Pirmadienis, 2023.06.05
Reklama

VLK: neblaivūs ir asocialūs žmonės sukelia daugiausia pavojų kitų sveikatai

vlmedicina.lt | 2013-03-29 14:00:32

Dažniausiai dėl neblaivių ir asocialių asmenų sukeltų muštynių, buitinių konfliktų, eismo įvykių ar kitokių nusikaltimų yra padaroma žala kitų žmonių sveikatai, o jų gydymo išlaidos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis. Nusižengimus padarę asmenys privalo atlyginti žalą PSDF biudžetui per nustatytą laikotarpį. Štai per 2012 metus iš jų buvo išieškota ir į biudžetą sugrįžo daugiau kaip 5,35 mln. litų.

Girtas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tai paaiškėjo Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) apibendrinus praėjusių metų finansinius rezultatus. 2012 m. buvo susigrąžinta kur kas didesnė pinigų suma nei 2011 m., kai į PSDF biudžetą buvo grąžinta 4,32 mln. litų. Pastaraisiais metais kasmet į šį biudžetą grįžta apie 4–5 mln. litų.

Apie galimus padarinius ypač turėtų susimąstyti į chuliganizmą linkę žmonės ir jų artimieji, nes tokių incidentų metu dažnai sunkiai sužalojami kiti asmenys, kyla pavojus jų sveikatai, kartais net gyvybei. Daug problemų sukelia ir alkoholiu piktnaudžiaujantys nepilnamečiai, dalyvaujantys ne tik buitiniuose konfliktuose savo gyvenamojoje aplinkoje, draugų rate, bet ir muštynėse viešosiose vietose. Neretai tokiais atvejais padaryta žala gali siekti ir daugiatūkstantines sumas. Ypač jei nukentėjusiųjų gydymui prireikia chirurgo paslaugų, anestezijos, medikamentų, dėl kurių didėja gydymo kaina.

VLK Teisės skyriaus vedėjos Vitalijos Griškovos teigimu, galimybė išieškoti lėšas iš juridinių ir fizinių asmenų už žalą, padarytą apdraustojo sveikatai, yra įtvirtinta Sveikatos draudimo įstatyme. Todėl VLK, siekdama sugrąžinti į PSDF biudžetą lėšas, kuriomis buvo apmokėtos dėl kitų kaltės nukentėjusių žmonių gydymo išlaidos, glaudžiai bendradarbiauja su teisėsaugos institucijomis.

Anot V. Griškovos, žalos išieškojimu rūpinasi teritorinės ligonių kasos (TLK). Tai jos daro gavusios policijos komisariatų, prokuratūrų informaciją apie nusikaltimus, baudžiamuosius nusižengimus žmogaus gyvybei, sveikatai, viešajai tvarkai, transporto eismo saugumui, dėl kurių nukentėjusieji gydomi PSDF biudžeto lėšomis.

„Tuomet ligonių kasų darbuotojai, apskaičiavę žalos dydį, reiškia civilinį ieškinį arba, jei tai yra draudiminis įvykis, teikia pretenziją draudimo bendrovei. Tokios situacijos nutinka gana dažnai, apie jas girdime, matome kone kasdien, bet net nesusimąstome, kas už to slypi, kol tiesiogiai nesusiduriame. Pavyzdžiui, jei žmogus patenka į eismo įvykį ir yra sužeidžiamas, jo gydymo išlaidoms apmokėti skiriamos PSDF biudžeto lėšos gali būti išieškomos keliais būdais: arba iš draudimo bendrovės, apdraudusios jo automobilį, arba iš kaltininko – avariją sukėlusio vairuotojo“, – aiškino V. Griškova.

Jei avariją sukelia ir žmogų sužaloja nepilnametis, žalą turi atlyginti jo tėvai, rūpintojai ar globėjai. Tad būtent jiems, o ne nepilnamečiams, tenka sumokėti už avarijoje nukentėjusių žmonių gydymą.

Jei jau nutiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, geriausia tai padaryti geranoriškai ir nedelsiant atlyginti priteistą žalą. Tokiais atvejais galima pasirinkti: arba iškart pervesti visą sumą, arba sutarti dėl žalos atlyginimo dalimis. Priešingu atveju ligonių kasos turi teisę išieškojimo procedūrą perduoti teismams, o vėliau ir antstoliams.

Praktika rodo, kad dažniausiai žalos dydis svyruoja nuo 37 Lt iki 20 tūkst. litų.

Valstybinė ligonių kasa

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl labai svarbu sportuoti dirbantiems sėdimą darbą?
Sėdimas darbas mažiausiai 8 valandas kasdien - daugelio suaugusių žmonių kasdienybė. Tik ar žinojote, kad moksliniai tyr...
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų