Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Gydytojau, išrašykite dėkingumo

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-18 00:02:52

Norite mažiau sirgti? Būkite dėkingi. Dėkokite už tai, ką turite, kasdien. Dėkingumo galia nuolat įsitikina „Dėkingumo žurnalo“ autorė Lina Nikitinaitė, gaudama atsiliepimus tų, į kurių rankas pateko šis leidinys. „Žmonės ligas išsigydo padėkoję už pamokas ir įvykius, kurie jiems nutiko, ir tikėjimu, kad viskas gali susitvarkyti“, – įsitikinusi pašnekovė.

Lina Nikitinaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip kilo mintis išleisti žurnalą? Žmonės per mažai jaučiasi dėkingi už tai, ką turi?

Prisipažinsiu, žurnalą kūriau sau, nes neradau įrankio, kurio norėjau. Ilgus metus dariau pratimus, tačiau jie buvo atliekami skirtingose užrašų knygutėse ir vieną vakarą, pažvelgusi į savo stalą, supratau, kad man jų per daug (jų buvo trys). Nusprendžiau, jog jeigu nėra tokio įrankio, tuomet aš jį pati susikursiu.

Labai greitai pratimus perkėliau į kompiuterį ir jau kitą dieną pasidalinau su draugėmis, nes norėjau sužinoti, ar ir joms jie suteikia tiek pat naudos, kiek ir man. Nuo to momento, kuomet jos pradėjo daryti pratimus, keitėsi ir jų gyvenimai: viena pradėjo labiau vertinti save, kita – savo vyrą ir aplinką, trečia – su nuostaba sudarinėjo sutartį su savimi, nes yra įpratusi tai daryti tik su klientais, ketvirta pradėjo kiekvieną dieną ieškoti progos, kam gera padarius, o sunkiausia buvo pasižadėti sau ir pažadus vykdyti. O dabar, kuomet jį pildo ne vienas šimtas žmonių, vis sužinau, kad žmonės keičia požiūrį apie save, tampa pozityvesni, sąmoningesni, mato daugiau galimybių, mažiau serga, gerėja jų santykiai su aplinkiniais, o svarbiausia – priima save tokius, kokie yra. Dėl šios priežasties mes ir esame nelaimingi, nes nesidžiaugiame savimi, todėl aplinka atrodo nemaloni, visi blogi, pritraukiame nelaimes, ligas ir kitus nemalonius gyvenimo įvykius.

Panašu, kad dėkingumo jausmas daro stebuklus.

Stebuklus daro dėkingi žmonės, o dėkingumas tampa jų įrankiu. Moksliniai tyrimai patvirtina tai, ką pamačiau vykstant savo ir kitų gyvenime, kad dėkingumas žmonėms suteikia pasitikėjimo savimi (deja, mums labai jo trūksta); dėkingi žmonės yra 25 proc. laimingesni; mažiau patiria streso ir depresijos; daugiau pasiekia; yra dosnesni; atsparesni traumoms; daugiau sportuoja ir yra aktyvesni; daugiau padeda kitiems. Pati pastebėjau, jog visi mano draugai, kurie praktikuoja dėkingumą, mielai padeda, belieka tik paprašyti ir yra dėkingi vien už tai, kad kreipiuosi į juos.

Kalbate lyg iš vadovėlio, o gal galite prisiminti etapą, situaciją savo pačios gyvenime, kai dėkingumas jums iš tiesų padėjo?

Puikiai atsimenu vakarą, kuris buvo toks įsimintinas, lyg nutiko vakar. Buvo likę kelios dienos iki Naujųjų metų, kuomet sėdėjau lovoje ir verkiau, nes atrodė, jog gyvenimas baigiasi, ir galvojau apie savižudybę, nes nemačiau tikslo gyventi, niekas nesisekė. Sąskaitoje buvo 0 ct, neturėjau darbo, jokio pajamų šaltinio, reikėjo sumokėti už buto nuomą, nusipirkti maisto. Pati atrodžiau taip blogai tiek fiziškai, tiek psichologiškai, jog draugė norėjo mane vesti pas psichologą, nes buvo tikra, jog sergu depresija. Visa tai tęsėsi du mėnesius.

Po kelių dienų dar labiau pablogėjo. Tuo metu buvau pas tėvelius, buvau be jėgų, todėl tiesiog gulėjau ant lovos. Mama, manęs tokios niekada dar nemačiusi, priėjo susirūpinusi ir pradėjo klausinėti, kas man yra. Aš visiškai neturėjau noro bendrauti, todėl buvau atžagari, tačiau mama nepasidavė. Deja, pokalbis nebuvo malonus ir man dabar dėl jo gėda, tačiau esu dėkinga mamai, kuri, sukaupusi visas jėgas, mane labai nuoširdžiai kalbino, o aš verkiau bei pykau. Galiausiai ji man pasakė labai paprastus žodžius: „Juk tu esi gyva, turi kojas, rankas, esi protinga, tad kodėl tau nepasinaudojus tuo?“ Nesu tikra, kodėl būtent šie žodžiai mane paveikė, bet pasibaigus pokalbiui, nusivaliusiu ašaras pradėjau galvoti: „Taip, mama teisi, juk turiu gyvenimo dovaną, dvi kojas, rankas, esu sveika ir turiu galvą ant pečių, tad kodėl aš pasiduodu? Kodėl nepadėkoju už tai, ką turiu, neišsikeliu tikslo, kuris mane motyvuotų veikti ir džiaugtis gyvenimu?“ Nors mane pačią stebina, tačiau kitą dieną, kadangi buvo Naujųjų naktis, nusprendžiau nevartoti alkoholio visus metus ir man tai pavyko. Kitas tikslas, kurį išsikėliau – susirasti darbą. Parašiau laišką visatai ir padėkojau už darbą, lyg jį turėčiau, ir po mėnesio jį gavau. Na, o dabar, praėjus ketveriems metams, labai esu dėkinga sau ir mamai, kad ji mane paskatino, o aš pasveikau.

Jūs teigiate, kad dėkingumas leido jums pasveikti. Ar galime sakyti, kad dėkingumo „šalutinis poveikis“ – pagijimas net nuo sunkiausių ligų?

Žinote, nedėkingumas yra didžiausia nuodėmė bei nusikaltimas, kurį mes galime padaryti prieš save. Didžiausias stebuklas, kokį padaro dėkingumas – dovanojamas sąmoningumas, kuris leidžia suprasti, kad tik mes esame atsakingi už savo gyvenimą, todėl nereikia ieškoti kaltų už įvykius ar mūsų pačių veiksmų pasekmes. Tai – tik mano nuomonė, tačiau visos ligos yra mūsų pačių prišauktos pykčio, pagiežos, nerimo, pavydo, kaltinimų, kurie mus „vėžio“ pavidalu ir suvalgo iš vidaus.

Tačiau lygiai taip pat žmonės ligas išsigydo padėkoję už pamokas ir įvykius, kurie jiems nutiko, ir tikėjimu, kad viskas gali susitvarkyti. Mes esame tokie galingi, jog galime daug ką sugriauti, ir tokie pat galingi, nes galime daug gražių dalykų sukurti. Nežiūrėkime į kaimyno žolę ir nepavydėkime, kad ji žalesnė nei jūsų. Geriau pasiimkime kibirą vandens ir palaistykime ją, kad ji sužaliuotų. Lygiai tą patį galime padaryti ir savo kūnui, protui bei sielai juos reikia prižiūrėti ir laistyti bei dėkoti, nes jų dėka gyvename, o tai, kad esame gyvi yra stebuklas. Svarbiausia nepamiršti, jog kiekvienas turime paskirtį šioje žemėje, todėl ja ir vadovaukimės.

Galbūt jūsų dėkingumo ritualu gali pasinaudoti ir medikai, tokiu būdu padėdami savo pacientams. Išrašydami vaistų, jie gali duoti tą naudingą patarimą būti dėkingais.

Suprasdama, jog gydytojai yra be galo užsiėmę, o daugelis pacientų jaučiasi taip, lyg gyvenimas baigiasi, aš labai rekomenduočiau gydytojus paraginti savo pacientus kiekvieną dieną užrašyti ant popieriaus lapo 3-5 dalykus, už kuriuos jie yra dėkingi. Patartina ryte, kuomet dienos įvykiai nedaro įtakos mūsų sąmonei ir mes galime būti patys nuoširdžiausi.

Tyrimai įrodė, jog po dviejų savaičių rašymo sumažėja streso tikimybė 28 proc., nes išskiriama mažiau kortizolio, o depresijos – 16 proc., gerėja kiti medicininiai rodikliai, ir žinau ne vieną istoriją, kuomet pacientai pagyja. Reikia tik pagalvoti apie praeityje nutikusius gerus įvykius, žmones, nes tai sugrąžina geras emocijas, kurios padeda geriau nei vaistai, nes sumažina skausmą ir pakelia laimės lygį.

Kada labiausiai prašote dėkingumo galios?

Šiandien man dėkingumas labiausiai padeda, kuomet kažkas nutinka ar tiesiog nepasiseka, aš visuomet už tai padėkoju, nes vertinau tai kaip gyvenimo pamokas. Jos yra pačios svarbiausios ir man tai padeda išlikti pozityviai ir sąmoningai bei visuomet rasti galimybę, kaip situaciją pakeisti, todėl aš nesergu ir mano pačios medicininiai rodikliai yra kuo puikiausi. Tačiau geriausias pavyzdys, kurį pati galiu pateikti, tai moters, kuri yra be galo pozityvi ir mėgaujasi gyvenimu 110 proc., nors prieš 3 mėnesius jai buvo diagnozuotas krūties vėžys.

Ji pripažįsta, jog iki to laiko nevertino nei gyvenimo, nei kitų, o ką jau kalbėti apie save. Buvo labai nelaiminga ir sužinojusi, jog serga krūties vėžiu, lyg pabudo ir pradėjo kabintis į gyvenimą. Tuomet ji pradėjo ieškoti alternatyvių gydymo būdų ir vienas iš jų buvo dėkingumas. Nuo tos minutės ji kiekvieną dieną rašo, už ką yra dėkinga, ir dabar, po trijų mėnesių, yra laiminga. Ji tikina, kad dėkingumo dėka pagijo.

Tai – vienas iš pavyzdžių, tačiau kone kas savaitę sulaukiu moterų, kurios atranda dėkingumą, kuomet joms diagnozuojama sunki liga, laiškų. Ir net šiandien į mane kreipėsi moteris, kuri laukė tyrimų rezultatų. Nors ir kaip būtų neįtikima, tačiau dėkingumo praktikavimas gali sumažinti staigios mirties tikimybę ir apsaugo nuo daugelio širdies ligų. Todėl neabejoju, jog pradėjus praktikuoti dėkingumą, daugelis pasveiktų greičiau, nei jie mano.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų