Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kas lietuvaitę žurnalistę stebina Vokietijos medicinoje(14)

Genovaitė Privedienė | 2013-11-08 00:01:08

„Jei Lietuvos medikai nebūtų tokie begėdžiai kyšininkai ir sugebėtų valdyti savo emocijas,  jie būtų tikrai pagarbos verti puikūs specialistai. Pagarbos pacientui jiems dar reikia mokytis ir mokytis“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakoja Vokietijoje, Saaro žemėje, jau septynerius metus gyvenanti  šilutiškė Ella Rose. Ir pasimokyti medikams ji siūlo iš vokiečių. Kodėl?

Ella Rose
Ellos pomėgis - kelionės. Asmeninio archyvo nuotr.

Ella, iš pradžių prisistatykite tiems, kas Jūsų nepažįsta.

Penkiolika metų dirbau Pamario krašto žurnaliste: rengiau informacines laidas vietinėje televizijoje, „Pamario“ laikraštyje rašiau ekonomikos, sveikatos ir socialinėmis temomis, bendradarbiavau Lietuvos radijuje, kuriam ir išvykusi  gyventi į Vokietiją rengiu verslo žinias iš Liuksemburgo. Gyvendama Lietuvoje įkūriau pirmą krašto elektroninį laikraštį „Šilutės žinios“.

Be žurnalistinio darbo, turėjau įdomios visuomeninės veiklos: Juknaičiuose subūriau moterų klubą, Šilutėje aktyviausias savo profesinėje veikloje moteris sutelkiau tarptautinei veiklai – kartu įkūrėme Šilutės „Soroptimos“ klubą, kuris priklauso tarptautinei soroptimisčių organizacijai. Vėliau vieną kadenciją vadovavau Lietuvos soroptimisčių klubų sąjungai.

Soroptimistės visame pasaulyje rūpinasi moterų ir vaikų teisėmis, rengia ir finansuoja socialinės paramos, švietimo, sveikatos bei aplinkosaugos projektus, prisideda prie tautų savitarpio supratimo ir ryšių stiprinimo.

Labai džiaugiuosi, kad Šilutės soroptimistės ir toliau labai aktyviai dirba bendruomenės labui. Aš taip pat toliau tęsiu soroptimistinę veiklą – šiuo metu esu Saarbriukeno klubo viceprezidentė.

Kaip atsidūrėte Vokietijoje?

Pagal tautybę aš esu vokietė, gimusi Klaipėdos krašto vokiečių šeimoje. Ištrūkti iš tarybinės Lietuvos buvo didžioji mano senelių svajonė, kuri taip ir liko neįgyvendinta, nes vienos krypties traukiniu išvykti nesiryžo mano mama.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, turėjau įdomų gyvenimą: auginau vaikus, daug dirbau, turėjau daug kitokios veiklos, todėl senelių įskiepyta meilė Vokietijai buvo šiek tiek priblėsusi. Tik kai mano suaugę sūnūs išvyko studijuoti į Vokietiją, o aš likau viena, vis dažniau pagalvodavau apie galimybę gyventi arčiau savo vaikų. Galutinai apsispręsti padėjo ir mano draugas vokietis.

Ar per tą laiką teko susidurti su Vokietijos sveikatos priežiūra? Kokį įspūdį paliko tas susidūrimas?

Suprantama, per septynerius metus teko ne kartą lankytis pas gydytojus, mat prevencija Vokietijos medicinoje yra viena iš svarbiausių sričių. Bent kartą per metus pasirodyti savo šeimos gydytojui ir odontologui bei atlikti būtiniausius tyrimus yra tiesiog būtinybė.

Pirmieji apsilankymai mane, iki šiol dažnai susidūrusia su Lietuvos medikų pasipūtimu ir oficialumu, apstulbino – registratūroje pasitiko maloniai besišypsanti gydytojo asistentė, daktaras pats išėjo iš kabineto manęs pasitikti, ištiesė ranką pasisveikinti, pagarbiai kreipdamasis žodeliu „ponia“, jau žinodamas mano pavardę, ir žinoma, prisistatė pats.

Personalo taktiškumas ir korektiškumas Vokietijos medicinos įstaigose yra savaime suprantamas dalykas. Todėl vos prisiminus mano artimo žmogaus Lietuvoje apsilankymą pas vieną Klaipėdos ligoninės gydytoją prieš gerą pusmetį, mane vis dar ima pykinti – jis buvo labai arogantiškas ir grubus ne tik su ligoniu, bet ir su manimi bendraudamas telefonu. Beje, ligoniui apžiūrėti ir suteikti pagalbą jam prireikė beveik pusdienio. Toks nepagarbus mediko elgesys su pacientu Vokietijoje yra neįsivaizduojamas.

Lygindama Vokietijos ir Lietuvos medikus turiu pripažinti pastarųjų profesionalumą – apie Lietuvoje atliktas operacijas Vokietijos specialistai atsiliepia labai teigiamai. Ne iš vieno Lietuvoje ir Vokietijoje apžiūrėto ir gydyto paciento esu girdėjusi, kad ir be pačios naujausios technikos jie gali tiksliai nustatyti diagnozes, kurios vėliau buvo patvirtintos atlikus sudėtingiausius tyrimus.

Ką galite pasakyti apie legalius ar nelegalius mokėjimus už sveikatos priežiūros paslaugas?

Už kai kuriuos tyrimus, kuriuos Lietuvoje medikai atlieka nemokamai, t.y. jų kaštus perima ligonių kasa, Vokietijoje man teko sumokėti pačiai, nors Vokietijos ligonių kasos milijonais eurų skaičiuoja pajamų perteklius.

Vokietijoje negaliu įsivaizduoti medikų papirkinėjimo dovanomis ar piniginiais kyšiais, bet man dažnai susidaro įspūdis, kad jie mielai siunčia pacientus visokiems nebūtinai pagrįstiems tyrimams, taip žymiai padidindami savo pajamas. Žiniasklaidos priemonėse vis dažniau atskleidžiama atvejų, kaip medikai taip pelnosi iš ligonių kasų. Už suklastotas paslaugų sąskaitas pastaraisiais metais buvo nuteistas ne vienas gydytojas.

Kai kurių Vokietijos medikų gudrybės pasipelnyti iš draudikų yra tiesiog akivaizdžios, ypač jei pacientas yra savo sveikatą apsidraudęs privačiai. Pavyzdžiui, mano draugo ortopedas draugiškai pasisiūlė jį pakonsultuoti ne darbo dieną, o šeštadienį, mat tuomet nereikėtų ilgai laukti. Atsiųstoje sąskaitoje buvo įrašytas savaitgalio įkainis, kuris yra du kartus didesnis.

Ella Rose
Ella Rose du kartus per savaitę miško takeliais nubėga 5-7 kilometrus. Asmeninio archyvo nuotr.

Paprastai privatūs draudikai nesismulkina ir tokias sąskaitas be problemų apmoka ir tai labai paranku nesąžiningiems medikams. Todėl privačiai apsidraudę pacientai yra labai geidžiami pacientai.

Turiu draugų ir pažįstamų medikų tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje, kurie dirba dorai ir sąžiningai. Būtų neišmintinga daryti apibendrinančias išvadas apie visus medicinos darbuotojus, bet vis dėlto leisiu sau, kaip privačiam asmeniui, pasakyti – jei Lietuvos medikai nebūtų tokie begėdžiai kyšininkai ir sugebėtų valdyti savo emocijas, jie būtų tikrai pagarbos verti puikūs specialistai. Pagarbos pacientui jiems dar reikia mokytis ir mokytis. Medikai, kurie savo nederamą elgesį teisina menku atlyginimu, turėtų rintis kitą specialybę...

Ar didelės eilės Vokietijoje pas šeimos gydytojus? O specialistus? Ar ten galioja analogiška Lietuvai sistema – ar specialistus siunčia šeimos gydytojas?

Pas šeimos gydytojus, kurie Vokietijoje vadinami namų gydytojais, eilės nėra didelės. Ilgiau tenka palaukti staiga sunegalavus, t. y. iš anksto neprisiregistravus. Vidutiniškai apie pusvalandį tenka palaukti ir prie specialistų durų.

Ilgiausios eilės nusidriekia pas ortopedus ir oftalmologus – nuo registracijos telefonu iki termino gali praeiti net keletas savaičių. Net keturias savaites man teko laukti vieno tomografinio tyrimo.

Siuntimus pas specialistus ir pas mus rašo namų gydytojai. Bet tam dažniausiai pakanka paskambinti gydytojo pagalbininkėms, kurios paruošia siuntimą ir pateikia gydytojui pasirašyti, tad pacientui nebūtina laukti susitikimo su pačiu gydytoju. Suprantama, tai daroma tik tais atvejais, kai pacientas ir jo bėdos yra gydytojui žinomos iš ankstesnių apsilankymų.

Anksčiau siuntimai buvo svarbūs ir norint išvengti papildomo 10 eurų mokesčio, kurį mokėdavo kartą per tris mėnesius visi pacientai. Nuo šių metų pradžios šis mokestis panaikintas.

Minėjote, kad Vokietijoje daug dėmesio skiriama ligų prevencijai. Kas tuo, be šeimos gydytojų,  užsiima?

Sveikatos prevencija Vokietijoje yra pirmiausiai paciento asmeninis reikalas. Ligonių kasos skatina gyventojus reguliariai tikrintis savo sveikatą įvairiomis dovanomis. Pavyzdžiui, priemoką iš ligonių kasų, kurios Vokietijoje vadinamos sveikatos draudimo kasomis, už dantų protezavimą gauna tik tie pacientai, kurie gali įrodyti, kad pas odontologą lankėsi bent kartą per metus penkerius metus iš eilės.

Nuo tam tikro amžiaus sveikatos draudimo kasos apmoka prevencinius žarnyno, krūtų, kaulo tankio ir kitus tyrimus. Tačiau aš esu dar per jauna nemokamam kaulų tankio tyrimui, todėl už ši tyrimą turėjau sumokėti pati.

Mano manymu, būtent kaulų tankio tyrimas yra svarbus visoms gimdžiusioms moterims. Ir ne tuomet, kai ima lūžinėti kaulai, o daug anksčiau, kai jų struktūrą dar galima pagerinti vaistais ar kitais preparatais. Deja, turtingos sveikatos draudimo kasos mano kitaip.

Ar pati laikotės sveikos gyvensenos principų? Kokių? Kas tam paskatino?

O taip! Aš daug sportuoju ir sveikai maitinuosi.

Porą kartų per savaitę lakstau miško takeliais – lėtu tempu vienu kartu nubėgu 5-7 kilometrus. Dar porą kartų per savaitę mankštinuosi namuose – atlieku pratimus visoms raumenų grupėms. Vieną valandą dar skiriu šokiams – kaip socialinė pedagogė mokau savo globotinius sportinių šokių, todėl ir pati šoku su jais.

Mano tikslas – bent 10 000 žingsnių per dieną, todėl trumpus atstumus stengiuosi įveikti pėsčiomis.

Maistui renkuosi daugiau daržovių, vaisių, žuvies bei kitų jūros gėrybių ir mažiau mėsos. Nevalgau kiaulienos, negeriu saldžių gėrimų, bet prie geros vakarienės neatsisakau gero vyno taurės.

Mano genai nulėmė riebalų kaupimąsi kraujuje, todėl aktyvus ir sveikas gyvenimo būdas yra mano prevencija prieš ligas ir antsvorį.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Žymos: Vokietija
skaityti komentarus (14)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų