Ketvirtadienis, 2025.07.17
Reklama

Nervų sistemos stimuliacija pagerina kvėpavimą naktį

vlmedicina.lt | 2014-03-17 09:52:30

Atsitiktinių imčių tyrimu įrodyta, kad sergant obstrukcine miego apnėja ir negalint taikyti standartinio gydymo metodo - papildomos plaučių ventiliacijos teigiamu slėgiu miego metu (CPAP) - efektyvus yra gydymas nervų sistemos stimuliacija.

Stimuliavo poliežuvinį nervą

Prospektyviniame tyrime dalyvavo 126 ligoniai, 83 proc. jų buvo vyrai. Vidutinis tiriamųjų amžius buvo 54 metai, jie sirgo miego apnėja vidutiniškai 5,6 metų. Ligoniai netoleravo standartinio gydymo plaučių neinvazyvia ventiliacija.

Knarkia
© Fotolia.com

Viršutinėje krūtinės ląstos dalyje jiems buvo implanuotas neurostimuliatorius, sujungtas su paliežuviniu nervu (n. hypoglossus). Šitaip miego metu stimuliuojant nervą buvo atpalaiduojami gerklės ir liežuvio raumenys.

Po procedūros ligoniai stebėti 12 mėnesių, jiems reguliariai buvo nustatomas apnėjos, hipopnėjos indeksas, mieguistumas dienos metu, deguonies kiekis kraujyje.

Pastebėtas ženklus ir statistiškai patikimas visų minėtų rodiklių pagerėjimas. Atrinktai ligonių grupei išjungus stimuliatorių visi rodikliai vėl pablogėjo.

40 proc. ligonių stimuliaciją apibrėžė kaip nemalonų pojūtį, tačiau sunkių nepageidaujamų poveikių nustatyta mažiau nei 2 proc. atvejų.

„Tai naujas neaprobuotas, eksperimentinis obstrukcinės miego apnėjos gydymo metodas. Galbūt ateityje šis metodas ir turės savo aiškiai apibrėžtą vietą“, - interneto dienraščiui VLMEDICINA.LT sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos profesorius, Miego laboratorijos vadovas gydytojas pulmonologas Skaidrius Miliauskas.

Priežastis, požymiai, gydymas

Profesorius S. Miliauskas informavo, kad obstrukcinė miego apnėjos sindromas atsiranda dėl visiškos arba dalinės ryklės obstrukcijos miegant. Miego metu būna ne mažiau kaip 10 sekundžių trunkančios kvėpavimo pauzės. Dažniausiai serga 40-59 metų amžiaus vyrai.

Obstrukcinę miego apnėją provokuoja: amžius (audinių rigidiškumas), lytis (lytiniai hormonai), genetinis polinkis, nutukimas, alkoholis, raminantys medikamentai, miego deprivacija, rezistentiškumo nosies ertmėje padidėjimas dėl iškrypusios pertvaros, rinito ir kt. Miego metu viršutiniai kvėpavimo takai susiaurėja, susidaro turbulentinė oro srovė, kuri sukelia minkštųjų audinių vibracija ir knarkimą.

Pagrindiniai obstrukcinės miego apnėjos klinikiniai požymiai yra knarkimas nakties metu ir mieguistumas dieną. Pagrindinė mieguistumo, sergant šia liga,  priežastis – miego fragmentacija.

„Esant vidutinio sunkumo ar sunkiai obstrukcinei miego apnėjai, būtinas gydymas ventiliacija teigiamo slėgio aparatais per nosies kaukę (nCPAP, BiPAP), panaikinantys knarkimą ir kvėpavimo pauzes. Dažniausiai taikomas 5-15 cm H20 slėgis. Jeigu apnėja nesunki, galimas operacinis gydymas arba burnos įtaisų naudojimas. Gydymas nCPAP ir BiPAP yra efektyviausias. Deja, šiuo metu gydymas šiais aparatais nekompensuojamas“, - informavo prof. S. Miliauskas.

Šaltinis

Strolio P. et all. Upper airway stimulation for obstructive sleep apnea. NEJM, 2014.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmoji Lietuvoje dvyniams pritaikyta Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palata
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidaryta jau trečioji Šeimos ir nauj...
Infrastruktūros viziją kuria su tarptautiniais ekspertais
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda strateginį plėtros etapą – per artimiausius trejus metus greta d...
Biobankai: tiltas tarp mokslo ir paciento sveikatos ateities
Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia pirmyn, o biobankai tampa vis svarbesne jos dalimi. Tai – specializuotos kole...
Pirmasis ortopedinių operacijų robotas Baltijos šalyse – jau Lietuvoje
Kaunas – pirmasis iš Baltijos šalių miestų, kuriame kelio endoprotezavimus gali atlikti chirurgas, padedamas robot...
Hormonų svyravimai ir migrena: kodėl su ja dažniau susiduria moterys?
Migrena – sudėtingas neurologinis sutrikimas, stipriai paveikiantis gyvenimo kokybę. Nors ji dažnai siejama su gen...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų