Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kokiomis ligomis susirgti bijome labiausiai

Ieva Uselytė | 2014-11-21 00:01:59

Sirgti bijome visi be išimties, tačiau ar tikrai viską padarome, kad užkirstume ligai kelią? Kokie susirgimai mums atrodo baisiausi? Kaip ruošiamės kartu su šąlančiu oru vėl ateinančiai įvairių virusų ir gripo bangai? Į šiuos klausimus portalui VLMEDICINA.LT sutiko atsakyti Palangoje gyvenantys bei čia viešintys mieste sutikti žmonės.

Palanga rudenį
Rudenį ištuštėjusiame kurorte. Algirdo Kubaičio nuotr.

Baisiausios – onkologinės ligos

Ne veltui sakoma, kad vėžys – XXI a. maras. Šios ligos baiminamasi labiausiai – vienbalsiai teigia kalbinti pašnekovai.

„Labiausiai susirgti bijočiau viena iš onkologinių ligų. Klastinga liga – juk gali simptomų nejusti, o liga nepastebimai plinta po organizmą. Gydymas yra ilgas, sunkus ir skausmingas tiek sergančiam asmeniui, tiek jo artimiesiems. Dažniausiai žmonės kreipiasi į gydytojus tik kai blogai jaučiasi, nors reikėtų tikrintis kasmet. Deja, ir aš - ne išimtis. O juk laiku pastebėjus ligą, galima ją išgydyti ir išvengti blogiausio“, – sako 25-erių Gintarė Savlova, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Klaipėdoje.

Mergina neslepia – ši sunkiai pagydoma liga palietė ne vieną jai svarbų žmogų. „Nėra nieko baisiau, kai artimas žmogus serga šia liga. Kankina nežinomybė, o tu gali tik šalia būdamas palaikyti ir tikėtis geriausio“, – tvirtina mergina.

Jai antrina ir palangiškė pardavėja 42-erių R. J., nenorėjusi viešai skelbti savo vardo bei pavardės: „Vėžys gąsdina daugiausiai. Labai dažnai girdime ir matome, kaip aplinkiniai kenčia nuo onkologinių ligų. Be vėžio, dar mane kankina infarkto baimė, nes giminėje ne kartą infarktas buvo ištikęs man svarbius žmones“.

Gintarė Savlova
„Labiausiai susirgti bijočiau viena iš onkologinių ligų“, - prisipažino Gintarė Savlova. Ievos Uselytės nuotr.

Rudenį ištuštėjusiame kurorte vaistininke dirbanti R. M. taip pat tikina, kad dažniausiai iš atėjusiųjų nusipirkti vaistų išgirsta, kad šiems baisiausi – onkologiniai susirgimai: „Vėžio žmonės bijo labiausiai, nes iki šiol nėra išrasta vaistų, kuriais ši klastinga ir baisi liga būtų pagydoma. Ta nežinomybė turbūt daugelį iš mūsų ir baugina, nors mane pačią kur kas labiau gąsdina psichiniai sutrikimai, pavyzdžiui, šizofrenija“.

Bijome, tačiau nieko nedarome?

Medikai įspėja, kad visiems reikėtų profilaktiškai tirtis nuo vėžio, nes onkologinės ligos gali vystytis, tačiau pats ligonis gali nepastebėti sveikatos pakitimų.

Pajūryje kalbinti pašnekovai sutinka, kad viešoje erdvėje – internete, spaudoje pakankamai informacijos apie vėžio prevenciją, įvairius atliekamus tyrimus, specialiai organizuojamas akcijas, tačiau visi teigia dar nė karto nesitikrinę.

„Turbūt, kaip ir dauguma žmonių, kol blogai nesijaučiu, tol nesitikrinu, nors iš tikrųjų reikėtų“, - prisipažįsta G. Savlova.

„Nors ir sirgo šia baisia liga artimi žmonės, specialių tyrimų dar nesidariau, nors ir žinau, kad tikrai reikia. Tai – apsileidimas“, - svarsto R. J.

78-erių šiaulietė Rima V., vasaras leidžianti su vyru sodyboje pajūryje, skatina susirūpinti savo sveikata, kol dar yra laikas: „Žinia, kad sergu – kaip iš giedro dangaus. Man diagnozuotas vėžys tikrai jau nebe pirmos stadijos. Gydymas varginantis, sekinantis. Džiaugiuosi, kad kol kas galiu pailsėti nuo chemoterapijos seansų, mane palaiko dukra, rūpinasi ir visada kartu būna vyras. Nereikia bijoti tirtis – laiku nustačius onkologinę ligą dar galima pasveikti“.

Ar Ebolos virusas mus gąsdina?

Onkologinių susirgimų baiminamės labiau nei itin sunkios infekcinės, dažnai mirtinos ligos, kurią sukelia dabar žiniasklaidoje linksniuojamas Ebolos virusas.

„Kol Lietuvos nepasiekė, tol atrodo, kad nereikia išsigąsti. Bet jei mus pasiektų – žinoma, mėginčiau ieškoti priemonių, kaip apsisaugoti, jei tik tokių būtų“, - mąsto G. Savlova.

Jai pritaria ir R. J.: „Kol nėra viruso čia, mūsų šalyje, – nereaguoju, tačiau stebiu tuos kraupius įvykius, kurie vyksta pasaulyje“.

Ringaudas Kiela
„Buvo ir paukščių gripo baimė, ir kempinligės, ir kitų dar bus. Manau, viską įmanoma kontroliuoti“, - sako Ringaudas Kiela. Ievos Uselytės nuotr.

„Neseniai viena gydytoja, dažna klientė, grįžo iš Kauno, ji lankėsi Afrikoje, pamatęs ją net atsitraukiau, tačiau mane patikino, kad nereikia jaudintis, kad yra tik ligos židinys, o pati Afrika juk yra didžiulė. Buvo ir paukščių gripo baimė, ir kempinligės, ir kitų dar bus. Manau, viską įmanoma kontroliuoti“, – mintimis dalinasi 36-erių palangiškis Ringaudas Kiela, ne vienerius metus dirbantis knygyne.

Žiemos ligos nebaisios

Norėdami apsisaugoti nuo gripo, peršalimo ligų, žmonės jau dabar pradeda stiprinti imunitetą.

„Pastebėjau, kad įvairių vitaminų bei vaistinių preparatų pirkimas tikrai atvėsus orams padidėjo“, – tikina vaistininkė R. M.

G. Savlova teigia: „Gelbėjuosi arbatomis, imbieru, citrina, česnaku – kiek įmanoma, o kai tai nebepadeda, tada – vaistais. Susirgus gydytojai dažniausiai išrašo antibiotikus. Šie labai gadina imuninę sistemą. Tik paskutiniu atveju vartoju antibiotikus“.

„Maistas yra pagrindas. Dabar daug domimasi sveiku maitinimusi. Padidėjęs yra ir liaudies medicinos aktualumas: vaistažolės, Ajurveda. Būna, atėję į knygyną apsipirkti klientai mano, kad mes kaip gydytojai, viską turime žinoti, kur kas parašyta apie vieną ar kitą ligą. Į knygyną užsuką ir sergantieji vėžiu, juos domina įvairi literatūra, kaip išgydyti vėžį“, – pasakoja R. Kiela.

Šeimą turintis vyras teigia, kad savo ir artimųjų sveikata rūpinasi nuolat. „Vaiką visada skiepijame – taip, kaip priklauso. Mano nuomone, skiepai lengvina susirgimo formą. Daug diskusijų kelia skiepų tema, tačiau vesti vaiką skiepytis reikia. Pavyzdžiui, tarp vaikų greitai plintanti liga vėjaraupiai labai baisi – visi vidaus organai pirmiausia suserga, atsiranda pūslelės, o tada tik išorėje bėrimai pasirodo“.

„Visus metus stengiuosi rūpintis savo ir artimųjų sveikata. Nesvarbu, tai žiema ar šiltasis metų laikas. Žinoma, antibiotikų norisi vartoti kuo mažiau, bet jei reikia, tai reikia – nieko čia nebepakeisi. Sveikata – didelis turtas. Gaila, supranti tai, kai liga užklumpa“, - sako Rima V.

Nereikia bijoti onkologinių ligų

Palangoje šeimos gydytoja dirbanti Jūratė Budreckytė akcentuoja, kad pas ją apsilankantys pacientai daugiausia nuogąstavimų turi dėl onkologinių ligų ir infarkto bei insulto. Anot gydytojos, baimę susirgti vėžiu turi daugelis, nepriklausomai nuo amžiaus, nes apie jį labai daug šnekama ir taip įbauginami žmonės, o insulto ar infarkto bijo tie, „kurie skaito, ieško informacijos, domisi ir žino, dėl ko jis gali įvykti, kokios būna pasekmės, ir tie, kurie turi itin aukštą kraujo spaudimą“.

„Vėžys nėra toks baisus kaip, pavyzdžiui, insultas. Ir pati labiau bijočiau insulto – labai greitai tave gali suparalyžiuoti, o susirgus vėžiu dar yra galimybė pasveikti, skiriamas gydymas, žmogus dar gali pasidžiaugti gyvenimu“.

Paklausta, kodėl dauguma nesiryžta profilaktiškai išsitirti dėl vėžio, J. Budreckytė teigia, kad mus gąsdina tiesa: „Žmonės bijo atlikti tyrimus, nes bijo sužinoti. Jie mano – geriau tegu būna taip, kaip bus“.

Šeimos gydytoja pažymi, jog pacientai apie Ebolos viruso grėsmę dar per daug negalvoja, kol tai nepasiekė Lietuvos. „Kai pradedame daugiau kalbėti apie gripą, meningokokinę infekciją, kai viskas vyksta šalia mūsų, tada ta baimė ir padidėja, išauga“.

Poliklinikoje apsilankantys vyresnio amžiaus žmonės nesiskundžia bijantys senatvės ligų ar likti vieniši ir neprižiūrėti artimųjų, vaikų.

„Retas kuris iš jų pasako, kad bijo likti vienas. Kuo žmogus senesnis, tuo jis mano ilgiau gyvensiąs“, – teigia J. Budreckytė.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų