Sekmadienis, 2024.09.01
Reklama

Visuotinis atšilimas ruošia ligų protrūkį

2012-04-04 13:12:16

Kylant vidutinei žemės paviršiaus temperatūrai, biologai pastebi, jog sparčiai gerėja parazitinių organizmų gyvenimo sąlygos.

Pasaulis tampa šiltnamiu ligų sukėlėjams, teigia biologai, tyrinėjantys parazitinių organizmų adaptaciją prie besikeičiančių klimato sąlygų. „Kylančios temperatūros didina parazitų atsparumą, švelnina jų gyvenimo sąlygas šaltuoju laikotarpiu, ir tuo pat metu silpnina jų šeimininkus,“ – teigia žinomas amerikiečių biologas, Indianos universiteto profesorius Spencer R. Hall. – „Atšilimas praplečia parazitų ekspansijos mastus, o tai stumia ligas į vis naujas erdves“. Jau dabar dauguma tyrinėtojų sutaria, jog būtent dėl klimato kaitos prasiplėtė maliarinių uodų gyvenimo arealas ir tuo pačiu – maliarijos endeminė zona.

Grupė amerikiečių mokslininkų nustatė, jog vidutinės temperatūros pakilimas puse laipsnių aplink tradicinių maliarinių uodų gyvenimo arealus leidžia šiems parazitams per trumpą laikotarpį adaptuotis naujose teritorijose. „Mūsų tyrimai parodė, jog net mažiausias klimato atšilimas gali smarkiai praplėsti uodų paplitimo sritį,“ – tvirtina Mičigano universiteto profesorė Mercedes Pascual, kuri tyrinėjo naujas maliarijos zonas Rytų Afrikoje. – „Iki tol jų aktyvumas kalnuotose vietovėse buvo labai žemas, todėl pagausėjus uodams, smarkiai išaugo maliarijos rizika“.

Maliarinių uodų plėtra – vienas iš akivaizdžiausių visuotinio atšilimo padarinių, tačiau, anot mokslininkų, dar grėsmingesni pokyčiai vyksta parazitų genetiniame lygmenyje. „Temperatūrų kaita gali paveikti parazito ir šeimininko santykių evoliucinę trajektoriją,“ – baiminasi Hall. – „Šiltesniame pasaulyje tai priklausys nuo genetinės koreliacijos tarp šeimininko ir parazito genotipų, o taip pat – nuo jų gyvenimo aplinkos“.

Mokslininkai sutaria, jog kol kas šioje kovoje laimi parazitai. Šiuo metu vienas dramatiškiausių mūšių tarp jų ir šeimininkų vyksta vandenyje. Anot naujausių tyrimų, per pastaruosius dešimtmečius kardinaliai pasikeitė jėgų balansas žuvų ir parazitinių organizmų atveju. Tai ilguoju laikotarpiu gali visiškai pakeisti povandeninį gyvenimą. „Mūsų tyrimas išryškino dramatinį temperatūros pakilimo efektą, kuris didina parazitų populiaciją žuvų tarpe,“ – rašo britų biologė, Leicesterio universiteto bendradarbė Vicki Macnab. – „Vis daugiau parazitų užkariauja daugiau žuvies kūno. Mūsų tyrimo rezultatai reziumuoja, kad, šylant klimatui, parazitai turės vis didesnį poveikį žuvų reprodukcijai. Taip pat, remiantis mūsų duomenimis, galime teigti, jog jie manipuliuoja žuvimis ir daro įtaką jų elgsenai, varydami juos į šiltesnius vandenis. Tokiu būdu parazitai sukuria mechanizmą, kuris leidžia jiems gauti dar daugiau naudos iš atšilimo. Matome, jog visuotinis atšilimas gali taip smarkiai pakeisti balansą tarp jų ir žuvų, jog tai turės labai rimtas pasekmes žuvų populiacijai“.

Anot mokslininkų, didėjantis parazitų aktyvumas jūroje gali turėti tiesioginės įtakos sausumos organizmams, o taip pat – ir žmogui. „Visuotinis atšilimas atlieka svarbų vaidmenį parazitizmui ir ligų plėtrai vandenyje, tačiau šių procesų pasekmės gali turėti įtakos žmogaus sveikatai,“ – teigia žinomas amerikiečių parazitologas David J. Marcogliese. – „Parazitų plėtra klimato kaitos dėka sąveikauja su kitais ekosistemos dirgintojais. Šių veiksnių kombinacija gali smarkiai padidinti šeimininkų organizmų ir jų populiacijų spaudimą. Todėl ligų protrūkiai, atsiradę vienos rūšies gretose, per mitybos grandinę gali pasiekti kitus organizmus, o tai savo ruožtu gali paveikti visą ekosistemą“.

EKO redakcija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokių profesijų atstovai dažniausiai serga alerginiu kontaktiniu dermatitu?
Alerginis kontaktinis dermatitas – tai odos uždegimas, pasireiškiantis po kontakto su dirginančiomis medžiagomis,...
Vasaros pramogos gali tapti ausų, gerklės, nosies ligų priežastimi
Vasara – tinkamas laikas mėgautis šiluma, poilsiu gamtoje, prie vandens telkinių, tačiau neretai šiuos džiaug...
Jeigu pirmakursiai visai nejaučia nerimo, jau verta susirūpinti?
Rugsėjo 1-oji – naujos pradžios, kito gyvenimo etapo atskaitos taškas, kai pirmakursiai pradeda akademinį gyvenimą...
Empatijos robotai neišmoks: kaip ugdyti ateities slaugos specialistus?
Technologijos vis labiau skverbiasi į mūsų gyvenimus, įskaitant ir sveikatos priežiūrą. Robotikos ir dirbtinio intelekto...
Vienos pavojingos, o kitos - įkyrios: širšės ir vaisinės muselės
Nuo senų laikų širšių dažnai bijoma – ir tam yra priežastis. Širšės, nors ir svarbios ekosistemai, žmogui gali kel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų