Sekmadienis, 2024.05.12
Reklama

Kodėl sendami priaugame svorio?

Šaltinis: bernardinai.lt | 2016-08-14 14:29:16

Svorio ir apimčių augimas yra natūralus procesas, jei jums jau per 30 metų. Kodėl taip nutinka?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Metams bėgant svoris auga, net jei ir mitybos įpročiai nesikeičia. Papildomų kilogramų atsiranda pamažu, tačiau neišvengiamai. Tam esama daugybės priežasčių, tarp kurių gali būti ir netaisyklinga mityba, nejudrus gyvenimo būdas, paveldimumas, socialiniai veiksniai, hormonų disbalansas.

Fizinis aktyvumas ir raumenų masės netekimas

Daugelis vyresnių žmonių norėtų susigrąžinti bent dalį tos energijos, kuri taip būdinga vaikams. Vaikai nepaprastai aktyvūs, nuolatos juda, šurmuliuoja, sukiojasi, bėgioja ir todėl žymiau rečiau nei suaugusieji priauga antsvorio.

Tačiau vos tik pradėjus eiti į mokyklą, hipodinamija pradeda savo sėkmingą planinę kelionę. Kuo daugiau metų praleidžiama mokantis, tuo daugiau laiko žmogus būna prie stalo ir vis dėlto turi mažiau galimybių bei laiko pajudėti.

Tyrimais įrodyta, kad sparčiai karjeros laiptais kylantys žmonės taip pat neretai pradeda mažiau laiko skirti fiziniam aktyvumui. Tapus vadovu, nešioti dokumentų, vaikščioti iš kabineto į kabinetą taip pat nebereikia – visais klausimais darbuotojas gali būti iškviečiamas į vadovo kabinetą.

Nepakankamas aktyvumas lemia, jog su maistu ir gėrimu gaunamos kalorijos nepernešamos į energijos reikalaujančius raumenis, o ima kauptis kaip riebalai.

Problema sustiprėja, nes raumenų masė po truputį mažėja. Kas dešimt metų, po trisdešimties, žmogaus raumenų masė menksta 3–5 proc. Šis procesas vadinamas sarkopenija.

Stresas

Vienas iš streso bruožų – jis veikia organizmo gebėjimą optimaliai perdirbti maisto medžiagas ir maisto produktus.

Ne mažiau žinoma ir tai, jog stresas verčia žmones valgyti daugiau nei įprastai. Tam egzistuoja paprastas paaiškinimas. Stresas organizmui – blogis, ir kūnas stengiasi apsiginti nuo jo teigiamomis emocijomis. O kas gali būti maloniau, nei skaniai pavalgyti?

Vaikystėje ir jaunystėje paprastai patiriame mažiau streso nei suaugę. Vaikas visada gali išsiverkti mamai ant kelių, ji jį nuramins bei paguos.

Tačiau kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau įsipareigojimų ir atsakomybių gula ant jo pečių. Įtampai augant, stimuliuojama daugybė sutrikimų – tarp jų, ir svorio augimas. Taip pat atminties ir kognityviniai sutrikimai, imuniteto kritimas, aukštas spaudimas, širdies ir kraujagyslių problemos.

Hormonų lygio mažėjimas

Senėjimo procesas susijęs ir su stipriu skirtingų hormonų gamybos sumažėjimu. Tokių kaip: augimo hormonų, estrogeno, progesterono, testosterono ir kitų skydliaukės hormonų.

Tyrimai parodė, kad pirmieji hormonų pokyčiai įvyksta apie 30-uosius gyvenimo metus. 65-ais gyvenimo metais daugumos hormonų lygiai paprastai nukrinta žemiau žemiausios sveikam žmogui būdingos normos ribos.

Su amžiumi susiję pokyčiai labiausiai ir nulemti augimo hormono. Su tuo susijęs ir raumenų masės sumenkimas, jėgų netekimas, riebalų kaupimasis pilvo srityje, miego ir nuotaikos sutrikimai.

Tyrimai taip pat rodo, kad papildoma augimo hormonų terapija padeda atkurti hormonų balansą ir, galbūt, sustabdyti negatyvius pokyčius. Kita vertus, šio metodo saugumas dar nepakankamai ištirtas ir įrodytas.

Ką daryti?

Ar galima išvengti ar bent jau pasipriešinti natūraliems procesams, kada imame ir priaugame svorio? Atsakymas į šį klausimą daugiausia priklauso nuo to, kiek esate pasiryžę su savimi padirbėti.

Didžiausią įtaką tam vis dėlto daro pakankamas kalorijų kiekio suvartojimas ir taisyklinga mityba. Kiti veiksniai – pakankamas fizinis aktyvumas ir reikiamas poilsis.

Kovoti su antsvoriu bėgant metams taps vis sunkiau. Tačiau teisingai maitindamiesi, sportuodami ir apsišarvavę kantrybe, su senėjimu susijusį svorio augimą galite pažaboti.

Pagal užsienio spaudą parengė J. Lūžaitė-Kajėnienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį
Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kū...
Pristatė vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti
Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyvent...
Operacinės slaugytoja: „Esame šiek tiek paslaptingi ir atsiriboję „stop" linijomis“
„Operacinės slaugytojas privalo suskaičiuoti instrumentus, tvarsliavą, adatas prieš prasidedant operacijai ir prie...
Keičiama pacientų skundų nagrinėjimo tvarka
Nuo šių metų gegužės mėnesio įsigaliojo nauja pacientų skundų nagrinėjimo tvarka Valstybinėje akreditavimo sveikatos pri...
Ar vaikai dar moka žaisti: į žaidimų svarbą ankstyvajame ugdyme ragina pažvelgti plačiau
Paradoksalu, tačiau mūsų vaikai nebemoka žaisti, jiems trūksta vaizduotės. Namuose vieną po kito įveikdami kompiuterinių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų