezijos fenomeną, kuris pasireiškia, kai žmonės yra pasirengę pamiršti svarbią informaciją dėl to, kad yra įsitikinę, jog gali bet kada paimti ją iš skaitmeninio prietaiso.

Šaltinis:

https://www.bbc.com/news/education-34454264


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų