Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Visuomenininkai brėžia sveikatos kelio gaires (2)

Mindaugas Savickas | 2013-08-07 00:01:48

Praėjusią savaitę „Vakarų Lietuvos medicina“ siūlė susipažinti su dalies konferencijos „Lietuvos sveikatos politika skatinant sveiką gyvenseną“ dalyvių mintimis apie sveikos gyvensenos Lietuvoje problematiką, o taip pat kai kuriais pasiūlymais, kaip būtų galima keisti situaciją teigiama linkme. Šiame straipsnyje pateikiame daugiau konferencijos dalyvių įžvalgų apie sveikatos priežiūros sistemą, o jo pabaigoje – 15 apibendrintų, Vyriausybei pateiktų pasiūlymų, kokia kryptimi ji turėtų būti vystoma.

Bėgimas
Visuomenininkai siūlo rinktis sveikatos kelią. Algirdo Kubaičio nuotr.

Siūlo grįžti prie pradinių tikslų

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis savo pranešime priminė, kad daugiau kaip prieš 20 metų Lietuvos seime buvo priimta Nacionalinė sveikatos koncepcija, kuri tapo viso Lietuvos sveikatos sektoriaus kūrimo pagrindu, o vienas šios koncepcijos autorių – tuometinis Seimo narys ir dabartinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

„Jis – pirmasis ministras, pasakęs, kad Lietuvoje sveikatos sistemos nėra. Ir iš tiesų, dauguma keltų tikslų taip ir nebuvo įgyvendinta. Pamenu, tuomet buvo sutarta visoje šalyje įsteigti Sveikatos centrus, kuriuose būtų sukurtos trys veiklos grandys. Pirmojoje būtų vertinama žmonių sveikata, identifikuojami individualūs rizikos faktoriai. Kiti specialistai jau patartų, kaip, atsižvelgiant į šiuos faktorius, keisti gyvenseną, pavyzdžiui, mažinti svorį, kraujospūdį – sudarytų žmogui individualią sveikos gyvensenos programą. O trečioji grandis rūpintųsi programos įgyvendinimu“, – pasakojo D. Kepenis.

Anot D. Kepenio, sveikatos centrų ir jų trijų grandžių - sveikatos vertininio, sveikatos mokymų ir sveikatinančios veiklos - idėja buvo labai gerai išdiskutuota įvairiuose lygiuose ir paruošta įgyvendinimui, bet tuo viskas ir baigėsi. „Šiandien neturime nei sveikatos centrų, nei sveikatos skatinimo priemonių. Nei valstybė, nei darbdaviai nevertina sveikai gyvenančio žmogaus ir to, kad jis savo gyvenimo būdo dėka nereikalauja įvairių pašalpų, išmokų iš ligonių kasų. Reiškia, visas neabejingų žmonių darbas – šuniui ant uodegos, ką yra pasakęs ir dabartinis sveikatos apsaugos ministras. Laukiam nesulaukiam, kada jis atras laiko su mumis kalbėtis, bet, atrodo, ministras dar neišbrido iš valstybinės – privačios medicinos santykių problemų ir kitų panašių dalykų. Labai tikimės, kad jam pavyks tai padaryti ir vėl grįžti prie sveikatos reikalų“, – kalbėjo D. Kepenis.

Pyragu ar botagu?

Sveikuolių sąjungos prezidento teigimu, atsižvelgdama į plačiai paplitusias savižudybių, alkoholizmo, rūkymo, judėjimo stokos ir nesveikos mitybos problemas, valstybė pagaliau turėtų užimti aktyvią poziciją sveikos gyvensenos klausimu.

„Paprastai tariant, galimos dvi kryptys – pyrago arba botago. Apie botagą aš nekalbėsiu, jis yra daugiau kitų organizacijų uždavinys – mokesčių ar kokiu kitu botagėliu paveikti taip, kad žmogus negirtautų ir savo sveikatos nežalotų. Aš noriu atkreipti dėmesį į tai, kad valstybė neturi jokių negeriančių, nerūkančių žmonių skatinimo priemonių. Iš Seimo rūmų nesu girdėjęs pagiriančio žodžio visuomeninėms organizacijoms, kurios įgyvendina blaivybės, nerūkymo ir kitas sveikos gyvensenos idėjas“, – stebėjosi D. Kepenis.

„Buvau nuėjęs pabendrauti su viena draudimo kompanija, taip pat teiravausi Ligonių kasos, kodėl jiems neįdomūs savo sveikata besirūpinantys žmonės. Juk jeigu jų daugėtų, šios kasos sutaupytų ženklias ligų gydymui išleidžiamas pinigų sumas. Sako – „nėra įstatymų, Seimas dar nepriėmė“. Taigi valstybiniu lygiu neturime jokio kompleksinio požiūrio į sveikatą ir atitinkamų veiksmų. O jų poreikis yra didžiulis“, – pabrėžė D. Kepenis.

D. Kepenis
Dainiaus Kepenio teigimu, valstybė turėtų pagaliau užimti aktyvią poziciją sveikos gyvensenos ir sveikatos klausimais. Mindaugo Savicko nuotr.

Psichiatras, biomedicinos mokslų daktaras Aurelijus Veryga atkreipia dėmesį, kad mūsų šalies darbdaviai galėtų pasinaudoti sėkminga užsienio šalių praktika ir susieti įmonių darbuotojų atlyginimus su jų gyvensenos būdu. „Yra įmonių, skatinančių darbuotojus teisingai gyventi. Tas, kuris rūko, nėra baudžiamas, bet nerūkantis darbuotojas gauna priedą prie atlyginimo“, – pasakojo dr. A. Veryga.

Sektorių efektyvintų įdiegta elektroninės sveikatos sistema

Anot jo, panašiu principu galėtų veikti ir pirminės sveikatos priežiūros sistema – ji turėtų būti skatinama už tai, kad turi mažiau sergančių žmonių, mažiau grįžta išsirašyti vaistų. „Tik mes to niekada negalėsime padaryti, kol nesukursime elektroninės sveikatos sistemos. Niekas nebėgios per sveikatos priežiūros įstaigas ir neskaičiuos, kiek ir kokių žmonių atėjo. Kol visi duomenys iš visų įstaigų nesuplauks į vieningą sistemą, kurioje mokslininkai galėtų įvertinti kiekvieno daktaro darbą, nieko nebus. O darbą vertinti būtina – galbūt daktaras rašo tik vienos firmos vaistus. Arba pats niekada nepataria, tik siuntinėja pas kitus specialistus“, – kalbėjo dr. A. Veryga.

Nemokame sukurti? Pirkime

Pasak jo, siekdami efektyvios sveikatos priežiūros, be elektroninės sveikatos sistemos neišsiversime. „Aš niekaip negaliu suprasti, kodėl jos vis dar neturime. Ji privalo atsirasti. Jeigu nemokame sukurti, pirkime. Yra šalys, kurios ją turi ir labai efektyviai veikiančią. Jeigu patiems neišeina, reikia nusipirkti ir turėti funkcionuojantį daiktą“, – kalbėjo konferencijos dalyvis.

„Keista, kad šiandien, kai visi turime po du kompiuterius, mobiliuosius telefonus, įvairiausias kitas sistemas, šalyje nėra sukurtos elektroninės sveikatos sistemos, kurios pagalba būtų galima informuoti žmones apie sveikatos reikalus. Man keista, kad per mėnesį laiko galiu gauti keturias žinutes iš „Iki“ prekybos tinklo apie tai, kad vynui taikoma 30 proc. nuolaida, bet niekada nesu gavęs žinutės iš savo šeimos gydytojo, kad turiu ateiti pasitikrinti sveikatos ar dar ką nors turiu padaryti“, – stebėjosi dr. A. Veryga.

Siūlo „dechaltūrizuoti“ sveikatos tikrinimo tvarką

Sveikatos politikos ekspertas dr. Vytautas Valevičius atkreipė dėmesį į dar vieną svarbią, bet pamirštą sveikatos sistemos ydą – privalomo sveikatos tikrinimų kokybės trūkumą. „Pas mus, švelniai tariant, šie tikrinimai primena „chaltūrą“. Kaip medikai tikrinasi sveikatą, pats mačiau – ateina pas kolegą ir sako – „pasirašyk“. Juridiškai kai kurių specialybių atstovai privalo pasitikrinti sveikatą kasmet arba kas dveji metai. Bėda ta, kad šie tikrinimai – neefektyvūs ir neracionalūs“, – kalbėjo dr. V. Valevičius.

Jis pasiūlė priemonių, kuriomis būtų įmanoma „dechaltūrizuoti“ sveikatos patikrinimo procesą. Pirmoji – gydytojų paslaugų šiame procese atsisakymas. „Norint atlikti kasmetinį ar retesnį sveikatos patikrinimą, reikia atlikti kraujo, šlapimo, išmatų analizę. Taip pat – padaryti kardiogramą ir pamatuoti kraujospūdį. Tai gali padaryti kvalifikuota slaugytoja. Žmogus pas gydytoją būtų nukreipiamas tik tuo atveju, jeigu duomenys neatitinka normos“, – sakė dr. V. Valevičius.

Kita priemonė, kurią pasiūlė konferencijos dalyvis – sveikatos tikrinimams skirtus pinigus atskirti nuo gydymui skirtų pinigų. „Atėjai tikrintis – tavo pinigai atėjo ir buvo panaudoti. Neatėjai – pinigai „nuplaukė“. Taip tikrinti sveikatą būtų suinteresuotos abi šalys, – siūlo ekspertas. – Šį mechanizmą įgyvendinus, atsirastų ankstyvoji diagnostika, mažėtų realus sergamumas ir tai būtų galima išmatuoti“.

Taip pat siūloma įstatymais darbuotojams numatyti vieną laisvą darbo dieną per metus, su sąlyga, kad tą dieną tikrinama sveikata.

R. Karbauskis
Ramūnas Karbauskis sako, kad vaikai neturėtų dalyvauti renginiuose, kuriuose masiškai vartojamas alkoholis. Mindaugo Savicko nuotr.

Linksmybės be alkoholio

Konferencijoje dalyvavęs Akcijos „Išsaugokime vyrus“ mecenatas ir globėjas Ramūnas Karbauskis atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje atsiranda renginių, kuriuose alkoholio vartojimas – uždraustas. „Jau ketvirtus metus iš eilės vyko Naisių vasaros festivalis, kuriame alkoholiui – nulinė tolerancija. Šiais metais festivalyje dalyvavo daugiau kaip 6 tūkst. vaikų su savo tėvais, seneliais, artimaisiais. Žinoma, tokių renginių kol kas yra tik vienas kitas, bet gali būti, kad kaip tik šiuo metu gimsta nauja renginių be alkoholio tradicija“, –  kalbėjo R. Karbauskis.

Jo pasiūlymas – drausti vaikams iki 18 metų lankytis renginiuose, kuriuose pardavinėjams alkoholis. Anot R. Karbauskio, taip būtų suduotas smūgis tradicijai vestis vaikus į renginius, kuriuose vartojamas alkoholis. Daugelio renginių, kuriuose lankosi ir vaikai, organizatoriai turėtų apsvarstyti, ar jiems naudinga prekiauti alkoholiu.

Apibendrinti konferencijos dalyvių pasiūlymai, pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei

1. Skatinant fizinį aktyvumą, vietoje dabartinių dviejų fizinio aktyvumo pamokų per savaitę visose pagrindinėse mokyklose ir gimnazijose įvesti penkias jaunimui patrauklias fizinio aktyvumo pamokas. Privalomas fizinio aktyvumo akademines valandas du kartus per savaitę įvesti  pirmuose universitetų, kolegijų kursuose.

2. Užtikrinti periodinį visų amžiaus grupių sveikatos tikrinimą. Įvesti pasirenkamą „sveikatos dieną“, kad kiekvienas žmogus turėtų galimybę kartą metuose profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

3. Užtikrinant gydymo ir slaugos kokybę, pagrindiniu rodikliu turi būti ne lėšų taupymas, o gerėjanti visuomenės sveikata (gyvenimo trukmė, sergamumo mažėjimas ir pan.). Sukurti išorinę sveikatos politikos ir sveikatos įstaigų rezultatų kontrolės sistemą. Nedelsiant baigti e-sveikatos kūrimo ir diegimo procesą, kad būtų galima analizuoti ir vertinti įstaigų ar net konkrečių gydytojų veiklos rezultatus, profilaktinę veiklą, vaistų skyrimą ir kitus rodiklius.

4. Peržiūrėti valstybės valdomų ir renkamų duomenų prieinamumo ir analizės galimybes siekiant, kad universitetai galėtų laisviau analizuoti sveikatos rodiklius ir juos vertinti bei teikti rekomendacijas sveikatos politikams dėl sveikatos politikos formavimo ir įgyvendinimo.

5. Pasiekti, kad lėšos, skiriamos sveikatos profilaktikai ir ligų prevencijai, per penkerius metus pasiektų 10 procentų nuo visų sveikatos priežiūrai skirtų lėšų.

6. Numatyti valstybės biudžete atskirą programą-fondą sveikos gyvensenos ir blaivybės skatinimui. Remti savivaldybių ir regionų inovacijas gyventojų sveikatinimo srityje. Valstybės mastu koordinuotai diegti kelis pasirenkamus sveikatinimo projektus mokyklose, kurie vyktų pagal vienodą metodiką, būtų moksliškai pagrįsti, metodiškai koordinuojami. Remti kultūros, sporto renginius, kuriuose propaguojama sveika gyvensena ir nevartojamas alkoholis.

7. Didinti alkoholio ir tabako akcizus atsižvelgiant į gyvenimo lygio kilimą ir infliaciją, proporcingai didinti baudas už nusikaltimus, susijusius su neteisėtu alkoholio produktų ir tabako gaminių disponavimu, gabenimu ar laikymu. Įvesti griežtesnę atsakomybę kontrabandinių tabako gaminių ar alkoholio produktų pardavėjams ir pirkėjams. Spartinti tabako ir alkoholio produktų žymėjimo ir atsekamumo sistemų diegimą, siekiant mažinti nelegalią prekybą šiais produktais. Drausti vaikams iki 18 metų dalyvauti renginiuose, kur prekiaujama alkoholiu.

8. Uždrausti bet kokią alkoholio reklamą.

9. Parduotuvėse uždrausti laikyti alkoholį reklamuojančius stendus tarp maisto produktų, buities prekių ir kitų gėrimų. Alkoholinius gėrimus ir tabako gaminius leisti pardavinėti tik specializuotose parduotuvėse arba atskirą įėjimą turinčiose prekybos centrų patalpose.

10. Taikant Kupiškio rajono savivaldybės patirtį, siūlyti savivaldybėms nustatyti minimalų 50 metrų atstumą nuo ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigų, maldos namų ir kt. viešų įstaigų, draudžiantį prekiauti alkoholiniais gėrimais.

11. Taikant Panevėžio rajono savivaldybės patirtį, neleisti už socialines pašalpas pirkti alkoholio ir tabako gaminių.

12. Uždrausti valstybės pareigūnams vilkint uniformą rūkyti viešose vietose.

13. Ikimokyklinio ir mokyklinio švietimo įstaigų viešo maitinimo vietose užtikrinti, kad vaikai nebūtų maitinami produktais, kurių sudėtyje yra GMO (ateityje atsisakant ir gyvulinės kilmės produktų, kurie yra gauti naudojant GMO pašarus). Siekti, kad per artimiausius 3 metus mažiausiai 40 proc. visų produktų, naudojamų vaikų maitinimui, būtų iš sertifikuotų ekologinių ūkių, pirmenybę teikiant vietos ūkių produkcijai.

14. Ženklinimu skatinti sveikų, maistingų, vietos ūkininkų užaugintų produktų vartojimą.

15. Sukurti visuomenės atstovų, propaguojančių sveiką gyvenseną, skatinimo mechanizmą.

Mindaugas Savickas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų