Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Pasirinkti gydytoją gimdymui? Pakalbėkime garsiai

Zita Voitiulevičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-25 00:02:03

Neišsamūs, padriki ir dažnai klaidinantys moterų pasakojimai socialiniuose tinkluose, nuogirdos, gandai ar kelios lakoniškos eilutės gydymo įstaigų mokamų paslaugų sąraše – tai yra visa informacija, kurią galima gauti be papildomų skambučių ar vizitų į gydymo įstaigas apie galimybę gimdyvėms rinktis gimdymą prižiūrintį gydytoją ar akušerę. Nors ši paslauga įtvirtinta teisės aktuose jau aštuoniolika metų, daug moterų iki šiol nežino, kad gali gimdyti su pasirinktu gydytoju. Patys gydytojai šią pacienčių galimybę vertina dviprasmiškai.

© Fotolia.com

Renkasi gydytojus

Tartis su konkrečiais gydytojais ar akušeriais, kad šie dalyvautų gimdyme, moterys nusprendžia dėl įvairių priežasčių: vienos nori medikų, kurių kompetencija pasitiki labiausiai, kitos medikus renkasi pagal asmenines savybes. Trečios susidraugauja su jų nėštumą prižiūrinčiais gydytojais, tad nori, kad šie ir dalyvautų gimdyme.

Kaip ir kuo atsidėkoja už tokią paslaugą – jų ir medikų moralės klausimas. Tačiau ne visos gimdyvės (kaip paaiškėjo – ir gydytojai) žino tai, kad yra kompromisinis variantas: susitarti su gydytoju ir už šią paslaugą sumokėti į ligoninės ar gimdymo namų kasą.

Vis dėlto, ši paslauga teikiama ne visose 28-osiose Lietuvos įstaigose, kuriose priimami gimdymai. Įtvirtinti gimdyvėms galimybę rinktis gimdymą prižiūrintį personalą ar ne, renkasi pačios įstaigos.

Įvairiose įstaigose šios paslaugos kaina šiek tiek skiriasi, bet dažniausiai ligoninėje individuali gimdymo priežiūra su pasirinktu gydytoju kainuoja 244,19 Eur, su akušere – 122,09 Eur. Patiems specialistams atitenka apie 30 proc. šios sumos.

Portalo VLMEDICINA.LT žurnalistei pateikus klausimą socialiniuose tinkluose, ar yra kas pasirinkusios gydytoją gimdymui, atsiliepė penkios moterys, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad nė viena iš jų nemokėjo pinigų į kasą, tarėsi su gydytojais asmeniškai. Tam jos vardijo įvairius motyvus, o kai kurioms išvis buvo naujiena, kad už tokią paslaugą galima buvo atsiskaityti skaidriai.

Ko gali tikėtis gimdyvė?

Ne visos įstaigos, kuriose priimami gimdymai, aiškiai galėjo atsakyti, ko gali tikėtis gimdyvė, pasirinkusi konkrečius medikus, kurie dalyvaus jos gimdyme. Ar jie atvyks ir savaitgalį, ir per šventes? Ar liks net tuo atveju, jeigu gimdymas užtruks kur kas ilgiau, nei trunka mediko darbo pamaina? Ar budės prie gimdyvės nuolat?

Tokie nuogąstavimai pasigirsta iš moterų, kurios yra svarsčiusios galimybę tartis su konkrečiu gydytoju.

Vilniaus gimdymo namuose gimdyvės, pasirinkdamos mokamo gimdymo paslaugą, pasirašo su gydymo įstaiga sutartį. Joje ir pažymėta, ko moteris gali tikėtis.

Kaip aiškino Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė, gimdyvės pasirinktas gydytojas ar akušerė turi budinčių gydytojo ar akušerės teises, pareigas ir atsakomybę. Tad šie medikai privalės padėti ir kitoms gimdyvėms, jeigu to prireiktų.

„Jeigu gimdyvės pasirinktas gydytojas ar akušerė dėl svarbių priežasčių negali atvykti ar gimdyvė atsisako šios paslaugos, ar gimdyvei negali būti suteikiama mokama individuali priežiūra ir slauga, nepažeidžiant įstatymų, gimdyvę toliau tiria ir gydo budintis gydytojas ir budinti akušerė“, – aiškino direktorė.

Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vyresnioji akušerė ir Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė nurodė, kad gali būti ir tokia situacija: moteris gimdo įprasta tvarka, tačiau gimdymas užsitęsia ir ji pageidauja, kad su ja liktų tas pats gydytojas ar akušeris po jų darbo valandų. Tada ji pasirašo dokumentą, kad sutinka su mokama paslauga ir specialistas, su kuriuo pacientė susitaria, lieka po oficialių savo darbo valandų nepažeisdamas darbo grafiko reglamento.

Mokamos paslaugos negali trukdyti nemokamoms

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Gitana Letukienė pabrėžė, kad Santaros klinikų gydytojai akušeriai yra labai aukštos kvalifikacijos medikai. Gimdyvei pageidaujant mokamos paslaugos, pagal Santaros klinikose nustatytą tvarką gydytojas pasirenkamas abipusiu sutarimu, o ne vien paciento reikalavimu.

Susitariama iš anksto ir su tam tikromis sąlygomis. Pacientės paprastai pasirenka arba gydytoją akušerį ginekologą, arba tik akušerį. Konsultacijos iki gimdymo gali būti teikiamos tiek ligoninės Akušerijos skyriaus priėmimo kambaryje, tiek Santaros medicinos centre.

Atvykus pacientei į Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro priėmimo kambarį, ją apžiūri budintis akušeris ginekologas. Įvertinus situaciją ir priėmus sprendimą, kad pacientė jau turi būti hospitalizuojama, pacientė arba budintis personalas susisiekia su pacientės nurodytu specialistu ir jį informuoja apie esamą situaciją. Pacientė užpildo „Paciento valios pareiškimą, teikiant stacionarines paslaugas“ formą. Joje įrašo savo pageidavimą, kad jos gimdymą prižiūrėtų tam tikras akušeris ginekologas arba akušeris. Paslaugą teiksiantis specialistas tame lape taip pat pasirašo, kad sutinka tai atlikti. Atvykęs į gimdymo kambarį, paslaugas teiksiantis specialistas informuoja budinčius kolegas apie savo atvykimą ir pradeda darbą.

„Santaros klinikose mokamų paslaugų teikimo tvarka, kainos yra reglamentuotos ir sudarytos taip, kad nepakenktų ir kitiems pacientams teikiamų paslaugų kokybei, kitaip sakant, mes visiems pacientams pagal griežtai reglamentuotą tvarką užtikriname saugumą bei kokybę“, – tvirtino G. Letukienė.

Apribojimas – gydytojų darbo laikas

Dažniausiai gimdyvės nori, kad pasirinktas gydytojas ar akušerė galėtų bet kada būti su ja, atvyktų prie jos net ne jo darbo metu, pavyzdžiui, per šventę. Tačiau svarbu, kad tai nesikirstų su medikų darbo grafiko reglamentu.

Pasak Vilniaus gimdymo namų direktorės K. Mačiulienės, mokamą individualią gimdymo priežiūrą gali teikti Vilniaus gimdymo namų skyrių gydytojai ir akušerės ne savo darbo laiku. Vadinasi, jeigu gimdymas prasidėtų tada, kai gimdyvės pasirinktas gydytojas kaip tik budi, gydymo įstaiga negalėtų imti pinigų iš gimdyvės.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, panašu, tokios nuostatos nėra. Šios ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas Vytautas Rauba paaiškino, kad gimdyvė gydytoją gali pasirinkti iš anksto arba atvykusi – ir iš budinčių gydytojų.

Net jeigu būsimoji gimdyvė ir jos gydytojas ar akušerė sutartų, kad priims naujagimį į pasaulį bet kuriuo metu, tam gali sukliudyti jų darbo laikas, nes mokamą individualią gimdymo priežiūrą gali teikti gydytojai ir akušerės tik tuo atveju, jeigu jų darbo laikas (įskaitant individualią priežiūrą) neviršys 1,75 etato darbo krūvio per mėnesį.

V. Rauba aiškino, kad gimdyvei pasirinkus medikus skyriaus vedėjas taip pat susipažįsta su paciento pasirinkimu, įvertina pasirinkto gydytojo užimtumą darbe, paciento patologijos sudėtingumą ir paskiria pageidaujamą ar kitą gydytoją.

Medikų vertinimai dviprasmiški

Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė I. Joneliūnienė įsitikinusi, kad Kauno klinikinėje ligoninėje ši paslauga nėra labai dažnai teikiama, nes čia dirba paslaugios, profesionalios akušerės, medikai, gimdyvės guli vienvietėse palatose, sudarytos sąlygos būti kartu su šeimos nariais, todėl ir atvykusios pagal įprastą tvarką gimdyvės jaučiasi saugios.

Vis dėlto I. Joneliūnienė mano, kad gimdyvėms galimybė rinktis medikus, priimsiančius gimdymą, yra vertinga dėl pačios galimybės rinktis ir dėl to jaučiamo psichologinio komforto gimdyvei labai svarbiu gyvenimo momentu.

„Pacientė gali iš anksto kreiptis dėl konkretaus specialisto, lankytis jo konsultacijose. Neretai dėl to ir renkamasi individualios priežiūros paslauga, kad su moterimi bendrautų ir gimdymą priimtų jai priimtini specialistai, atitinkantys pacientės vidinius lūkesčius“, – teigė Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė I. Joneliūnienė.

Tačiau patiems medikams, panašu, ši paslauga teikia mažiau džiaugsmo. „Specialistai gaudami 30 proc. sumokėtos sumos vis tiek dirba visu krūviu savo asmeninio laiko sąskaita, dažnai po darbo valandų“, – pridūrė Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė.

Apie tai, kad tokia paslauga yra sudėtingas įpareigojimas medikams, užsiminė ir Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Gražina Drąsutienė: „Gimdymas trunka ne valandą ir ne dvi. Juk gydytojams ir akušeriams ši paslauga reiškia savaitę prieš gimdymą ir po jo miegoti su telefonu po pagalve.“

Ji pabrėžė, kad šio centro budinčių gydytojų komanda yra profesionali ir kvalifikuota, tad papildomai gimdyvių priežiūrai ji nemato reikalo.

Vilniaus gimdymo namų direktorė K. Mačiulienė sakė, kad kiekvienas šioje įstaigoje budintis gydytojas teikia kokybiškas paslaugas. „Nereikia jokios individualios pagalbos, nes gimdyvių apklausose mūsų pacientės mūsų suteiktas paslaugas vertina labai gerai“, – sakė įstaigos vadovė.

Tik Vilniaus klinikinės ligoninės ryšių su visuomene specialistė E. Kostinienė sakė, kad šioje įstaigoje medikai palankiai vertina šią paslaugą.

Bus daugiau

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų