Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kodėl prisiminimai, sukaupti pirmaisiais gyvenimo metais, išgaruoja?

www.lrt.lt | 2013-05-27 14:06:03

Mokslininkai skelbia užčiuopę siūlo galą ieškodami atsakymo, kodėl neišsaugome ankstyvos vaikystės (iki 3 metų) prisiminimų.

Vaikas
© Fotolia.com

Kad ir koks svarbus mažylio gyvenimo momentas bebūtų, jo atsiminimas vaiko atmintyje po kelių mėnesių išnyksta, atkreipia dėmesį nbcnews.com.

Mokslininkai, ilgai aiškinęsi, kodėl nesugebame prisiminti nieko, kas įvyko iki 3 metų, „vaikystės amneziją“ aiškina nervinių ląstelių hipokampe (smegenų žievės dalyje) augimo sparta. Hipokampas – smegenų žievės regionas, atsakingas už naujų patirčių „įrašymą“ į ilgalaikę atmintį.

Tyrimas praėjusį penktadienį buvo pristatytas kasmetiniame Kanados neuromokslų asociacijos susitikime.

Tyrimo bendraautorius Paulas Franklandas, Toronto vaikų ligoninės mokslininkas, teigia, kad mažieji kurį laiką prisimena svarbius savo gyvenimo įvykius, tačiau bėgant laikui jų prisiminimai išnyksta.

„Jie negali suformuoti stabilių ilgalaikių prisiminimų iš to, kas įvyko pirmaisiais keliais savo gyvenimo metais“, – tikina mokslininkas.

Įtarimų, kad dėl prisiminimų mozaikos ir trūkstamų jos dalių iš vaikystės atsakingas ne kas kitas, o hipokampas, būta jau anksčiau, teigia profesorius Ericas Kandelis iš Kolumbijos universiteto Kavli smegenų tyrimų instituto.

„Hipokampas bręsta lėtai ir, ko gero, visiškai subręsta tik vaikui sulaukus 3–4 m. Dvimečiai ar trimečiai gali atsiminti tai, kas įvyko pakankamai neseniai, tačiau tam, kad šie prisiminimai tvarkingai įsitaisytų ilgalaikės atminties saugykloje, reikalingas visiškai išsivystęs hipokampas“, – aiškina tyrėjas.

Vis dėlto, kas iš tikrųjų dedasi mažylio smegenyse, niekas nežino. P. Franklando įtarimu, prisiminimai nukeliauja į ilgalaikės atminties saugyklą, tik, liaudiškai tariant, yra netvarkingai patalpinami. Hipokampas negeba atgaminti, kur tiksliai juos patalpino ypač spartaus pirmųjų gyvenimo metų vystymosi laikotarpiu.

Hipokampui bręstant didžiuliai naujų neuronų kiekiai įtraukiami į jau egzistuojančias schemas. Labiausiai tikėtina, kad vykstant visai šiai pertvarkai smegenys „pamiršta“, kur padėjo prisiminimus.

Kai vystymosi tempai sulėtėja, smegenys gali geriau susekti, kur viskas patalpinta. Taigi vaikui ūgtelėjus ilgalaikė atmintis gerėja.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: atmintis
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų