Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Ozonas didina mirties riziką(3)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-09-13 00:01:16

Didėjantis ozono kiekis aplinkoje augant gamtos užterštumui padidina mirties riziką. Tokius rezultatus rodo JAV atlikto tyrimo rezultatai. Epidemiologinės studijos jau seniai parodė galimą ryšį tarp ozono, dulkių kiekio ir mirties rizikos, tačiau iki šiol nebuvo aišku, kokie mechanizmai čia veikia.

Traukinys gatvėje
„Blogasis“ ozonas susiformuoja, kai azoto oksidai reaguoja su organiniais junginiais tarpusavyje veikiant saulės spinduliuotei. Algirdo Kubaičio nuotr.

Paveikia ne tik plaučius

 Nedidelis atsitiktinės imties tyrimas analizavo ozono poveikį sveikiems žmonėms. Iki šiol buvo manoma, jog ozono toksinis poveikis apsiriboja plaučiais, tačiau tyrimo autoriai paneigė šią hipotezę. Ozonas stipriai suaktyvina uždegiminius procesus visose kraujagyslėse, ne tik plaučių audinyje. Taip pat veikiama krešėjimo sistema ir autonominė širdies dažnį reguliuojanti sistema.

Tyrime dalyvavo 23 asmenys. Jie dvi valandas praleido arba gryname ore, arba ore, kuris buvo 0,0001 proc. prisotintas ozono. Visi tiriamieji turėjo užsiimti lengva fizine veikla. Prieš ir po ekspozicijos buvo imami kraujo mėginiai ir tiriama plaučių funkcija, taip pat registruojama EKG.

 Rezultatai parodė, jog iškart po buvimo ozono prisotintame ore uždegiminių faktorių (interleukino 8 ir kt.) koncentracija kraujuje ženkliai padidėjo, taip pat pailgėjo EKG registruojamas QT intervalas. Tyrimo autoriai daro išvadą, kad padidėjęs uždegiminis aktyvumas kraujagyslėse vienareikšmiškai didina aterosklerozės ir mirties riziką.

Atlikta ir daugiau tyrimų

Paprašytas pakomentuoti tyrimo rezultatus Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro darbuotojas visuomenės sveikatos specialistas Aurimas Petrauskas atkreipė dėmesį, jog atlikta ir daugiau tyrimų, įrodžiusių, kad didelė ozono koncentracija kenkia žmonių sveikatai.  

„Buvo atliktas tyrimas Prahoje (Čekija) - penkerius metus mokslininkai tyrinėjo sąsajas tarp ozono koncentracijos ir mirtingumo dėl širdies bei kraujagyslių ir respiracinių ligų. Šiuo tyrimu buvo nustatytas statistiškai reikšmingas skirtumas tarp respiracinių ligų ir ozono koncentracijos, o tarp širdies bei kraujagyslių ligų nebuvo nustatyta statistiškai reikšmingo skirtumo. Tačiau kitame tyrime, kuris buvo atliktas Vokietijoje, tyrimo autoriai padarė išvadą, jog yra sąsaja tarp ozono koncentracijos ir širdies bei kraujagyslių ligų. Buvo tiriami 46 sveiki žmonės ir 64 sergantys cukriniu diabetu. Tiriamieji buvo veikiami ozonu, prieš tai ir po to buvo užrašinėjama jų EKG, kur  buvo matyti pokyčiai. Taigi, remiantis mokslininkų tyrimų rezultatais, galima teigti, jog ozonas kenkia ne tik kvėpavimo sistemai, bet ir didina širdies kraujagyslių ligų riziką“, - pasakojo specialistas.

Ozonas: gerasis ir blogasis

Visuomenės sveikatos specialistas „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad ozonas – tai aštraus kvapo, šviesiai melsvos spalvos dujos, sudarytos iš trijų deguonies atomų (O3). Yra skiriamos dvi ozono rūšys: „gerasis“ ir „blogasis“.

„Gerasis“ ozonas yra randamas 10 - 50 km aukštyje virš jūros lygio (stratosferoje), čia jis sugeria didžiąją dalį Saulės ultravioletinės radiacijos (UV-a, UV-b  ir UV-c bangas). „Blogasis“ ozonas  (priežemio ozonas) vadinamas antriniu teršalu, kuris yra randamas žemutiniame Žemės atmosferos sluoksnyje – troposferoje (iki 8 km. aukščio), kur gali neigiamai veikti visus gyvus organizmus – augalus, gyvūnus, žmones.

„Gerasis“ ozonas susidaro, kai deguonies molekulė (O2) saulės spinduliuotės yra suskaldoma į atskirus atomus, tada atskiri atomai jungdamiesi prie deguonies molekulės (O2) sudaro ozoną (O3).

„Blogasis“ ozonas susiformuoja dėl sudėtingų fotocheminių reakcijų, kai azoto oksidai reaguoja su organiniais junginiais tarpusavyje (kurių pagrindiniai šaltiniai yra transporto priemonių vidaus degimo varikliai bei pramonės įmonės) veikiant saulės spinduliuotei.

Koncentracija matuojama

Ozono koncentracija Lietuvoje yra reguliariai matuojama. Aplinkos apsaugos agentūra atlieka aplinkos oro monitoringą, naudojant automatizuotas oro kokybės tyrimo stotis, nepertraukiamai matuojama ozono („blogojo“) ir kitų medžiagų koncentraciją ore. Bendrasis ozono kiekis taip pat yra reguliariai matuojamas Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Kauno meteorologijos stotyje.

Žemutiniame Žemės atmosferos sluoksnyje (troposferoje), pagal žmonių sveikatos apsaugai nustatytas normas, maksimalus paros 8 valandų vidurkis 120 µg/m³ neturi būti viršijamas daugiau nei 25 dienas per kalendorinius metus, imant trejų metų vidurkį.

„Visuomenė turi būti informuojama, jei vienos valandos ozono koncentracijos vidurkis siekia 180 μg/m³, o jei šis vidurkis pasiekia 240 μg/m³ - skelbiamas pavojus. Tokia aukšta ozono koncentracija būna esant smogui. Esant tokioms sąlygoms, žmonėms rekomenduojama neiti iš namų“, - informavo A. Petrauskas.

Šaltinis

Devlin RB et al. Controlled exposure of healthy young volunteers to ozone causes cardiovascular effects. Circulation, 2012

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
Žymos: ozonas
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų