Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Žmonės nenori sužinoti, kiek kainavo jų gydymas

Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-20 12:50:28

Vis dar nedaug žmonių nori sužinoti, kiek kainavo jų gydymas, tad dėl to retai kreipiasi į teritorines ligonių kasas (TLK). Išimtis – Panevėžio TLK, kur vien per 9 šių metų mėnesius Panevėžio bei Utenos apskričių gyventojams buvo išduota keli tūkstančiai duomenų suvestinių apie jiems suteiktas gydymo paslaugas ir jų kainas. Vis dėlto, žmonės kiek aktyviau naudojasi elektroninėmis paslaugomis ir taip sužino, kiek kainavo jų gydymas.

© A.Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Jau ne vieneri metai pacientai, kurie sirgo ir gydėsi kokioje nors gydymo įstaigoje, naudodamiesi elektroninėmis paslaugomis arba apsilankę TLK gali sužinoti, apie jiems suteiktas gydymo paslaugas ir jų kainas. TLK žmonėms išduoda popierines tokių duomenų suvestines.

Norą gauti duomenis apie savo gydymą, jo kainas žmonės buvo ne kartą išreiškę VLK užsakymu atliekamuose sociologiniuose tyrimuose. Tiesa, tokiai galimybei atsiradus, ja žmonės retai naudojasi. Remiantis TLK duomenimis, smalsiausieji gyvena Panevėžio bei Utenos apskrityse – per 9 šių metų mėnesius Panevėžio TLK 1261 žmogui yra išdavusi net 2665 ataskaitas apie jiems suteiktas gydymo paslaugas. Tuo tarpu Vilniaus TLK tokių ataskaitų išdavė – 5, Kauno TLK – 4, Šiaulių TLK – 9, Klaipėdos TLK – 1.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) direktoriaus pavaduotojos Žadvilės Abelienės teigimu, svarbu, kad kuo daugiau gyventojų sužinotų, kiek Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų skirta apmokėti įstaigoms už jiems suteiktas paslaugas.

„Pagyrimo verti Panevėžio TLK specialistai, kurie apsilankiusiems nuolat primena, kad yra galimybė sužinoti, kiek kainavo jų gydymas ir įteikia tokias duomenų suvestines. Tai sveikintina antikorupcinė priemonė, skatinanti visuomenės domėjimąsi valstybės viešųjų lėšų (PSDF biudžeto) panaudojimu. Tikimės, kad šiuo pavyzdžiu paseks ir kitos ligonių kasos“,– sako Ž. Abelienė.

Pasak Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjos Sigitos Paulauskienės, pastebėjus, kad patys pacientai retai prašo tokių suvestinių, nuo 2015 m. buvo imtasi aktyviai lankytojus informuoti apie tai, kokias paslaugas ir už kiek jie gavo gydymo įstaigose.

VLK primena, kad visi pacientai išrašymo iš ligoninės dieną turi gauti paciento atmintines, kuriose paaiškinta, kad tokią informaciją jie gali gauti TLK. Pasak Panevėžio TLK atstovės, neretai tokių atmintinių žmonės negauna. Kitiems, kuriems tokios atmintinės buvo įteiktos, nebuvo suteikta informacija, kokiu tikslu ji duota.

VLK Informacinių sistemų plėtros skyriaus vedėjo Sauliaus Štarolio teigimu, dar paprasčiau daugelį duomenų sužinoti naudojantis elektroninėmis paslaugomis. Tereikia elektroninės valdžios vartų portale www.epaslaugos.lt grupėje „Gyventojams“ pasirinkti kategoriją „Sveikatos apsauga“ bei užsisakyti nemokamai teikiamus VLK duomenis.

„Džiaugiamės, kad kasmet VLK elektroninėmis paslaugomis pasinaudoja daugiau gyventojų ir tikimės, kad tokių žmonių tik daugės. Juk tai patogu, nes niekur važiuoti nereikia, taupomas laikas. Pavyzdžiui, 2015 m. tokiomis paslaugomis pasinaudojo apie 10 tūkst. žmonių, o per 9 šių metų mėnesius duomenis apie sveikatą pasitikrino daugiau nei 12 tūkst. žmonių“,– teigia S. Štarolis.

Šiuo metu elektroninės valdžios vartų portale galima peržiūrėti pasirinkto laikotarpio apsilankymų pas gydytojus istoriją, sužinoti, kokios ligos diagnozuotos ir gydytos, kiek sumokėta už kompensuojamuosius vaistus bei ortopedijos technines priemones, kokios paslaugos suteiktos, kiek jos kainavo.

Didžioji šios informacijos dalis į elektroninės valdžios vartų portalą patenka iš gydymo įstaigų, vaistinių ir įmonių, kurios duomenis apie PSDF lėšomis kompensuojamą gydymą, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones į sistemą įrašo nustatyta forma.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų