Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Lazerio chirurgija – sunkiai epilepsijai gydyti

vlmedicina.lt | 2012-12-28 00:02:21

Minimaliai invazinė, magnetiniu rezonansu (MR) kontroliuojama lazerio chirurgija gali būti efektyvi alternatyva medikamentams rezistentiškai epilepsijai gydyti. Ją galima taikyti pacientams, kuriems tradicinės chirurginės intervencijos nėra tinkamos.

Kęstutis Jacikevičius
Kęstutis Jacikevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Efektyviai pagerinta epilepsijos eiga

Amerikos Epilepsijos draugijoje buvo pristatyti klinikiniai atvejai, kai su MR pagalba lokalizuotus epilepsijos židinius veikiant lazeriu buvo efektyviai pagerinta epilepsijos eiga: sumažintas priepuolių dažnis, o atsigavimo periodas tapo trumpesnis. Apskaičiuoti intervencijos kaštai buvo mažesni, nei standartinės kraniotomijos. Tyrimai papildė ERSET studijos, kurioje buvo nagrinėjami chirurginio epilepsijos gydymo privalumai, duomenis.

Buvo pateikti šeši pranešimai, iliustruojantys 39 vaikų ir suaugusių klinikinius atvejus. Pacientai sirgo sunkiomis epilepsijos formomis, tarp jų – temporalinės srities, pasireiškiančiomis įvairaus tipo traukuliais. Žinia, chirurginis epilepsijos gydymas taikomas ligoniams, kuriems medikamentinis gydymas efekto neduoda. Nustačius epilepsijos kilmės židinį, jis šalinamas atvėrus kaukolę. Procedūra pasižymi didele rizika, nes jos metu galima pažeisti smegenų audinį, nereti psichikos, atminties ir kiti neurokognityviniai sutrikimai po jos.

Lazerio chirurgija – mažai invazinis metodas, kurį atliekant svarbu tiksliai nustatyti priepuolių židinį. Tam naudojama elektroencefalografija ir magnetinė encefalografija. Per mažą ertmę fokusuojant lazerį į židinio zoną, šis sunaikinamas su terminės abliacijos pagalba intervenciją kontroliuojant MR.

Manoma, kad metodas tinkamas vaistams rezistentiškai epilepsijai gydyti, taip pat pacientams, kuriems klasikinė kraniotomija netinkama: sergant sunkiu autizmu ar protiniu atsilikimu. Taip pat tiems, kuriems nustatytas reliatyviai mažas epilepsijos židinys.

Be sunkių komplikacijų

Taikant lazerinę chirurgiją buvo gauti neblogi rezultatai, nes kai kuriems pacientams priepuoliai visiškai išnyko arba jų skaičius sumažėjo, atsigavimo periodas po priepuolių tapo trumpesnis. Nepasireiškė ir sunkios komplikacijos, būdingos klasikinei kraniotomijai: regos praradimas,  cerebrospinalinio skysčio tekėjimas, glikemijos svyravimai. Hospitalizacijos laikas buvo trumpesnis, nes pacientai kitą dieną išvyko iš stacionaro, nors steroidai smegenų pabrinkimo prevencijai šiems pacientams buvo skiriami daug ilgiau.

Pažymėtina, kad lazerio chirurgija nepakeis klasikinės kraniotomijos, kaip gydymo metodo medikamentams rezistentiškai epilepsijai gydyti, tačiau rūpestingai vykdant pacientų atranką, metodas dėl palankių rezultatų, mažo komplikacijų skaičiaus ir pigumo yra patrauklus.

Minimaliai invazinė chirurgija Lietuvoje

Gydytojas neurochirurgas Kęstutis Jacikevičius „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, kad mažai invaziniai gydymo metodai šių laikų neurochirurgijoje taikomi plačiai. Šiomis metodikomis, atsižvelgiant į  turimas technologijas, chirurgų patirtį ir klinikos tradicijas, galima gydyti didelį spektrą neurochirurginių ligų.

„Visgi dažniausiai minimaliai invaziniu būdu atliekamos neuroendoskopinės smegenų skilvelių navikų, kaukolės pamato navikų, smegenų kraujagyslių operacijos. Kita grupė operacijų – tai operacijos, atliekamos dėl stuburo tarpslankstelinių diskų, kitų degeneracinių ligų bei periferinių nervų patologijos. Lietuvoje dažniausiai šios operacijos atliekamos Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Tai neuroendoskopinės skilvelių perforacijos dėl vandenės, neuroendoskopinės smegenų skilvelių navikų biopsijos bei šalinimas, neuroendoskopinis smegenų kraujosruvų šalinimas, endoskopinės stuburo tarpslankstelinių diskų šalinimo bei periferinių diskų operacijos, stereotaksinės aspiracijos bei biopsijos naudojant neuronavigaciją ir kt. retesnės operacijos. Kai kurioms iš jų atlikti gali būti naudojamas lazeris. Tačiau šiuo metu lazeris dažniausiai taikomas atliekant neuroonkologines smegenų navikų bei kaukolės pamato operacijas, taip pat operuojant kai kurias tarpslankstelinių diskų išvaržas“, – pasakojo neurochirurgas.

Galėtų būti saugesnė alternatyva

„Lietuvoje operuojant epilepsija sergančius ligonius lazeris dar nėra naudojamas, tačiau kitos destrukcinės operacijos yra atliekamos“, – sakė K. Jacikevičius.

„Amerikoje pristatyta lazerio chirurgija gali būti taikoma sunkia rezistentiška epilepsija sergantiems ligoniams, tačiau jo principas visgi išlieka epileptogeninio židinio destrukcija. Tas pats atliekama ir įprastai. Tačiau turint reikalingas technologijas rinktiniams pacientams tai galėtų būti saugesnė alternatyva epilepsijos operacijoms, kai atliekama kraniotomija. Ypač tai būtų naudinga jaunesniems pacientams bei vaikams, nes būtų galima mažiau traumuoti smegenų audinius ir todėl galima būtų lengviau išvengti pooperacinių komplikacijų, kurias nulemia kraniotomija“, – sakė K. Jacikevičius.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

Chez M, et al "Laser ablation of non-mesial temporal foci with MEG localization and surface EEG recording during MRI guided ablation: Four pediatric cases with EEG normalization post-laser ablation" AES 2012; Abstract 1.278.

Miller I, et al "Early experience with minimally invasive epilepsy surgery using laser ablation in a pediatric cohort" AES 2012; Abstract 1.287.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų