Penktadienis, 2025.05.09
Reklama

Vitamino D papildai nekelia grėsmės inkstams

vlmedicina.lt | 2013-11-04 09:02:26

Jei inkstų akmenų baimė ką nors varžo vartoti vitamino D papildus, naujas tyrimas turėtų nuraminti.

Vitaminai
© Fotolia.com

JAV mokslininkai nustatė, kad vitamino D vartojimas nedidina tikimybės, kad susidarys inkstų akmenys, tačiau tam įtakos gali turėti žmogaus amžius, lytis ir kūno masė.

Jau seniai nustatyta, kad tinkami vitamino D kiekiai žmogaus organizme gali saugoti nuo įvairių ligų, įskaitant tam tikras vėžio rūšis, praneša „HealthDay News“.

„Mūsų gautieji rezultatai gali sumažinti kai kurių žmonių susirūpinimą dėl vitamino D vartojimo, kadangi nenustatyta ryšio tarp tokių papildų vartojimo ir didesnės rizikos, kad susidarys inkstų akmenys“, - teigia tyrimo vadovas dr. Cedric Garland iš Kalifornijos universiteto San Diego medicinos mokyklos.

Tyrimui buvo naudojami duomenys apie 2012 įvairaus amžiaus asmenų. Tiriamuosius vidutiniškai stebėjus 19 mėnesių, tuo laikotarpiu 13-kai asmenų nustatyti inkstų akmenys. Per tą laikotarpį tiriamieji ne mažiau kaip du kartus užpildė išsamų klausimyną ir davė ne mažiau kaip du kraujo mėginius. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „American Journal of Public Health“.

Tačiau mokslininkai pastebėjo, kad didesnę tikimybę susirgti inkstų akmenlige turėjo vyresnio amžiaus ir didesnį kūno masės indeksą turėję žmonės. Kai dėl ankstesnių prielaidų dėl vitamino D galimos įtakos inkstų asmenims susidaryti, dabar mokslininkai daro išvadą, kad inkstų akmenų susidarymą lėmė ne šis vitaminas, o didesnis tiriamųjų kūno masės indeksas.

Didesnė tikimybė inkstų akmenims išsivystyti buvo vyrams nei moterims. Tačiau tokia rizika negrėsė tiems, kas vartojo vitaminą D.

„Vis daugėja duomenų, kad vitamino D kiekis kraujyje turi siekti 40-50 nanogramų mililitre, kad iš esmės sumažintų riziką susirgti daugeliu ligų, įskaitant krūties bei gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį“, - teigia dr. C. Garland.

Jis pažymėjo, kad žmonėms, turintiems didesnį kūno masės indeksą, vitamino D reikia daugiau, kad jis duotų naudos.

Inkstų akmenligės priežastys nėra visiškai aiškios. Yra pastebėta, kad šia liga dažniau serga žmonės šilto klimato kraštuose. Ligos profilaktikai medikai pataria gerti daug tyro, mažai mineralizuoto vandens, kad išskiriamo šlapimo kiekis per parą būtų daugiau kaip 2 litrai.

Žmogaus oda vitaminą D sintetina tiesioginiuose saulės spinduliuose, tačiau vyresniojo amžiaus žmonės, ypač gyvenantys šiaurinėse platumose, retai gauna pakankamai saulės ir turi vartoti papildus, kad sukauptų pakankamą vitamino D kiekį. Jo trūkstant, didėja pavojus sveikatai.

Neseniai Vidurio Europos ekspertų kolegija paskelbė naujas vitamino D vartojimo šioje Europos dalyje rekomendacijas. Jas parengti paskatino turimi duomenys apie nepakankamus vitamino D kiekius Vidurio Europos gyventojų organizmuose.

Kolegija siūlo tokias vitamino D paros norams: kūdikiams iki pusės metų amžiaus – 10 mikrogramų (µg), kūdikiams nuo pusės metų iki metų – 10-15 µg, vaikams ir paaugliams – 15-25 µg, suaugusiems – 20-50 µg, nėščiosioms – 37,5-50 µg.

Taip pat pateikiamos rekomenduojamos paros normos didesnės rizikos grupėms: neišnešiotiems kūdikiams – 10-20 µg, nutukusiems vaikams – 30-50 µg, nutukusiems suaugusiems – 40-100 µg, dirbantiems naktį – 25-50 µg.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Klaipėdoje pradėtos dar saugesnės skydliaukės operacijos
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda naują etapą skydliaukės chirurgijoje. Suburta profesionali chirurgų komand...
Pacientams gerėja gydymo galimybės: daugiau kompensuojama vaistų, mažiau barjerų
Lietuvoje nuolat daugėja kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) vartotojų, o kartu auga valstybės...
Nuo diagnozės iki gyvenimo kokybės: nuotolinė konferencija onkologine liga sergantiesiems
Gegužės 19 – 30 dienomis nuotoliniu būdu vyks 12-oji konferencija, šiemet pirmą kartą pristatoma atnaujintu pavadi...
Ligos, kurių laikas neįveikė: skaudžios stabligės ir difterijos pamokos
Neseniai pasibaigusi Pasaulinė imunizacijos savaitė vėl priminė apie vakcinų svarbą ir paskatino diskusijas visuomenėje....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų