Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Papartis: žiedo ieškoti nebūtina, nes vertingas visas augalas

Parengė Žilvinas Užkuraitis | Šaltinis: vlmedicina | 2012-07-11 00:02:29

Papartis, arba didžialapis šakys (lot. Pteridium aquilinum),  paplitęs visame pasaulyje, išskyrus Antarktidą ir dykumas.

Paparčiai
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

 

Gydytasi nuo senovės

Dar senovėje papartis buvo laikomas gydomuoju augalu.  Prancūzijoje mergaitės iš paparčio šaknies darydavo nuovirą mylimajam prisivilioti, odai ir kūnui valyti. Senovėje paparčiai buvo vartojami kaip antihelmintiniai vaistai.

Apie papartį užsimenama Plinijaus ir Dioskorido darbuose, o augalą ir jo vartojimą smulkiai aprašė savo darbuose Avicena XI šimtmetyje.

Viduramžiais šveicarų vaistininkas ir gydytojas Nuferis sukūrė receptą vaistams iš paparčio gaminti, kurį laikė paslaptyje. Vėliau, po Nuferio mirties, šis receptas buvo nupirktas už stambią pinigų sumą iš vaistininko našlės Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI gydytojo nurodymu ir 1775 metais papartis buvo įtrauktas į visas Europos šalių farmakopėjas.

Papartis virtuvėje

Sibiriečiai, japonai ir kinai kepa ir valgo jaunus plačialapių šakių ūglius, sūdo juos žiemai. Plačialapio šakio šakniastiebiuose yra net 45 proc. krakmolo, tuos krakmolingus šakniastiebius sumala ir kepa iš jų papločius.

Plačialapio šakio lapai yra geri biologiniai konservantai, jie gali padėti konservuoti  ir išsaugoti daržoves bei vaisius.

Džiovintų paparčio lapų galima prisikaupti kiekvienais metais. Džiovinimui lapus skinti liepos-spalio mėn.

Maistui naudojami 15 – 30 cm ilgio ūgliai, kol dar susisukusi į spiralę lapija. Augant jie tvirtėja ir tampa kartūs.

Švieži plačialapio šakio ūgliai laikomi rūsyje ar šaldytuve iki 3 parų.

Sūdomi plačialapio šakio ūgliai  medinėse statinėse ar  polietileniniuose maišuose dvigubu arba trigubu sūdymu.  10 kg  paparčio ūglių reikia 3 kg druskos. Susūdę  užpilame vandeniu, kad apsemtų. Po dviejų  savaičių sunka nupilama ir pakeičiama 20 proc. sūrymu. Galimas ir trečias -10 proc. sūdymas.

Gaunamas puikus užkandis, du  kartus maistingesnis už sūrį. Tai puikus garnyras ar priedas troškiniams, košėms (ypač žirnių), makaronams.

Džiovinti plačialapio šakio ūgliai naudojami padažams gaminti. Švieži plačialapio šakio ūgliai 2 – 3 minutes verdami pasūdytame vandenyje, geriau  du kartus keičiant vandenį. Tada kepiname su paprastu arba lydytu sviestu (ghi) ir prieskoniais: kalendra, pipirais, imbieru ar morkomis -  apie 10 min.

Dėmesio!  Švieži termiškai ar kitaip neapdoroti ūgliai gali sukelti sunkų ar mirtiną apsinuodijimą!  Netinka vartoti mažiems vaikams, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims, sergantiems sunkia kepenų ar inkstų liga. 

Ūglių džiovinimas: pasūdyti 10 kg ūglių – 1 kg druskos, įpilti vandens, kad apsemtų, virti 5 min. Nupilti vandenį ir džiovinti.

Sveikatinančios savybės

Paparčio šaknys  turi daug sveikatinančių savybių – padeda nuo skausmo, uždegimų, skatina žaizdų gijimą.

Žmonėms, kurie skundžiasi reumatiniais, galvos, dantų, stuburo, sąnarių skausmais, rekomenduojamas čiužinys, prikimštas džiovintų  paparčio lapų, ar pritiesti šviežių po paklode.

Blakės, erkutės, blusos ir kiti gyviai bėga iš tokio guolio ir niekada negrįžta.

Iš paparčio lapų nuoviro daromos vonelės kojoms. Ši procedūra atliekama 8-14 dienų. Tokiomis vonelėmis gydytis esant traukuliams, kaulų laužymui, galvos skausmams. Jos taip pat gerina regėjimą ir klausą.

Dar efektyvesnės viso kūno vonios. Imama 300 – 500   paparčio lapų, užpilama 5 litrais karšto vandens ir kaitinama ant silpnos ugnies. Užvirinama ir dar paverdama 10-15 min. Po to 30 min. leisti pastovėti, perkošti ir supilti į vonią. Vandens temperatūra vonioje turi būti 37- 38 C.  Maudytis 15-20 min.

Bet kokios rūšies paparčio lapai ir šaknys, išvirti acte (stalo actą atskiesti pusiau su vandeniu),  naudojami kompresams esant kojų gangrenai, netgi jei kojos ištino ir pasidengė juoduliu.

Jei buvote peršalę ir tai atsiliepė jūsų klausai ir dar vis jaučiate skausmą ausyje, labai patartina miegoti ant šviežių paparčio lapų pagalvės, periodiškai lapus keičiant vis naujais. Skausmas paprastai praeina, klausa atsitaiso.

Dar bus geriau, jei dėl tos pačios problemos naudosite paparčio sėklas - sporas. Jas įdėti į nedidelį marlės gabaliuką ir atsargiai įkišti į ausį.

Jei šviežius paparčio lapus dėsite į batus – jie panaikins kojų nuovargį, sušildys šaltas kojas, taip pat tai gera profilaktika prieš kojų odos ligas.

Plačialapis šakys ir kitos paparčių rūšys liaudies medicinoje naudojamos sergant  įvairiomis ligomis: vidurių užkietėjimu, dizenterija,  inkstų uždegimu, sutrikus medžiagų apykaitai, esant nervų sukrėtimui, išgąsčiui, naktiniam šlapimo nelaikymui, įvairiems uždegimams, ypač ginekologiniams, taip pat nevaisingumui.  Esant venų išsiplėtimui  susmulkinti plačialapio šakio lapus iki košelės ir sumaišyti su rūgpieniu (1:1). Tokius kompresus  laikyti visą naktį.

Paparčiai  padeda išvaryti iš organizmo toksinus, nuodingas medžiagas. Švieži  paparčio lapai būdavo naudojami įkandus gyvatei.

Japonai plačialapį šakį vertina kaip atjauninantį, stiprinantį imunitetą, kaip ilgaamžiškumo eliksyrą.

Labai vertingas žmonėms, praleidžiantiems daug laiko prie kompiuterio monitoriaus ir televizoriaus ekrano.

Nuoviras: 1 valgomąjį šaukštą džiovintų ūglių ar šakniastiebių virti 200 ml vandens  20 min., palikti 1 valandai, kad pritrauktų, perkošti.  Vartoti tris kartus per dieną  po 50 mg  esant kaspinuočių invazijai, kosuliui, sąnarių, skrandžio ar galvos skausmui.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: papartis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų