Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Kokių vaistažolių turėtume dabar suskubti prisirinkti

Arvydas Urba, LRT RADIJO laida „Sodai“ | 2016-07-05 12:44:02

Vaistiniuose augaluose tokiu vasaros metu susikaupia didžiausias naudingų medžiagų kiekis, todėl jie įgyja didžiausią gydomąjį poveikį, LRT RADIJUI sako Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja Ona Ragažinskienė. Vaistažolių, kurių dabar galima prisirinkti, primena provizorė, yra labai daug, tik svarbu jas tinkamai išdžiovinti ir laikyti.

Nasturtos. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

 

– Kodėl šis metas itin palankus vaistažolėms rinkti?

– Moksliškai įrodyta, kad birželio pabaigoje susikaupia didžiausias biologiškai aktyvių medžiagų kiekis, todėl vaistažolės įgyja didžiausią gydomąjį poveikį.

– Kokias vaistažoles labiausiai rekomenduotumėte rinkti?

– Jų yra nemažai: gaurometis, įvairios vingiorykštės rūšys, paprastoji jonažolė, beržų lapai, graikiniai riešutai, našlaičių žiedai, vaistinės ramunės, raudonėlių žolė ir t. t.

– Kur rekomenduotumėte rinkti vaistinius augalus?

– Dalis jų auga natūraliai, kiti auginami pramoninėse plantacijose, darželiuose, soduose. Juos galima rinkti tik ekologiškai švariose vietose.

– LRT RADIJO klausytojai įdomu, kuo naudingas gaurometis?

– Liaudiškai šis augalas dar vadinamas ožkarože. Tai – nakvišinių šeimos augalas su rausvos spalvos žiedeliais. Gaurometis labai paplitęs, auga ne tik Europoje, bet ir Sibire. Gaurometis padeda kovoti su prostatos sutrikimais ir išvengti onkologinių ligų. Jame gausu veikliųjų medžiagų, turinčių antioksidacinį, antimikrobinį ir antialerginį poveikį.

– Kaip tinkamai paruošti gaurometį?

– Gaurometį reikia pjauti ir džiovinti saugant nuo tiesioginių saulės spindulių gerai vėdinamoje patalpoje. Esant aukštai temperatūrai, žaliavą galima išdžiovinti per 5–6 dienas. Tada ją reikia susmulkinti ir laikyti pergamentiniuose maišeliuose arba stiklinėje taroje. Augalinės žaliavos nerekomenduojama laikyti polietileniniuose maišeliuose, nes juose yra kancerogeninių medžiagų. Rekomenduojama pasiruošti atsargų vieniems metams.

– Ar nasturtos gali būti vartojamos kaip vaistažolės?

– Džiovintų nasturtų žiedų arbatai ypač tinka peršalus. Jie taip pat gali būti naudojami maisto patiekalų puošybai. Valgydami nasturtų žiedus, skatiname virškinimo procesą. Vokiečiai nasturtų vaisius konservuoja bei marinuoja kaip mes agurkėlius.

– Kuo ypatingi graikinių riešutmedžių lapai?

– Džiovintų graikinių riešutmedžių lapų arbata gerina virškinamojo trakto veiklą bei pagreitina medžiagų apykaitą ir taip padeda lieknėti.

– Ką galėtumėte papasakoti apie jonažolę?

– Jonažolių būna įvairių. Paprastoji jonažolė kadaise vadinta „velnio varytoja“, nes manoma, kad ji padeda nuo 99 ligų. Moksliškai pagrįsta, kad tai – vienas vertingiausių augalinių antidepresantų. Iš jonažolių taip pat verdama skani arbata.

Jonažoles rekomenduojama rinkti birželio pabaigoje, t. y. jų žydėjimo metu. Jonažolės auga natūraliose pievose, bet žmonės jas augina ir soduose bei sklypuose. Kai kuriuos augalus, pavyzdžiui, jonažoles, dilgėles, paprastąsias žemuoges, pelkines vingiorykštes, dirvinius asiūklius, galima laisvai rinkti natūraliose augavietėse. Kiti, pavyzdžiui, kalninė arnika, šarkakojis pataisas, skėtinė širdažolė, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą ir jų rinkti negalima.

– Ar naudinga yra agurklė?

– Agurklių žiedai ne tik valgomi, bet ir naudojami maisto produktų puošybai netgi aukščiausios klasės restoranuose. Iš jų sėklų gaminamas aliejus.

– O vingiorykštė?

– Yra keletas jų rūšių. Vingiorykštes rekomenduojama vartoti peršalus, kai reikia išprakaituoti.

– Kam galima naudoti vaistinio šalavijo žiedus?

– Jo lapuose bei žieduose yra veikliųjų medžiagų, pasižyminčių stipriu antimikrobiniu bei priešuždegiminiu poveikiu. Juos geriausia vartoti išoriškai, bet, gydytojui rekomendavus, galima virti ir arbatą.

– Kokius vaistinius augalus galima auginti sklype, kad nereikėtų jų ieškoti laukuose?

– Įvairių rūšių čiobrelius, nasturtas, šalavijus ir kitus vaistinius aromatinius augalus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų