Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Visuotinė naujagimių klausos patikra padės šeimoms laiku gauti medikų pagalbą

vlmedicina.lt | 2014-02-03 12:55:20

Vilniuje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose surengtoje ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojų konferencijoje oficialiai paskelbta, kad Lietuvoje pradėta vykdyti visuotinė naujagimių klausos patikra. Šios prevencinės programos tikslas – visiems Lietuvoje gimusiems naujagimiams patikrinti klausą ne vėliau kaip per dvidešimt aštuonias dienas nuo mažylio gimimo, o gavus neigiamus tyrimo rezultatus paskatinti tėvus kreiptis į specialistus atlikti išsamesnius tyrimus.

Kūdikis
Algirdo Kubaičio nuotr.

Gimdymo stacionaruose naujagimiams pirminį tyrimą atlieka akušeris, bendrosios praktikos ar vaikų slaugytoja. Tyrimas yra visiškai neskausmingas.

Kaip aiškina Vaikų ligoninės Vaikų ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vedėja dr. Eglė Gradauskienė, klausos patikros atsakymui esant teigiamam abiejose kūdikio ausyse ir nesant jokių rizikos veiksnių – tolesnio ištyrimo neprireiks, tačiau gavus neigiamą tyrimo atsakymą tėvams bus rekomenduojama per tris mėnesius atvykti pas gydytoją otorinolaringologą-audiologą pasikonsultuoti ir pakartoti tyrimą.

Klausos tyrimų centrai, kuriuose konsultuos gydytojai audiologai, yra Vilniuje, Vaikų ligoninėje Santariškėse ir Kaune, LSMUL Kauno klinikose.

Gydytojai otorinolaringologai ramina tėvus, kad gavus neigiamą atsakymą, nereikėtų iš karto smarkiai sunerimti: tai dar nereiškia, jog vaiko klausa yra sutrikusi. Daliai vaikų, kuriems patikros rezultatai būna neigiami tiriant pirmą kartą, pakartojus tyrimą gaunami teigiami rezultatai.

Neigiamą atsakymą gali lemti ir klausos sutrikimas, ir tam tikros tyrimo sąlygos, pavyzdžiui, aplinkos triukšmas, maža ausies landa ar sekretas ausies landoje. „Todėl tam, kad įsitikintume, ar kūdikio klausa yra gera, – teigia dr. E. Gradauskienė, – kartais tenka klausos patikros tyrimą pakartoti. Jei klausos sutrikimas vis dėlto įtariamas, atliekami išsamesni klausos tyrimai“.

Kuo anksčiau vaikui, turinčiam įgimtą klausos sutrikimą, bus suteikta pagalba, tuo geriau vaikui. Antraip laiku negavęs tinkamos pagalbos vaikas turės sunkumų formuojantis jo kalbos ir bendravimo įgūdžiams.

Nors dauguma naujagimių turi normalią klausą, 1-3 vaikai iš tūkstančio gimsta, turėdami didesnį ar mažesnį klausos sutrikimą.

„Kūdikio klausos sutrikimą gali lemti daugybė priežasčių, – sako dr. E. Gradauskienė, – mažesnė nei 32 savaičių nėštumo trukmė, mažesnis nei 1500 g naujagimio svoris, įgimtos infekcijos ir daugybė kitų“.

Pasak VUL Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro vadovo prof. Eugenijaus Lesinsko, naujagimių klausos patikra gimdymo stacionaruose yra efektyvesnė ir pigesnė, nei elgsenos testai, kurie atliekami 7-9 mėn. kūdikiams, o tikslinė patikra tik tiems kūdikiams, kurie turi rizikos veiksnių, galinčių sukelti klausos sutrikimus, nesuranda daugiau nei 40-50 proc. įgimtų klausos sutrikimų atvejų. Pasaulio gydytojų patirtis jau parodė, kad 17-40 dolerių, kuriuos valstybė išleidžia vieno naujagimio patikrai, sutaupo 400 000 dolerių, kuriuos tektų išleisti  neprigirdinčio asmens specialiajam lavinimui ir integravimuisi į visuomenę.

VUL Santariškių klinikos

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų